Jedna sieć dwie podsieci

No i tak zrobiłem.

Wynik ipconfig:

Ok, a jak byś teraz wyłączył Static IP na BT dla tego komputera, na komputerze zostaw konfigurację przez DHCP, to jaki adres dostaniesz? Jaki jest adres bramy?

Przy okazji, jak możesz to podeślij mi ten wynik ipconfig z postu powyżej z pełnymi adresami na priva, bo mnie interesuje jaki jest adres bramy. Jak możesz to daj jeszcze wynik polecenia tracert google.pl z obu przypadków (statycznego i dynamicznego IP).

Pozdrawiam,

Marcin

Jak wyłączę static to za każdym razem przypiszę inny publiczny IP. Żeby otrzymać wewnętrzny IP muszę odhaczyć przyznawanie publicznego IP. Publiczny IP bramkę zawsze mają tą co Ci wysłałem na PW. 

Może napisze do czego zmierzam: Z tego co pisałeś, BT przypisuje do urządzeń wpiętych po stronie LAN albo publiczne IP (tylko statycznie, czy tez dynamicznie?) oraz adresy prywatne (wtedy je NATuje - ciekawi mnie przez jakie IP publiczne wtedy idzie ruch, czy przez IP WAN routera BT czy przez jeden z “twoich” 13 publicznych adresów). Problem w tym, że w takiej sytuacji w jednym segmencie sieci masz dwie sieci o różnych adresacjach. Co więcej jedna z nich to siec prywatna a druga to publiczna. Oczywiście, to będzie działać, bo switch operuje na MACach a nie adresach IP, ale nigdy nie spotkałem się, żeby ktoś takie rozwiązanie stosował, bo to jest duża luka bezpieczeństwa. Nie chce mi się wierzyć, żeby to tak miało działać. Rozumiem, jak by router BT od razu dzielił te sieci pomiędzy VLANy, ale tak chyba nie jest. 

Dlatego jak możesz to wrzuć ipconfig /all dla ip publicznego statycznego i ipconfig dla ip prywatnego przypisanego z DHCP BT (a nie drugiego routera) komputera wpiętego bezpośrednio do BT. Tracert tak samo, bo on pokaże kolejne routery.

Pozdrawiam,

Marcin

Po stronie LAN mogę przypisać tylko moje 13 IP, statycznie lub dynamicznie w sensie, ze wybiera losowo z tych13 IP to potrafi. Ale żeby dynamiczny adres IP bezpiśrednio przypisać do któregoś urządzenia na tym routerze jest nie możliwe.

Jutro napisze więcej, a dziś jak masz jeszcze czas, to spróbuj zrobić raz jeszcze to samo z ipconfig i traceroute dla publicznego i prywatnego ip ,ale najpierw we właściwościach karty sieciowej wyłącz IPv6. I druga sprawa - możesz gdzieś w konfiguracji wyłączyć mu przydzielanych prywatnych IP i usunąć mu w ogóle ten prywatny adres 192.168.1.254?

Pozdrawiam,

Marcin

Co do screenów bez IPv6 to masz je na PW

Co do usunięcia adresu 192.168.1.254 to na forum BT piali żeby na LAN IP ustawić pierwszy IP z listy. Czyli ja mam tam wpisać publiczny IP routera BT. Zrobiłem tak i net działa, ale nie mam możliwości przypisania wewnętrznego adresu. Jedynie publiczne IP mogę przyznać. 

Chyba teraz już jest tak jak powinno być? 0 adresów prywatnych na routerze BT.

Komp z Windowsem mam podpięty do routera BT przyznany publiczny adres dla tego komputera. tracert google.pl wysyłam na PW.