Jeden komputer, dwa konta do pracy i domowe

Witam

Czy jest możliwość w jakiś sensowny sposób zrobienie jednego Linuxa z rozdzieleniem jedno konto domowe do przeglądania netu itd. a drugie do pracy do programowania?

$ useradd NEWUSER :wink:

Jak wspomniano - może wystarczy Ci dodatkowe konto na systemie? Ja natomiast z kilku powodów nie chciałem tak i utworzyłem sobie dodatkowa maszynę wirtualna do celów tylko pracy.

Ze względu bezpieczeństwa? Bo chodzi o to że oprócz mnie będzie drugi użytkownik który będzie sobie tylko surfował po necie :wink:

Ale wiesz, że pytasz o funkcjonalność, która jest podstawą budowy dystrybucji linuksowych?

Konto drugiego (innego) użytkownika, maszyna wirtualna albo równoległa instalacja dwóch systemów na dysku.

Czy Tobie chodzi o to aby to była praca dwóch userów na raz? W tym sensie, że jeden monitor, jedna klawiatura i dwóch userów pracuje na raz, na dwóch różnych kontach.

Ogólnie dwóch. Jeden komputer dwa konta ale tak aby odseparować ze względu bezpieczeństwa pracę od domu. Jeden użytkownik używa go do pracy, drugi do przeglądania internetu itd.

@januszek pyta użytkownicy mają działać na w tym samym czasie.

Nie. W tym samym czasie nie.

No to w czym problem? Tworzysz dwa konta w systemie i sprawa zamknięta.

Bo zastanawiałem się nad Window’sem do użytku domowego i Linux do pracy ale 500zł za Windows’a to trochę dużo. Czy Linux będzie w czymś gorszy niż Windows? Np. będę chciał zrzucić zdjęcia z telefonu na komputer, czy zgrać dane z pendrive czy nie będzie problemów?

Nie będzie problemu. Może spróbuj z Linuxem i przekonaj się sam czy w czymś potrzebujesz Windowsa?

Różnica jest niczym pomiędzy koniem a wielbłądem. Wszystko zależy od tego do czego konkretnie chcesz komputer wykorzystywać.

2 polubienia

I do pracy Apache, Phpstorm itd. i do użytku domowego (przeglądanie neta, zrzucanie zdjęć z telefonu, słuchanie muzyki itd. )

Linux w zupełności wystarczy.

Nie będzie żadnych problemów. Ludzie od lat używają.

tom@dhcppc0:~$ useradd figazmakiem
bash: useradd: nie znaleziono polecenia

Z poziomu user-a nie tworzy się nowych kont

A generalnie dziwne że na tyle wpisów nikt nie napisał o oczywistej rzeczy jaką są uprawnienia!!!

Skoro konta mają być oddzielone to oczywistym jest że nie powinno być możliwości przeglądania zawartości konta drugiego user-a a tak nie zawsze się dzieje.
Na innym Linuksie może być inaczej ale np. u mnie jak jest różnica czy nowego user-a utworze programem czy w konsoli.
Danych user-a utworzonego w konsoli mogę przeglądać/kopiować do woli natomiast danych tego utworzonego w programie nie można nic przeglądać.

Uprawnienia można oczywiście zmienić później z poziomu administratora (root-a) ale lepiej sprawdzić od razu.
Sprawa domyślnych uprawnień może być różna w różnych dystrybucjach a możliwe ze nawet w poszczególnych ich wersjach tak więc nie sugeruj się że jak zrobisz tak jak ja to będzie napewno dobrze.

1/ to chyba oczywiste, że używasz sudo i chyba oczywiste, że zwykły użytkownik bez odpowiendnich uprawnień nie może tworzyć innych użytkowników
2/ ‘wizard’ jest właśnie dla tych, którzy nie chcą/nie rozumieją procesu tworzenia użytkownika z linii komend i robi ‘pod spodem’ to, co powininno się zrobić z shella przy tworzeniu użytkownika.

Jeżeli chodzi o komórkę z Androidem, to nie powinno być problemów. Jeśli chodzi o telefon ze stajni Apple, to ja nie wiem,