Jeden komputer, dwa konta do pracy i domowe

(janusz_pro) #1

Witam

Czy jest możliwość w jakiś sensowny sposób zrobienie jednego Linuxa z rozdzieleniem jedno konto domowe do przeglądania netu itd. a drugie do pracy do programowania?

(januszek) #2

$ useradd NEWUSER :wink:

(bachus) #3

Jak wspomniano - może wystarczy Ci dodatkowe konto na systemie? Ja natomiast z kilku powodów nie chciałem tak i utworzyłem sobie dodatkowa maszynę wirtualna do celów tylko pracy.

(janusz_pro) #4

Ze względu bezpieczeństwa? Bo chodzi o to że oprócz mnie będzie drugi użytkownik który będzie sobie tylko surfował po necie :wink:

(gom1) #5

Ale wiesz, że pytasz o funkcjonalność, która jest podstawą budowy dystrybucji linuksowych?

Konto drugiego (innego) użytkownika, maszyna wirtualna albo równoległa instalacja dwóch systemów na dysku.

(januszek) #6

Czy Tobie chodzi o to aby to była praca dwóch userów na raz? W tym sensie, że jeden monitor, jedna klawiatura i dwóch userów pracuje na raz, na dwóch różnych kontach.

(janusz_pro) #7

Ogólnie dwóch. Jeden komputer dwa konta ale tak aby odseparować ze względu bezpieczeństwa pracę od domu. Jeden użytkownik używa go do pracy, drugi do przeglądania internetu itd.

(D35CART35) #8

@januszek pyta użytkownicy mają działać na w tym samym czasie.

(janusz_pro) #9

Nie. W tym samym czasie nie.

(januszek) #10

No to w czym problem? Tworzysz dwa konta w systemie i sprawa zamknięta.

(janusz_pro) #11

Bo zastanawiałem się nad Window’sem do użytku domowego i Linux do pracy ale 500zł za Windows’a to trochę dużo. Czy Linux będzie w czymś gorszy niż Windows? Np. będę chciał zrzucić zdjęcia z telefonu na komputer, czy zgrać dane z pendrive czy nie będzie problemów?

(hindus) #12

Nie będzie problemu. Może spróbuj z Linuxem i przekonaj się sam czy w czymś potrzebujesz Windowsa?

(januszek) #13

Różnica jest niczym pomiędzy koniem a wielbłądem. Wszystko zależy od tego do czego konkretnie chcesz komputer wykorzystywać.

(janusz_pro) #14

I do pracy Apache, Phpstorm itd. i do użytku domowego (przeglądanie neta, zrzucanie zdjęć z telefonu, słuchanie muzyki itd. )

(hindus) #15

Linux w zupełności wystarczy.

(AnonimX) #16

Nie będzie żadnych problemów. Ludzie od lat używają.

(saturno) #17

tom@dhcppc0:~$ useradd figazmakiem
bash: useradd: nie znaleziono polecenia

Z poziomu user-a nie tworzy się nowych kont

A generalnie dziwne że na tyle wpisów nikt nie napisał o oczywistej rzeczy jaką są uprawnienia!!!

Skoro konta mają być oddzielone to oczywistym jest że nie powinno być możliwości przeglądania zawartości konta drugiego user-a a tak nie zawsze się dzieje.
Na innym Linuksie może być inaczej ale np. u mnie jak jest różnica czy nowego user-a utworze programem czy w konsoli.
Danych user-a utworzonego w konsoli mogę przeglądać/kopiować do woli natomiast danych tego utworzonego w programie nie można nic przeglądać.

Uprawnienia można oczywiście zmienić później z poziomu administratora (root-a) ale lepiej sprawdzić od razu.
Sprawa domyślnych uprawnień może być różna w różnych dystrybucjach a możliwe ze nawet w poszczególnych ich wersjach tak więc nie sugeruj się że jak zrobisz tak jak ja to będzie napewno dobrze.

(bachus) #18

1/ to chyba oczywiste, że używasz sudo i chyba oczywiste, że zwykły użytkownik bez odpowiendnich uprawnień nie może tworzyć innych użytkowników
2/ ‘wizard’ jest właśnie dla tych, którzy nie chcą/nie rozumieją procesu tworzenia użytkownika z linii komend i robi ‘pod spodem’ to, co powininno się zrobić z shella przy tworzeniu użytkownika.

(nintyfan) #19

Jeżeli chodzi o komórkę z Androidem, to nie powinno być problemów. Jeśli chodzi o telefon ze stajni Apple, to ja nie wiem,