Mam takie pytanie, czy jest możliwość aby zainstalowane dwie kopie Windowsa na JEDNYM dysku ale podzielonym na dwie partycje mogły się uruchamiać wykluczając się nawzajem?
Dokładniej to chodzi mi o to, ze zainstalowałam XP i 7 jeden na świeżo utworzonej partycji C, drugi na E i niestety nie jestem w stanie przy starcie systemu wybrać, którego chce aktualnie używać. Włącza mi się tylko ten, który jest zainstalowany jako ostatni. Jakieś pomysły? Musze koniecznie kopie Windowsa instalować na osobnych dyskach i odłączać podczas instalacji dysk z zainstalowanym już Windowsem, czy da się tak jak ja zrobiłam?
Systemy muszą być na osobnych partycjach. Próba instalacji na jednej skończy się przeniesieniem plików wcześniejszego systemu do katalogu Windows.old i uniemożliwi jego uruchomienie.
Najpierw instaluje się starszego Windowsa, później nowszego. Po zainstalowaniu nowszego powinno pojawić się okno wyboru systemu (np. Windows 7 i Poprzednia wersja). Więc w tym przypadku powinno się pojawić, nie mam pojęcia co źle poszło.
Nie ma znaczenia, czy instaluje się na innych dyskach czy innych partycjach, dla systemu to to samo, odczytuje literki (C:, D: itd.).
Natomiast odłączenie dysków spowoduje, że na pewno nie pojawi się okno wyboru systemu. Da się wybrać system, jeśli BIOS obsługuje wybór nośników przy uruchamianiu, np. klawiszem F12. Nie wiem, po co ktoś miałby coś takiego robić, może chodziło o to, że Vista kasowała punkty przywracania Windowsa XP.
Brak wyboru systemu powinno dać się naprawić, trzeba dopisać drugi. Ale nie za bardzo orientuję się jak to jest w Siódemce (boot manager, w XP był to ukryty tekstowy plik systemowy boot).
Zapewne zainstalowałaś XP po 7, dlatego nie masz wyboru systemu i od razu ładuje się XP.
Aby to naprawić musisz skorzystać z płyty instalacji Windows’a 7 lub skorzystać z programu podanego przez MaRa. Ściągniesz go jednak tutaj. Po instalacji w zakładce Bootloader (w programie) powinna być opcja naprawy uruchamiania i będzie ona oznaczona jako “Repair Vista Bootloader” (lub “Restore Vista Bootloader”, coś w tym stylu) - skorzystaj z niej. Uruchom ponownie komputer po tej operacji i powinien włączyć Ci się Windows 7 (XP zapewne nie będzie można na razie uruchomić).
Tym samym programem dodasz XP do listy systemów (będziesz mogła wybrać system przy uruchamianiu komputera), ale jak nie dasz rady to tutaj znajdziesz w punkcie 3 poradę jak zrobić to wszystko + dodać XP do listy systemów. Czytaj dokładnie co tam pisze, najlepiej zrób zdjęcie całego punktu 3 telefonem w trybie makro i w trakcie wpisywania będziesz przepisywała to z telefonu. Ale zanim będziesz to robić, spróbuj metodę z programem VistaBootPRO, bo ręcznie możesz nie dać rady (w zależności od Twojego zaawansowania), choć nie powinno przysporzyć Ci to problemów.
Hm… przy ręcznym dodawaniu windowsa XP jak w powyższym poradniku (windows 7-główny jest na C:\ ; windows XP jest na E:) wyskakuje komunikat, ze brak pliku boot.ini :< zastanawiam się dlaczego i jak to naprawić o0
Włóż płytę z windowsem xp, przejdź do folderu i386 i tam powinien być ten plik. Jeżeli jeszcze jakiegoś brakowałoby, to również szukaj w folderze i386…
W takim razie uruchom konsolę odzyskiwania i wpisz komendę expand x:\i386\ntoskrnl.ex_ c:\windows\system32. X: to jest litera napędu a c: to dysk na którym jest xpek.