Jeden router TP-Link a zasięg


(hatezit) #1

Witam,

Mam do was pytanie, bo sam nie jestem pewny. Mam domek dwu piętrowy: Pierwsze i drugie piętro.

Na parterze mam router (siemens z jedną anteną od Netii). Planuję zakupić inny router typu takiego:

 

Czy z trzema czy zdwoma, to nie wiem jak by to miało zasięg. Mam obecnie starszy  router, do tego mam AP też TP-LINK dołączony- jest też na parterze, ale na górze przerywa. Nie które komputery mają adaptery TP-Link te białe z dwoma wysuwającymi się antenami.

 

I tu moje pytanie: Gdybym zamienił ten stary na ten nowszy to czy AP był by potrzebny? Bo mając ten stary routerm nie było mocnego sygnału nagórze i prawie nie było internetu.


(Ubbaa) #2

_AP też _TP-LINK ale na górze przerywa

Nie wiem czy Ci to pomoże, ale TP-Linki z oryginalnym oprogramowaniem tak mają. Sam używam TL-MR3020 i problem przerywania został rozwiązany poprzez instalację Gargoyla. W ten sam sposób “naprawiłem” również ruter TL-MR3420 :-) . Tylko oba routery korzystały z Internetu mobilnego 3G i LTE.  Może warto spróbować zanim kupisz nowy.

 

P.S.

Jak ściany dobrze ekranują to Gragoyle nie pomoże

Problem mógł dotyczyć tylko Internetu mobilnego


(hatezit) #3

Na początek, to musiałem poprawić treść w pierwszym poście bo nie po polsku było.

Ściany są grube, oraz na schodach są drzwi.

Planuje ten router kupić: http://www.komputronik.pl/product/146663/Sprzet_komputerowy_/Sieci_i_komunikacja/TP_Link_router_DSL_Wi_Fi_300Mb_s_TL_WR1043ND.html


(Miciu1) #4

Kolego o ile mi wiadomo to netia rozsyła sygnał po lini telefonicznej (czyli udostępnia routery ADSL), a ten router który chcesz kupić nie ma modemu telefonicznego (służy do sieci osiedlowych, a nie telefonicznych). Szukaj routera ADSL (wejście RJ11) a nie DSL (wejście RJ45).

 

 

No chyba że chcesz sobie przedłużyć sieć, podłączając nowy router do starego (kablem RJ45), i ustawiając nowy router na piętrze (czyli dodać nowy AP).


(hatezit) #5

Ja obecnie mam w neostradzie a działam na tym routerze:

http://www.netia.pl/pomoc_dla_domu,temat,1136,router-siemens-sli-5300.html

 

Dlatego chcę kupić inny router.

 

Znalazłem inny router, ten i ten zakupie ale proszę mi powiedzieć czy wtedy trzeba podłączać AP?

http://www.komputronik.pl/product/181378/Sprzet_komputerowy_/Sieci_i_komunikacja/TP_Link_TD_W8970.html


(Dimatheus) #6

Hej,

Generalnie wszystko zależy od konkretnych warunków. Nikt nie da Ci gwarancji, że sygnał z routera pokryje swoim zasięgiem cały dom. Zresztą nie piszesz nic o dokładnym położeniu routera - a jakby nie patrzeć inaczej będzie w przypadku, gdy router jest mniej więcej w środku dolnej kondygnacji, a inaczej, gdy na skrajnej ścianie. Na pewno by zasięg był najlepszy, sieć musi działać w trybie ‘n’, więc wszystkie karty w komputerach powinny być z nim kompatybilne. Urządzenie też powinno sygnał nadawać na dwóch kanałach - na przykład 5+9, czy 9+13. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus


(hatezit) #7

Obecnie router jest na parterze w moim pokoju. Nie będe rysować ale przedstawie to na liczbach;

1…[2]…3

gdzie 1, to pokój, 2 korytarz i tu jest AP a 3 pokój w którym znajduje się router. Nad 2 jest korytarz czyli na pierwszym piętrze. Gdybym kupił router do którego wyżej dałem link (nie w pierwszym poście), to bym umieścił na korytarzu. A adaptery  jaki mam czyli te białe to takie:

http://www.komputronik.pl/product/115869/Sprzet_komputerowy_/Sieci_i_komunikacja/TP_Link_karta_Wi_Fi_USB_300Mb_s_TL_WN822N.html


(Dimatheus) #8

Hej,

Jeśli nowy router dasz faktycznie mniej więcej w centralnej pozycji z domu, to zasięg powinien być niezły. Aczkolwiek - tak jak już pisałem - nikt nie da Ci 100% gwarancji, że zasięg będzie dobry. Karty, które posiadasz, obsługują standard n, więc przynajmniej tutaj nie powinno być problemów.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(hatezit) #9

OK a co sądzisz o tym routerze, który jeszcze raz pozwolę dac link:

http://www.komputronik.pl/product/181378/Sprzet_komputerowy_/Sieci_i_komunikacja/TP_Link_TD_W8970.html


(Dimatheus) #10

Hej,

Generalnie bardzo fajny sprzęt, który w przypadku mieszkania jednopoziomowego powinno objąć całkiem sporą przestrzeń. :slight_smile: Załączone antenki mają zysk 5 dBi, więc powinno być OK. Aczkolwiek, gdyby zasięg był słaby, można pokusić się na wymianę na nieco mocniejsze.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(hatezit) #11

No jak by byl slaby sygnal na górze, to mam kolejne pytanie. Mam AP też TP-Link. Obecnie AP jest na korytarzu, gdybym dał AP na górze (gdyby byl slaby sygnał z samym routerem) to bez problemu mial bym net z takim samym sygnałem? Zastanaawam się czy ta ilośc anten ma wpływ. Bo AP ma dwie anteny a ten router, który chce kupić ma 3. jak to jest?


(Dimatheus) #12

Hej,

Wszystko zależy od tego, w jakim trybie podłączysz AP - jeśli przy pomocy kabla, to nie powinno być problemu. Jeśli w trybie Repeater(Range Extender), to sygnał dla AP powinien być wystarczająco mocny, by można przekazać go dalej bez strat pakietów czy dużych opóźnień.

Tak, ilość anten ma wpływ na prędkość i zasięg. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus


(hatezit) #13

Ja obecnie mam AP połaczony kablem i jest jak wyżej napisałem AP na korytarzu a router w pokoju. Ale gdybym kupił nowy router to był dał na korytarzu bez AP. AP dał bym na piętrze.

Patrząc wyżej gdzie dałem liczby, to w pokoju 1 mam kompa z adapterem tym bialym, i by był słaby sygnał gdybym dał AP na pierwsze piętro?

Wiem, moje pytania czasem doprowadzają, że ręce opadają ale na Ap i zasięgu dobrze nie znam się, a w tematyce sieciach komputerowych nie siedzę.

Dlatego pytam.


(Dimatheus) #14

Hej,

Oczywiście, że dobry pomysł. Generalnie dajesz na początek tylko nowy router. Jeśli zasięg będzie oki, to nie dodajesz AP. Jeśli będzie konieczność - czyli sygnał jednak będzie słaby - podłączasz dodatkowo AP (najlepiej kablem) i przy jego pomocy rozgłaszasz sieć WiFi na piętrze.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(hatezit) #15

No i niestety ten router co planowalem kupić, to zamówiłem dziś po 16 ale zaraz po 21 musiałem anulować. Te routery TP-link na ADSL nie będą u mnie działać. Nawet te co mają przeznaczenie sieci osiedlowej i ten jak wyżej napisałem, też co planowałem kupić.

Nie będą działać bo nie ma wejścia na  kabel telefoniczny a ja obecnie korzystam z routera DSL a nie ADSL. Nawet u mnie nie ma możliwości zainstalowania VDSL bo mam kable miedziane.

A bawić się z modemami podłaczając nowy router i AP, nie ma sensu.


(Dimatheus) #16

Hej,

 

  • A skąd taki wniosek?
  • Jak teraz wygląda Twoje połączenie z internetem - tak fizycznie oczywiście?
  • Z jakiego modemu korzystasz?

 

Pozdrawiam,

Dimatheus


(hatezit) #17

Cześć,

Obecnie ja mam router analogowy, gdzie do routera jest AP podłączony a kabel telefoniczny z wtyczką rj-11 jest wpięty do DSL a nie ADSL. Jeden komputer jest kablem połaczony do routera a pozostałem bezprzewodowo.

A router mam taki, który korzystam w neostradzie a wcześniej był w Netii.

http://www.netia.pl/pomoc_dla_domu,temat,1136,router-siemens-sli-5300.html

 

Dziś zadzwonił do mnie kierownik salonu komputronik i zapytał, czemu zrezygnowałem i jaki to  był powód. Zapytał czy mam neostradę czy innego usługodawcę. Powiedziałem że Neostradę. Kolejne pytanie to, czy mam internet cyfrowy czy analogowy, powiedziałem, że to drugie. A na to kierownik powiedział, że dobry router wybrałem i by działał mimo, że jest ADSL a nie DSL. Ale powiedział, że nic się nie stało. Powiedział, że ten model routera na bank będzie działać w neostradzie.


(Dimatheus) #18

Hej,

Wszystko wynika z tego, że nomenklatura jest troszeczkę namieszana. Tak naprawdę łącze ADSL to łączę asynchrnoniczne - czyli download do klienta jest większy niż wysył od klienta. DSL to natomiast łącze synchroniczne - download = upload.

Na dobrą sprawę w przypadku łącz internetowych możemy rozgraniczyć dwie grupy - jeśli łącze jest świadczone na linii telefonicznej, wtedy potrzebujemy routera z wbudowanym modemem ADSL, czyli takiego, w którym port WAN ma końcówkę telefoniczną (RJ-11). W pozostałych przypadkach stosujemy routery xDSL, czyli bez modemu, a w których port WAN jest pod postacią złącza sieciowego (RJ-45).

Nazewnictwo jest mniej ważne - reszta w tym, co napisałem powyżej.

I oczywiście miał rację.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(hatezit) #19

Dobrze wiedzieć. Ehh ale sobie zaległości narobiłem, no cóż od paru lat już w sieciach komputerowych nie siedzę a raczej w tworzeniu stron i technologie z tym powiązane. Aż wstyd aby podstaw nie wiedzieć.

No i jak kierownik zadzwonił to wybrałem ponownie ten router:

http://www.komputronik.pl/product/181378/Sprzet_komputerowy_/Sieci_i_komunikacja/TP_Link_TD_W8970.html

 

Śmieszne było, że zamieniłem na inny router typu cyfrowy bez wejścia ADSL mające porty Ethernet x4 i wan oraz 2xUSB. I mi powiedział, że ten router nie zadziała w neostradze bo jest dla internetu DSL czyli sieci kablowe i podobne.


(hatezit) #20

I działa, ale mam pytanie jak konfiguruje się AP ? czytałem o WDS ale nie wiem, czy jak podepnę AP to mam skonfigurowć jako nowe połączenie? na forum tp-link byl manual że trzeba wybrac ostatnia opcję jak jest tu: http://tplink-forum.pl/faq-konfiguracja-tp-link-a/w8970-jako-router-dsl-z-portem-wan/msg1980/#msg1980

 

Ja jak narazie zobaczyłem u szwagra, że ma sieć ograniczona ale jest internet. Wybrałem pierwszą opcje z trzech wariantów czyli: ADSL Modem Router mode.