Jeszcze raz temat czcionek (czcionka i www)

Przepraszam, że zaczynam nowy wątek na podobny temat, który zaczęłam kilka postów niżej, ale bałam się, że nikt do niego nie zajrzy… No i pytanie troche się zmieniło… Otóż mam pewną zagwostkę. Robie sobie stronkę www w Dreamweaverze i udało mi się ściągnąć fajną czcionkę, wrzuciłam stronę na serwer i z komputera, na którym tworzyłam stronę, wchodząc z przegladarki na tą moją stronę czcionka jest widoczna. Natomiast wchodząc na innym komputerze, pokazuje się jakaś zwykła times new roman czy arial… Czy w ogóle jest możliwe, aby ta znaleziona przeze mnie czcionka była widoczna na innych komupterach…? Czy jest jakiś sposób na to…? Będę baaaardzo wdzięczna za pomoc. :co:

Aha jeszcze jedno pytanko (krzystając z okazji, że otworzy tego posta jakiś znawca tematu :slight_smile: . Mam też problem z umieszczeniem strony w języku japońskim… Zmieniłam kod na odpowiedni, a przynajmniej tak mi się wydaje, bo gdy robię podgląd F12 to wszystkie znaki japońskie (oczywiście skopiowane z dokumentu napisanego przez japończyka) są widoczne, natomiast pojawiają się jakieś esy-floresy, kiedy wrzucam stronę na serwer…

zmusić osobę, która odwiedza Twoją stronę do ściągnięcia tej czcionki :wink:

Naprawde to jedyny sposób??? Wydaje mi się to trochę dziwne… Analogicznie z tym japońskim - jak wchodzę na stronę (jakąkolwiek), gdzie są znaki japońskie, to je widzę, natomiast jak otwieram moją stronę, to ich nie ma. To chyba to nie zależy od tego czy mam zainstalowane odczytywanie japońskich znaków, tylko od czegoś innego…

możesz spróbować myku z wrzuceniem fontu na serwer i wymuszenie (umieszczenie w kodzie html) czytania fontu z pliku. Jak to się dokładnie robi, to ci nie powiem, gdyż nigdy nie miałem takich problemów z fontami. Spróbuj zrobić plik css z określoną nazwą i lokalizacją fontu i wrzuć go w sekcje head.

Zobacz jakie masz kodowanie znaków (polski “charset=iso-8859-2”) w przypadku innych języków powinnaś stosować odpowiednie kodowanie - w dreamie masz kodowanie praktycznie wszystkich języków

Dzięki Monczkin za poradę, jak tylko wrócę do domu (teraz jestem w pracy) spróbuję tak zrobić jak piszesz… A odnośnie kodowania języków, to tak tak znalazłam kod japońskiego - charset=iso-8859-1, a przynajmniej tak mi się wydaje, ale po wrzuceniu na serwer, znaków japońskich ani widu ani słychu… Natomiast pracuję tez z inną stroną, na której pojawiają się znaki polskie i cyrylica i na niej używam kodu charset=windows-1250… Czyli wygląda na to, że kod jest różny dla różnych kombinacji znaków alfabetów… (tutaj nasz alfabet + cyrylica). Czy jest może gdzieś wykaz kodów odpowiadający poszczególnym językom…??

musisz wejść na strony poświęcone kodowaniu. Kodowanie ISO jest standartem międzynarodowym, a windows, jak sama nazwa skazuje jest kodowaniem z microsoftu i nie zawsz działa jak powinno :slight_smile:

zerknij tu http://javasoft.pl/html/kurs_html/t/polskie.htm