Jednostka za ponad 7000 zł. Wymieniać coś?

Witam.
Planuje zakupić nową jednostkę za ponad 7000 zł.
Z racji że nie jestem wszystkiego pewny, mam pytanie.
-Zmienilibyście coś w tym zestawie? Tak aby komputer, mógł wydajniej pracować…
PC ma służyć do montażu video w FHD oraz 4K, a także do grania czy streamowania.
Dysk NVMe ma służyć jako systemowy…
Dysk HDD posiadam 2TB WD, 7200 obr/s, cache 64 mb.

P.S
W zestawie brakuję ramu.!
RAM jaki planuje kupić to G.SKILL 32GB 3200MHz Trident Z CL16 (2x16GB) za ok. 1500zł.

Nie opłaca się brać dysku EVO bo to pamięci TLC, jeśli ma być ~250GB to lepiej wziąć ciut wolniejszego Corsair Force MP500. Ewentualnie dołożyć i wziąć Samsunga 512GB ale EVO PRO.

Obudowę możesz zerknąć jeszcze na Fractal Design Define R6, ciut tańsza, a też spoko. Mam R5 i jestem bardzo zadowolony.

Nie polecam brać Dark Rock Pro, jest bardzo duży - przysłania sloty RAM, a niewiele wydajniejszy niż Dark Rock (którego mam w wersji 3). Lepiej wziąć DR niż DR PRO, w DR tylko wentylator zasłania 2 pierwsze sloty RAM i wystarczy go podnieść lekko do góry by się zmieściły. Musisz to mieć też na uwadze przy wyborze pamięci, tak by nie wybrać wysokich bo w tedy wentylator będziesz musiał mocno podnieść do góry, a to pogorszy wydajność chłodzenia. Ogólnie osobiście żałuję, że zdecydowałem się jednak na chłodzenie wodne, nawet głupie AiO niż ten DR3. Fakt jest cichy i w ogóle wydajny, ale straszny z niego kloc w obudowie, przez to nie widać ledów z płyty, do tego przysłania RAM. No i ogranicza wybór kości RAM.
AiO to jest 200/300 zł dodatkowe i trochę żałuję, że jednak nie dołożyłem pomimo, że nie miałem w tedy kasy.

EDIT:
Może warto dołożyć 300/400 do GTX 1080? Albo w ogóle wstrzymać się z zakupem karty, zaraz wyjdą RTX’y (we wrześniu) i je kupić, albo poczekać chwile, aż ceny GTXów spadną.

Ok. W takim razie zastanowie się nad chłodzeniem wodnym. Fakt, faktem iż DRP4 jest to spory kloc jeśli chodzi o chłodzenie. W przypadku chłodzenia wodnego myślałem nad NZXT Kraken, co o nim myślisz?

-PYTANIE: o którym dysku EVO mówisz? M.2 czy Sata III?

Co do karty, przyznaję dużo racji. Wyszły RTXy, dzięki któym GTXy może stanieją. Póki co mam w szafce GTXa 970 Ti 3GB. Na jakiś czas może zastępować. Dzięki za rady :slight_smile:

Sorki nie zwróciłem uwagi, że drugi to też samsung :stuck_out_tongue:. Mówiłem o dysku NVMe. Przy czym do SSD też to może się tyczyć, no i czy nie lepiej kupić drugi NVMe, albo jeden duży?
Ja osobiście w podobnym budżecie składałem i dalej składam kompa. Różnica była taka, że wziąłem i7-6700K (miałem powody by brać starą platformę) no i nie kupiłem w tedy (listopadzie) karty graficznej i dysków twardych. Karty nie kupiłem bo czekałem na 11 serię kart od GTX no i nie miałem tyle kasy. Dysków również nie kupiłem bo był ograniczony do 6k budżet no i miałem jeszcze SSD i HDD z laptopa. Ogólnie to celuję właśnie kupić RTX lub GTX w dobrej cenie, zależy po ile będą RTXy. Z dysków to właśnie chcę kupić NVMe Samsunga 970 PRO 512 GB, plus do tego WD Balck 1 TB.

EDIT:
Co do chłodzenia, to nie wiem, nie orientowałem się w temacie :confused:, a nie chcę nic polecać jak się na tym za grosz nie znam. Nawet nigdy nie miałem AiO, więc nic nie pomogę. Przy czym gdybym zmieniał chłodzenie i wybrał AiO to poszukiwania zacząłbym od NZXT Kraken bo ma dobre opinie.

dołóż do https://www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-1080-armor-oc-8gb-gddr5x-256-bit-3x-dp-hdmi-dvi-d-box-gtx-1080-armor-8g-oc-774453/ niewielka różnica cenowa a karta ciut lepsza albo poczekaj na nowe karty

1 polubienie

Zastanawiam się nad wodnym chłodzeniem ale boję się awaryjności chłodzenia wodnego…
Co do dysków to masz rację. Zamiast dwóch SSD wezmę jednego Samsunga NVME Pro 512gb.

Tak też zrobię. Dzięki wielkie.

Też się nad tym zastanawiałem, ale są one coraz bardziej popularne i mam nadzieję, że to już nie te czasy gdzie były awaryjne. Mimo wszystko chyba gdybym miał budżet to wolałbym zbudować własny układ chłodzenia niż AiO, z kilku powodów:

  1. fun przy projektowaniu i składaniu
  2. jak się coś popsuje można wymienić
  3. płyn trzeba zmieniać/dolewać, a AiO często są całkowicie zamknięte (z tego co mi wiadomo)
  4. możesz łatwo przenieść większość takiego układo do następnego komputera, zmieniasz tylko blok wodny, więc to co wydajesz więcej przy pierwszym zakupie, oszczędzasz przy kolejnych
  5. lepiej wygląda, zwłaszcza jak zalejesz kolorowym płynem
  6. możesz użyć kilku chłodnic połączonych

W ogóle marzy mi się zbudować chłodzenie wodne które będzie chłodziło CPU i GPU z 3 chłodnicami (front, top, tył), a to wszystko w jednym układzie.

1 polubienie

Też bym chciał zbudować własne chłodzenie ale z tego co słyszałem to spory budżet trzeba posiadać. Zapomniałem o zasilaczu…
Teraz na liście znajduje się zasilacz oraz wymienione dyski na jeden oraz chłodzenie wodne AiO z NZXT. Co myślicie?

Zobacz ceny zasilaczy Seasonic, 12 lat gwarancji :wink:. U siebie mam PRIME 650W Gold i jest spoko. Modularny do tego fajnym bajerem jest to że jest pasywno aktywny i można tym sterować. Albo jest w trybie auto i sam decyduje czy załączyć wiatrak, albo cały czas w trybie aktywnym. Wiatrak w trybie auto włącza się zależnie od obciążenia i poboru prądu.

Faktycznie. 120 miesięcy gwarancji.
Wybrałem Seasonic 750W Focus Plus 80 Plus Gold BOX. Cena: 459 zł.
Do tego podmieniłem dysk. Bo jednak wygoniej mi mieć dwa dyski SSD, w tym jeden na złączu Sata III.
Przesyłam kolejny raz zaktualizowany koszyk. I myślę że to będzie najlepszy zestaw.
Chłodzenie zostaje NZXT Kraken v.62 - jest ono często polecane i słynie jako bezawaryjne.

A czy taktowanie RAM 3200Mhz wystarczy, do takiego zestawu?

Zależy od ceny, generalnie 3000Mhz/3200Mhz to jest górna granica opłacalności względem zysku wydajności. Trzeba jednak pamiętać, że taktowanie RAM w znaczącym stopniu przekłada się na wydajność tylko w przypadku konfiguracji wykorzystujące zintegrowaną kartę graficzną. Dla dedykowanej wzrost to kilka % chyba max 5%. Dlatego przy cenach ramu nie ma sensu za bardzo szaleć, lepiej zaoszczędzić kasę i wziąć 2133Mhz, tym bardziej, że będziesz miał dedykowaną grafikę.
Pomijam sytuacje w której chcesz się bawić w OC, w tedy może to mieć więcej sensu. Niestety nie wiem jak to się ma w % bo mnie OC nie interesowało więc tematu nie zgłębiałem.

Kartę graficzną będę miał póki co GeForca GTX 780Ti 3GB, a potem wleci jakiś 1080 8gb lub 11gb.

Aha, czyli na RAMie oszczędźmy 100zł, a na innych rzeczach zróbmy przerost formy nad treścią?

Nie wiem o co Ci chodzi. Ja nie znam cen bo nie mam potrzeby śledzenia ich na bieżąco i nie jest mi ta informacja potrzebna do szczęścia. Ja napisałem tylko jak się ma taktowanie do wzrostu wydajności, a to czy autor będzie chciał dołożyć 100 lub 1000zł do wyższych taktowań to sobie może we własnym zakresie podjąć decyzję. Również we własnym zakresie może sobie sprawdzić jaka jest różnica pomiędzy nimi i czy ma pieniądze i czy chce do droższych dołożyć.

Różnie to bywa w przypadku RAM, ale lepiej jednak dołożyć i kupić z większym taktowaniem. CO nie zmienia faktu że Fizyda dobrze pisze…

Na obudowie by mozna przyoszczedzic i wziac Phanteksa Enthoo Pro mam i polecam duzo miejsca.

@Gatki1 fajna obudowa aczkolwiek na początku myślałem o obudowie NZXT H700i, lecz potrzebuję więcej miejsca. Do tego bequiet! bardzo mi pod pasował jeżeli chodzi o wygląd.