Jeden net na dwa kompy

Witam wszystkich

Wiem, że pewnie ten problem byl poruszany setki razy, przejrzałem sporo tematów ale nadal nie mogę dojść dokładnie o co w tym wszystkim chodzi.

Dlatego chciałem spytać wprost, bo zbliża się dzień kiedy w domu pojawi się drugi komp.

U mnie w bloku jest sieć internetowa zakładana przez pewną firmę. Tak więc mam internet o przepustowośc maksymalnej 120 kb/s (gwarantowane mam 80 kb/s), nie mam zewnętrznego IP.

Otóż chciałbym wraz z przybyciem nowego kompa, podzielić ten net na dwa komputery, zamiast kupować jeszcze jeden i płacić dwa razy tyle. Stary komputer ma windowsa 98, a nowy będzie miał naturalnie XP. Internet będzie podłączony do nowego komputera, a ja chcę korzystać z niego również na moim starym, wiekowym komputerze pod wind98.

Mam w domu huba (z dawnych czasów się ostał), ale podobno na nic on mi się nie zda. Słyszałem o dwóch sposobach (niestety baaaaaardzo pobieżnie):

  1. kupuję router za 200 zł (trochę za drogo jak dla mnie, bo już ponad 3000 zł pójdzie na nowy komp i kasy brak), który zdaje się dzieli sygnał na dwa. Stąd kilka pytań:

* jest jakiś tańszy router który spełni moje oczekiwania ?

* czy komputer-baza (ten z netem) będzie musiał być włączony by na tym drugim korzystać z netu ?

* czy router pozwala dzielić internet tak jak chcę ? (by jeden mial połowę transferu i drugi połowę)

  1. sposób z 3 kartami sieciowymi. W komputerze-bazie mają być podobno aż 2 karty sieciowe, a w tym drugim jedna. I:

* na jakiej zasadzie to ma być połączone ?

* czy komputer-baza będzie musiał być włączony by na tym drugim korzystać z netu ?

* czy wystarczy aby tą trzecią kartą była najzwyklejsza za 50 zł ?

Proszę o pomoc wszytskich ktorzy wiedzą o co tu chodzi. Ja jestem zielony, więc prosiłbym o pisanie jak dla dziecka (serio), najlepiej z rysunkami, zdjęciami sióstr :stuck_out_tongue: i wskazówkami krok po kroku co i jak podłączyć, jak skonfigurować itd.

Z góry dzięki bardzo i pozdrawiam

Peace

Witaj.

Najlepiej bedzie skorzystać z router. Nie bedziesz miał żadnego “komputera-bazy” ponieważ kabel sieciowy podłącza się do niego a od niego przyłącza się kable do poszczególnych kompów. Jest to dobre rozwiązanie bo nie ma zaleznościtakich jak opisałeś “jeden komp musi chodzić żeby drugi miał neta”.

Przede wszystkim upewnij się czy możesz wogle dzielić sieć bo niektórzy dostawcy na to nie pozwalają.

Dobrym pomysłem było by też porozmawianie na ten temat z administratorem waszej sieci - bo on może sprawdzić czy masz jednego kompa czy dwa; może równiez udzielić ci rad jak to podłączyć.

Huba mozesz wykorzystac jedynie, jesli w twojej sieci LAN, w tej gdzie jest twoj dostawca i inni urzytkownicy mozesz miec w twoim lokalu 2 adresy ip, a uslugodawca nic do tego nie bedzie mial

* jest jakiś tańszy router który spełni moje oczekiwania ?

Allegro.pl

* czy komputer-baza (ten z netem) będzie musiał być włączony by na tym drugim korzystać z netu ?

tak

* czy router pozwala dzielić internet tak jak chcę ? (by jeden mial połowę transferu i drugi połowę)

nie kazdy, drozsze - tak (poczytaj o htb)

* na jakiej zasadzie to ma być połączone ?

kabelekodnetu-----nowy_komputer----stary_komputer

* czy komputer-baza będzie musiał być włączony by na tym drugim korzystać z netu ?

tak

* czy wystarczy aby tą trzecią kartą była najzwyklejsza za 50 zł ?

wystarczy nawet za 10 zl z allegro :slight_smile:

Oczywiscie pamietaj ze uslugodawca musi NIE MIEC kontroli TTL… kiedy ona bedzie twoj drugi sposob sie nie sprawdzi, a z 1 mozesz miec problemy.

Dzięki za odpowiedzi (dawajcie więcej hehe)

A mam jeszcze jedno istotne pytanie.

Co mi grozi jeśli podłączę sobie do netu drugiego kompa, nie pytając ich o zgodę ? Dziwi mnie w sumie, że to może być zabronione, bo przecież np za kablówkę czy telefon płaci się jak za mieszkanie i nie ważne ile mam telewizorów czy aparatów telefonicznych. Z netem nie jest tak samo ? Co mi grozi prawnie ?

Może głupie pytanie, ale dla mnie istotne :slight_smile:

Bo pytać ich o zgodę nie chcę, bo jak się nie zgodzą to będą na mnie “uważać”, a tak … po kryjomu …

Pozdro

PS. Podłączenie 2 karty - 1 karta działa tak (o ile dobrze rozumiem):

kabel od netu -> pierwsza karta sieciowa

komp drugi (który ma podkradać net) -> druga karta sieciowa tamtego komputera

Tak ? :lol:

PSS. Jakieś wskazówki co do konfiguracji ? :oops:

PSSS. Kto nie oglądał filmu SAW niech natychmiast to nadrobi

I tutaj niestety się mylisz takie działania są również zabronione. Za każdy dodatkowo wpięty do sieci operator czy dostawca TV może pobierać dodatkowe opłaty.

nie rozumiem twojego PS :slight_smile:

Ale lepiej przeczytaj umowe - bedziesz wiedzial czy mozesz kompa podpiac :>

Nie rób takich strzałów bo po pierwsze jeśli nie wolno to popełnisz przestępstwo i w najlepszym wypadku odepną cię od NETU - tak jest np. na E-wro (jeśli udostępnisz poł kolesiowi zza ściany; w domu możesz przypiąć tyle kompów ile chcesz)

Po drugie da się sprawdzić ile kompów jednocześnie jest podpiętych pod jedno zewnętrzne IP

pozdro

w karty sie nie baw routerek panie tylko routerek, zapominasz o konfiguracji, zawsze jest i ci nic nie interesuje a profity z tego sa zajebiście zajebiste z dwoma kartami sieciowymi to dupa bo bedziesz musiał mieć jeden komp cały czas odpalony :smiley:

PLANET ADE-3110A ETHER ADSL MODEM/ROUTER - cena z vat hurt(148,72)

PLANET ADE-4110A ADSL MODEM/ROUTER - cena z vat hurt(207,27)

jest jeszcze wiele innych routerów ale ja jestem przyzwyczajony do Planeta. :wink:

pozdrawiam