Jeden router TP-Link a zasięg

Witam,

Mam do was pytanie, bo sam nie jestem pewny. Mam domek dwu piętrowy: Pierwsze i drugie piętro.

Na parterze mam router (siemens z jedną anteną od Netii). Planuję zakupić inny router typu takiego:

http://www.komputronik.pl/product/169944/Sprzet_komputerowy_/Sieci_i_komunikacja/TP_Link_TL_WDR4300.html

 

Czy z trzema czy zdwoma, to nie wiem jak by to miało zasięg. Mam obecnie starszy  router, do tego mam AP też TP-LINK dołączony- jest też na parterze, ale na górze przerywa. Nie które komputery mają adaptery TP-Link te białe z dwoma wysuwającymi się antenami.

 

I tu moje pytanie: Gdybym zamienił ten stary na ten nowszy to czy AP był by potrzebny? Bo mając ten stary routerm nie było mocnego sygnału nagórze i prawie nie było internetu.

_AP też _TP-LINK ale na górze przerywa

Nie wiem czy Ci to pomoże, ale TP-Linki z oryginalnym oprogramowaniem tak mają. Sam używam TL-MR3020 i problem przerywania został rozwiązany poprzez instalację Gargoyla. W ten sam sposób “naprawiłem” również ruter TL-MR3420 :-) . Tylko oba routery korzystały z Internetu mobilnego 3G i LTE.  Może warto spróbować zanim kupisz nowy.

 

P.S.

Jak ściany dobrze ekranują to Gragoyle nie pomoże

Problem mógł dotyczyć tylko Internetu mobilnego

Na początek, to musiałem poprawić treść w pierwszym poście bo nie po polsku było.

Ściany są grube, oraz na schodach są drzwi.

Planuje ten router kupić: http://www.komputronik.pl/product/146663/Sprzet_komputerowy_/Sieci_i_komunikacja/TP_Link_router_DSL_Wi_Fi_300Mb_s_TL_WR1043ND.html

Kolego o ile mi wiadomo to netia rozsyła sygnał po lini telefonicznej (czyli udostępnia routery ADSL), a ten router który chcesz kupić nie ma modemu telefonicznego (służy do sieci osiedlowych, a nie telefonicznych). Szukaj routera ADSL (wejście RJ11) a nie DSL (wejście RJ45).

 

 

No chyba że chcesz sobie przedłużyć sieć, podłączając nowy router do starego (kablem RJ45), i ustawiając nowy router na piętrze (czyli dodać nowy AP).

Ja obecnie mam w neostradzie a działam na tym routerze:

http://www.netia.pl/pomoc_dla_domu,temat,1136,router-siemens-sli-5300.html

 

Dlatego chcę kupić inny router.

 

Znalazłem inny router, ten i ten zakupie ale proszę mi powiedzieć czy wtedy trzeba podłączać AP?

http://www.komputronik.pl/product/181378/Sprzet_komputerowy_/Sieci_i_komunikacja/TP_Link_TD_W8970.html

Hej,

Generalnie wszystko zależy od konkretnych warunków. Nikt nie da Ci gwarancji, że sygnał z routera pokryje swoim zasięgiem cały dom. Zresztą nie piszesz nic o dokładnym położeniu routera - a jakby nie patrzeć inaczej będzie w przypadku, gdy router jest mniej więcej w środku dolnej kondygnacji, a inaczej, gdy na skrajnej ścianie. Na pewno by zasięg był najlepszy, sieć musi działać w trybie ‘n’, więc wszystkie karty w komputerach powinny być z nim kompatybilne. Urządzenie też powinno sygnał nadawać na dwóch kanałach - na przykład 5+9, czy 9+13. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Obecnie router jest na parterze w moim pokoju. Nie będe rysować ale przedstawie to na liczbach;

1…[2]…3

gdzie 1, to pokój, 2 korytarz i tu jest AP a 3 pokój w którym znajduje się router. Nad 2 jest korytarz czyli na pierwszym piętrze. Gdybym kupił router do którego wyżej dałem link (nie w pierwszym poście), to bym umieścił na korytarzu. A adaptery  jaki mam czyli te białe to takie:

http://www.komputronik.pl/product/115869/Sprzet_komputerowy_/Sieci_i_komunikacja/TP_Link_karta_Wi_Fi_USB_300Mb_s_TL_WN822N.html

Hej,

Jeśli nowy router dasz faktycznie mniej więcej w centralnej pozycji z domu, to zasięg powinien być niezły. Aczkolwiek - tak jak już pisałem - nikt nie da Ci 100% gwarancji, że zasięg będzie dobry. Karty, które posiadasz, obsługują standard n, więc przynajmniej tutaj nie powinno być problemów.

Pozdrawiam,

Dimatheus

OK a co sądzisz o tym routerze, który jeszcze raz pozwolę dac link:

http://www.komputronik.pl/product/181378/Sprzet_komputerowy_/Sieci_i_komunikacja/TP_Link_TD_W8970.html

Hej,

Generalnie bardzo fajny sprzęt, który w przypadku mieszkania jednopoziomowego powinno objąć całkiem sporą przestrzeń. :slight_smile: Załączone antenki mają zysk 5 dBi, więc powinno być OK. Aczkolwiek, gdyby zasięg był słaby, można pokusić się na wymianę na nieco mocniejsze.

Pozdrawiam,

Dimatheus

No jak by byl slaby sygnal na górze, to mam kolejne pytanie. Mam AP też TP-Link. Obecnie AP jest na korytarzu, gdybym dał AP na górze (gdyby byl slaby sygnał z samym routerem) to bez problemu mial bym net z takim samym sygnałem? Zastanaawam się czy ta ilośc anten ma wpływ. Bo AP ma dwie anteny a ten router, który chce kupić ma 3. jak to jest?

Hej,

Wszystko zależy od tego, w jakim trybie podłączysz AP - jeśli przy pomocy kabla, to nie powinno być problemu. Jeśli w trybie Repeater(Range Extender), to sygnał dla AP powinien być wystarczająco mocny, by można przekazać go dalej bez strat pakietów czy dużych opóźnień.

Tak, ilość anten ma wpływ na prędkość i zasięg. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Ja obecnie mam AP połaczony kablem i jest jak wyżej napisałem AP na korytarzu a router w pokoju. Ale gdybym kupił nowy router to był dał na korytarzu bez AP. AP dał bym na piętrze.

Patrząc wyżej gdzie dałem liczby, to w pokoju 1 mam kompa z adapterem tym bialym, i by był słaby sygnał gdybym dał AP na pierwsze piętro?

Wiem, moje pytania czasem doprowadzają, że ręce opadają ale na Ap i zasięgu dobrze nie znam się, a w tematyce sieciach komputerowych nie siedzę.

Dlatego pytam.

Hej,

Oczywiście, że dobry pomysł. Generalnie dajesz na początek tylko nowy router. Jeśli zasięg będzie oki, to nie dodajesz AP. Jeśli będzie konieczność - czyli sygnał jednak będzie słaby - podłączasz dodatkowo AP (najlepiej kablem) i przy jego pomocy rozgłaszasz sieć WiFi na piętrze.

Pozdrawiam,

Dimatheus

No i niestety ten router co planowalem kupić, to zamówiłem dziś po 16 ale zaraz po 21 musiałem anulować. Te routery TP-link na ADSL nie będą u mnie działać. Nawet te co mają przeznaczenie sieci osiedlowej i ten jak wyżej napisałem, też co planowałem kupić.

Nie będą działać bo nie ma wejścia na  kabel telefoniczny a ja obecnie korzystam z routera DSL a nie ADSL. Nawet u mnie nie ma możliwości zainstalowania VDSL bo mam kable miedziane.

A bawić się z modemami podłaczając nowy router i AP, nie ma sensu.

Hej,

 

  • A skąd taki wniosek?
  • Jak teraz wygląda Twoje połączenie z internetem - tak fizycznie oczywiście?
  • Z jakiego modemu korzystasz?

 

Pozdrawiam,

Dimatheus

Cześć,

Obecnie ja mam router analogowy, gdzie do routera jest AP podłączony a kabel telefoniczny z wtyczką rj-11 jest wpięty do DSL a nie ADSL. Jeden komputer jest kablem połaczony do routera a pozostałem bezprzewodowo.

A router mam taki, który korzystam w neostradzie a wcześniej był w Netii.

http://www.netia.pl/pomoc_dla_domu,temat,1136,router-siemens-sli-5300.html

 

Dziś zadzwonił do mnie kierownik salonu komputronik i zapytał, czemu zrezygnowałem i jaki to  był powód. Zapytał czy mam neostradę czy innego usługodawcę. Powiedziałem że Neostradę. Kolejne pytanie to, czy mam internet cyfrowy czy analogowy, powiedziałem, że to drugie. A na to kierownik powiedział, że dobry router wybrałem i by działał mimo, że jest ADSL a nie DSL. Ale powiedział, że nic się nie stało. Powiedział, że ten model routera na bank będzie działać w neostradzie.

Hej,

Wszystko wynika z tego, że nomenklatura jest troszeczkę namieszana. Tak naprawdę łącze ADSL to łączę asynchrnoniczne - czyli download do klienta jest większy niż wysył od klienta. DSL to natomiast łącze synchroniczne - download = upload.

Na dobrą sprawę w przypadku łącz internetowych możemy rozgraniczyć dwie grupy - jeśli łącze jest świadczone na linii telefonicznej, wtedy potrzebujemy routera z wbudowanym modemem ADSL, czyli takiego, w którym port WAN ma końcówkę telefoniczną (RJ-11). W pozostałych przypadkach stosujemy routery xDSL, czyli bez modemu, a w których port WAN jest pod postacią złącza sieciowego (RJ-45).

Nazewnictwo jest mniej ważne - reszta w tym, co napisałem powyżej.

I oczywiście miał rację.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dobrze wiedzieć. Ehh ale sobie zaległości narobiłem, no cóż od paru lat już w sieciach komputerowych nie siedzę a raczej w tworzeniu stron i technologie z tym powiązane. Aż wstyd aby podstaw nie wiedzieć.

No i jak kierownik zadzwonił to wybrałem ponownie ten router:

http://www.komputronik.pl/product/181378/Sprzet_komputerowy_/Sieci_i_komunikacja/TP_Link_TD_W8970.html

 

Śmieszne było, że zamieniłem na inny router typu cyfrowy bez wejścia ADSL mające porty Ethernet x4 i wan oraz 2xUSB. I mi powiedział, że ten router nie zadziała w neostradze bo jest dla internetu DSL czyli sieci kablowe i podobne.

I działa, ale mam pytanie jak konfiguruje się AP ? czytałem o WDS ale nie wiem, czy jak podepnę AP to mam skonfigurowć jako nowe połączenie? na forum tp-link byl manual że trzeba wybrac ostatnia opcję jak jest tu: http://tplink-forum.pl/faq-konfiguracja-tp-link-a/w8970-jako-router-dsl-z-portem-wan/msg1980/#msg1980

 

Ja jak narazie zobaczyłem u szwagra, że ma sieć ograniczona ale jest internet. Wybrałem pierwszą opcje z trzech wariantów czyli: ADSL Modem Router mode.