Jedna partycja dwie kopie Windows (XP i 7)

Witam,

Mam takie pytanie, czy jest możliwość aby zainstalowane dwie kopie Windowsa na JEDNYM dysku ale podzielonym na dwie partycje mogły się uruchamiać wykluczając się nawzajem?

Dokładniej to chodzi mi o to, ze zainstalowałam XP i 7 jeden na świeżo utworzonej partycji C, drugi na E i niestety nie jestem w stanie przy starcie systemu wybrać, którego chce aktualnie używać. Włącza mi się tylko ten, który jest zainstalowany jako ostatni. Jakieś pomysły? Musze koniecznie kopie Windowsa instalować na osobnych dyskach i odłączać podczas instalacji dysk z zainstalowanym już Windowsem, czy da się tak jak ja zrobiłam?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc;)

Systemy muszą być na osobnych partycjach. Próba instalacji na jednej skończy się przeniesieniem plików wcześniejszego systemu do katalogu Windows.old i uniemożliwi jego uruchomienie.

Najpierw instaluje się starszego Windowsa, później nowszego. Po zainstalowaniu nowszego powinno pojawić się okno wyboru systemu (np. Windows 7 i Poprzednia wersja). Więc w tym przypadku powinno się pojawić, nie mam pojęcia co źle poszło.

Nie ma znaczenia, czy instaluje się na innych dyskach czy innych partycjach, dla systemu to to samo, odczytuje literki (C:, D: itd.).

Natomiast odłączenie dysków spowoduje, że na pewno nie pojawi się okno wyboru systemu. Da się wybrać system, jeśli BIOS obsługuje wybór nośników przy uruchamianiu, np. klawiszem F12. Nie wiem, po co ktoś miałby coś takiego robić, może chodziło o to, że Vista kasowała punkty przywracania Windowsa XP.

Brak wyboru systemu powinno dać się naprawić, trzeba dopisać drugi. Ale nie za bardzo orientuję się jak to jest w Siódemce (boot manager, w XP był to ukryty tekstowy plik systemowy boot).

Może to pomoże: http://www.vistabootpro.org/

Zapewne zainstalowałaś XP po 7, dlatego nie masz wyboru systemu i od razu ładuje się XP.

Aby to naprawić musisz skorzystać z płyty instalacji Windows’a 7 lub skorzystać z programu podanego przez MaRa. Ściągniesz go jednak tutaj. Po instalacji w zakładce Bootloader (w programie) powinna być opcja naprawy uruchamiania i będzie ona oznaczona jako “Repair Vista Bootloader” (lub “Restore Vista Bootloader”, coś w tym stylu) - skorzystaj z niej. Uruchom ponownie komputer po tej operacji i powinien włączyć Ci się Windows 7 (XP zapewne nie będzie można na razie uruchomić).

Tym samym programem dodasz XP do listy systemów (będziesz mogła wybrać system przy uruchamianiu komputera), ale jak nie dasz rady to tutaj znajdziesz w punkcie 3 poradę jak zrobić to wszystko + dodać XP do listy systemów. Czytaj dokładnie co tam pisze, najlepiej zrób zdjęcie całego punktu 3 telefonem w trybie makro i w trakcie wpisywania będziesz przepisywała to z telefonu. Ale zanim będziesz to robić, spróbuj metodę z programem VistaBootPRO, bo ręcznie możesz nie dać rady (w zależności od Twojego zaawansowania), choć nie powinno przysporzyć Ci to problemów.

Pozdrawiam.

nie, zainstalowałam najpierw xp potem 7:( użyłam ‘easybcd’ zamiast vistabootpro, ale po dodaniu XP wyskakuje mi taka piękność:

captures.jpg

Zrób tak jak w tym poradniku: http://helpc.eu/odzyskiwanie-bootloader … t2880.html co rpawda jest pod vistę, ale na 7 też zadziała, bo sprawdzałem.

Hm… przy ręcznym dodawaniu windowsa XP jak w powyższym poradniku (windows 7-główny jest na C:\ ; windows XP jest na E:) wyskakuje komunikat, ze brak pliku boot.ini :< zastanawiam się dlaczego i jak to naprawić o0

capturenw.jpg

Otwórz notatnik i wklej:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT

teraz wejdź w plik->zapisz jako, wskaż dysk e:, w pole nazwa pliku wpisz boot.ini i wciśnij enter.

hah, następnego pliku także nie ma wiec wnioskuję, ze brakuje samych istotnych plików;/

ntldr.jpg

Włóż płytę z windowsem xp, przejdź do folderu i386 i tam powinien być ten plik. Jeżeli jeszcze jakiegoś brakowałoby, to również szukaj w folderze i386…

Znowu ja:(

teraz się pojawia przy starcie systemu wybór Windowsa, ale po kliknięciu na XP wyskakuje komunikat o braku pliku ‘ntoskrnl.exe’

nie wiem dlaczego, to są świeżutkie kopie Windowsów zainstalowane. Nic w nich nie było grzebane, a brakuje tylu plików o0

W takim razie uruchom konsolę odzyskiwania i wpisz komendę expand x:\i386\ntoskrnl.ex_ c:\windows\system32. X: to jest litera napędu a c: to dysk na którym jest xpek.