Jeden dysk GPT (SSD), a drugi MBR (HDD) - czy tak może być?

Hej, instalowałem wczoraj Windowsa 10 i po instalacji zauważyłem że mam na dyskach:

  • (C:) - SSD 256 gb - tutaj jest zainstalowany win10 - tutaj mam typ plików GPT
  • (D:) i (E:) - HDD 1 TB - podzielony na dwie partycje po 500 GB - na obydwóch mam typ plików MBR.

Moje pytania są następujące:

  1. Czy to, że dwa dyski są w innym typie ma jakiś wpływ na pracę komputera?
  2. Czy lepiej zmienić typ plików w tym dysku HDD na taki sam jak w dysku systemowym, czyli na GPT?
  3. Jak to, że są inne typy plików ma się do tego, że często zdarza mi się kopiować pliki pomiędzy dyskami. Czy to w jakiś sposób wpływa na bezpieczeństwo danych i szybkość transferu?

Proszę o pomoc, nigdy się z tym nie spotkałem, a szczerze niezbyt wiem o co w tym chodzi. Szukalem w gogle ale co strona to inne odpowiedzi…

Trochę mylisz pojęcia. GPT i MBR to sposób partycjonowania dysków a nie system plików. Twój obecny układ jest dobry, bo zapewnia dyskowi systemowemu szybki start, natomiast HDD masz możliwość podłączyć gdzieś gdzie nie ma obsługi GPT. Nie widzę potrzeby nic zmieniać.

Odpowiedzi:

  1. bezpośrednio w tej sytuacji- nie
  2. nie
  3. nie. (Zakładam że na wszystkich partycjach masz NTFS jako system plików)

Tak, wszędzie mam NTFS.
Jeśli taki układ jest dobry to super - nic nie zmieniam.
Dzięki za informację, idę konfigurować komputer dalej (poinstalować wszystko na nowo to jakaś masakra)

Jeśli wszystko jest ok, to dziękuję za pomoc, chyba że ktoś ma odmienne zdanie w tej kwestii to proszę o wyjaśnienia :slight_smile: