Jestem nowy w Manjaro. Co zrobić by mieć dużo aplikacji w Octopi/Pacman?

Hej. Miałem przejściowe przygody z wieloma dystrybucjami ale nigdy żaden nie sprostał moim oczekiwaniom. Trafiłem teraz na Manjaro. Chciałbym zadać pytania które pozwolą mi skonfigurować ten system tak by mi odpowiadał. Mam wiedzę w zakresie informatyki, jednak Linuxa nigdy dłużej nie używałem.

Co mam zrobić aby mieć dostępne powszechne oprogramowanie za pośrednictwem Octopi lub Pacman? Posiadam obie te aplikacje zainstalowane, robiłem update systemu, update bazy danych. Mimo to wpisanie w Octopi czy Pacman “Vivaldi” czy “Franz” kończy się brakiem wyników.

Żeby było jasne, zanim założę wątek sam próbuję godzinę czy dwie, przekopałem już różne źródła i ciągle trafiam na yaourt, ale on raczej już nie występuje w repo Manjaro z tego co wiem.

Zależy mi na tym by dodać takie repozytoria by zawsze gdy będę potrzebował jakiejś znanej aplikacji, bym mógł bez godziny szukania zainstalować ją z Pacmana czy Octopi. W tej chwili akurat szukam Franz i Vivaldi ale używam bardzo szerokiej gamy aplikacji stąd zależy mi na dodaniu uniwersalnych repo. Proszę o wsparcie i wołam również @anon41799040

Poza tematem pozwolę sobie dopisać inne pytania:

  1. Czy czymś szkodzi dodanie nadmiernej ilości repozytoriów? Logicznie rzecz biorąc jak dodam wszystkie znane repo to zawsze znajdę to czego potrzebuję w Octopi.
  2. Czy możecie polecić jakieś dobre multikomunikatory na Linux? Chodzi o obsługę Messenger, Skype, Telegram, Whatsapp, GG. Na Win10 używałem Franz, może na Linuxa jest lepsza alternatywa do wypróbowania?
  3. Jak mogę zmienić czas zablokowania komputera? Ciężko mi to znaleźć w Manjaro.

W ustawieniach Octopi masz zakładkę AUR albo taką pozycję “check updates from AUR”?

Chciałem pobrać obraz Manjaro Xfce do sprawdzenia, ale zwątpiłem jak pokazało 2 h 49 minut… :stuck_out_tongue_winking_eye:

Mi pobierało godzinkę.

Mam zaznaczone repo AUR ale i tak nie znajduje mi nic ciekawego…

W “File” albo “Tools” powinno być “Preferences” albo “Ustawienia”. Jest coś takiego? Co tam jest?

Zaktualizuj system:

sudo pacman -Syu

Aktualizację już robiłem, pisałem wyżej, obecnie to polecenie zwraca " nie ma nic do zrobienia"

W Octopi:
File:

  1. Get latest distro news (RSS)
  2. Check updates
  3. System update
  4. Install local package
  5. Exit
    Preferences nie ma ale jest Tools:
  6. Czyściciel pamięci podręcznej
  7. Edytor repozytoriów
  8. SysInfo
  9. Options.

W options jest zakładka AUR i tam mam tak:

Nie używam Octopi, korzystam z pamac-managera (Dodawanie/usuwanie oprogramowania). AUR mam ustawione tak:

Po wklepaniu “franz” dostaję takie oto wyniki:

(proszę o wybaczenie, widziałem się z bratem, troszkę jasnych pełnych pękło)

Kliknąłem opcję Użyj narzędzia “pacaur” po tym znalazło mi Vivaldi, kliknąlem zainstaluj vivaldi-arm64. Taki efekt mam…

Teraz próbuję instalować Vivaldi spod Pacmana, buduje paczki wlaśnie. Zobaczymy czy się uda…

No dla arm64 to bym nie budował… :wink:

Niepojęte są ścieżki pana :smiley: Starsza wersja, dla innej architektury, ale zachęcające 64 miała w nazwie :smiley:

Malinka lubito :smiley:

Ok wziąlem zwykłą paczkę Vivaldi :stuck_out_tongue: 64 mnie skusiło :smiley: Buduje mi to Vivaldi od 2 minut, czekam cierpliwie, w tle wyszukany Franz. Poza problemami z pozyskaniem oprogramowania na razie Manjaro bardzo pozytywnie, piękne w xfce, funkcjonalne i stabilne

Phila :smiley:

1 polubienie

Paczka Vivaldi jest masakrycznie przygotowana swoją drogą, bo dekompresuje pakiet obcy RPM (redhat/fedora). Nie chciało im się zrobić prawidłowo pakietu pod ArchLinux i pokrewne dystrybucje.

Dobra od 15 minut buduje paczkę Franz, nie wiem czemu tak ale no czekam, co zrobić. Idzie dobrze, Manjaro mi się podoba! :*

W takich chwilach można poczuć wolność, jaką daje obcowanie z “dżentu” :smiley:

Podpowiedz mistrzu jeszcze jakąś aplikację która załatwi synchronizację z Google Drive. Insync jest dobre ale od razu po konfiguracji mam “trial expired” wiadomo… Aplikacja płatna. Jakieś darmowe odpowiedniki? Nie oczekuję wodotrysków, byle działało sprawnie.

Jeszcze pytanie z ciekawości - dlaczego instalacja oprogramowania z AUR trwa wielokrotnie dłużej niż z innych źródeł? Instalacja KeePass zajęła 2 minuty wraz z pobraniem a później Vivaldi + Franz prawie 20 minut leciała bo to było z AURa.

Z Google Drive jest taki problem, że nie ma oficjalnego klienta dla Linuksa. I trzeba sobie jakoś radzić. Najprościej jest w GNOME, tam masz natywną obsługę GD. Ja używam aplikacji o nazwie drivesync:


Znajdziesz ją w repozytorium AUR. Apka jest oparta na rsync i pozwala na synchronizację wybranego folderu na dysku z tym co masz w GD. Wrzuciłem ją sobie do cron i uruchamiam raz na godzinę.

Dlaczego z AUR dłużej się instaluje? W głównym repo są skompilowane binarki. W AUR zaś przeważają pliki źródłowe, które musisz sobie skompilować.

Ok zainteresuję się drivesync.

W głównym repo są skompilowane binarki. W AUR zaś przeważają pliki źródłowe, które musisz sobie skompilować.

To daje jakieś korzyści poza możliwością przejrzenia kodu przed instalacją?

Pytanie dot. KeePass - używasz? Na Windows używałem a tutaj jest do wyboru KeePassXC i KeePassX jeszcze. Skróty klawiszowe w nim niestety nie działają - w miejscu ustawień jest napisane “excluded support” czy jakoś tak. Muszę plugin doinstalować żeby skróty działały?

Na klawiaturze mam różne skróty takie jak głośność ale jest też “uśpij” - w Linuxie nie działa. Jak mogę to dokonfigurować? W Windows bez dodatkowych aplikacji skróty działały, może trzeba doinstalować jakąś paczkę w tym celu?

Jeśli chodzi o AUR, to stawiam na lenistwo i wygodnictwo - łatwiej/szybciej wystawić kod do skompilowania niż samemu skompilować i udostępnić. Niech się userzy bujają z kompilacją :wink:

KeePassa nie używam, nie pomogę.

Co do klawiatury - na mojej mam jakieś przyciski multimedialne, ale działa tylko część z nich. Najprościej będzie sprawdzić czy Twoje przyciski do usypiania są rozpoznawane przez system w ten sposób:

  • Menu -> Klawiatura

Wybierz “+Dodaj”, wklep polecenie systemctl suspend

Przechwycenie%20obrazu%20ekranu_2019-07-19_13-18-08

a w następnym kroku naciśnij przycisk od usypiania

Przechwycenie%20obrazu%20ekranu_2019-07-19_13-41-19

Jeśli klawisz od usypiania jest widoczny w systemie, to przypisanie skrótu powinno zakończyć się sukcesem. Potem jedynie pozostaje sprawdzić czy faktycznie działa.

Rozumiem, zobaczymy czy się uda, ponieważ to właściwie nie osobny przycisk, tylko kombinacja Fn + F2. Spróbuję i napiszę czy pomogło.

Używasz multikomunikatorów? Jeśli tak to jakiego preferujesz?