Jeden telewizor - odbiór DVB-T + HotBird (FTA) + Astra (FTA)

(Cahir09) #1

Witam.
W tej chwili mam następującą sytuację.
Antena do telewizji naziemnej z sygnałem rozdzielonym na 2 (jeden z nich mam zamiar podłączyć do TV).
Antena satelitarna z konwerterem TWIN (jedno wyjście wolne), sygnał CP idzie do innego TV).

Mam, a raczej będę miał wkrótce telewizor z tunerami DVB-T i DVB-S. Chciałbym na nim odbierać jednocześnie bez przełączania kabli telewizję naziemną oraz niekodowane kanały z satelitów HotBird i Astra.

Poczytałem i myślę, że coś takiego powinno działać:

1. Naziemną podpinam normalnie osobnym kablem to wejścia antenowego TV (to wciskane).
  2. Kupuję drugi konwerter i uchwyt typu “zez”, podpinam od anteny.
  3. Puszczam 2 przewody - jeden z wolnego wyjścia starego konwertera, drugi z nowego - i łączę sygnały za pomocą DiSEqC. Dalej idzie już jeden przewód do wejścia satelitarnego TV (nakręcane).
  4. Zostaje ustawienie konwertera na Astrę.

Czy to będzie działać i czy nie wpłynie na pracę dekodera CP?
Jeśli sposób jest dobry, to czy mam szansę na sygnał z Astry na talerzu 50cm?

Pozdrawiam.

(qbpm) #2

Teoretycznie powinno to działać, choć na stabilny odbiór na czaszy 50cm raczej bym nie liczył.
Problem może być jeśli masz starą instalację elektryczną ze zrobionym “zerowaniem” w gniazdkach zamiast normalnego uziemienia. Wówczas “zero” z jednego gniazdka i drugiego może zostać zwarte przez konwerter sat.
Zwróć uwagę na ergonomię przełączania się TV pomiędzy anteną naziemną a satelitarną. Np mój tv LG wymaga przebijania się przez powolne menu, podmenu i podpodmenu aby zmienić tryb pracy z naziemnego na satelitarny. Nie da się ustawić na tej samej liście kanałów programów satelitarnych i naziemnych. Dodatkowo, mój tv nie ma opcji wygodnej edycji listy kanałów, czy jej wgrania z PC. Niby ktoś napisał do tego soft, tylko że import do TV nie działa. Po przeszukaniu satelity jest 2000 kanałów śmietnika, a sortowanie tego z pilota to katorga. W praktyce zniechęca to całkowicie, i satelita nie jest wcale używana.