Jedna sieć wiele routerów


(hyouka) #1

Witam, więc tak założenia są następujące, kabel sieciowy do routera 1, z niego jest internet z tego kabla, potem z routera idzie kabel do routera 2, i pc 1, następnie z routera 2 idzie sieć bezprzewodowo na x urządzeń. Obydwa routery mają pracować w jednej sieci, czyli powinny być pingi z jednej sieci do drugiej, problem z tym że pingów nie ma, sieć działa, ale nie mogę z routera 1 wejść do sieci z routera 2 np, przez sambę przeglądać plików z innego pc z drugiej sieci. Tak jakby sieć była, ale urządzenia nie mogły się widzieć, a chciałbym zrobić klona routera 1 na 1, czy dwa routery, tak by była jedna sieć na x urządzeń i by dało radę dzielić między nimi dane.


(Longhorn2009) #2

Masz jeden serwer DHCP?


(hyouka) #3

Tak, tylko inna jest brama na 3 oktecie, mam w routerze 1, 0 a na drugim 1.


(roobal) #4

Routery spinasz portami LAN. Na jednym z nich wyłączasz DHCPa. Routery muszą mieć inne adresy IP z tej samej podsieci, np. Router0 192.168.1.1/24, Router1 192.168.1.2/24. Reszta urządzeń dostanie IP z DHCP.


(hyouka) #5

Rozumiem że wyłączam DHCP na drugim routerze? Czy na tym głównym?


(roobal) #6

To tak naprawdę nie ma znaczenia. DHCP ma być tylko na jednym. Zostaw go na routerze brzegowym (ten, który łączy Cię z Internetem), to nie bedziesz musiał niczego dodatkowo konfigurować. Na innym routerze w ustawieniach dhcp, musiałbyś wskazać adres bramy, gdyż dhcp tego routera wskazywalby siebie jako bramę.


(hyouka) #7

Spróbuję i dam znać jak będzie, da radę tak z jednego routera odpalić przez drugi film poprzez chromecasta?


(thekrzos) #8

Da radę.