Języki programowania ogólnego przeznaczenia

Który język programowania ogólnego przeznaczenia wybrać na początek? Nie zajmowałem się w ogóle tą kategorią, a teraz mam problem z wyborem. Do tej pory pisałem jedynie strony internetowe, lecz chciałem poszerzyć horyzonty. Znajmy polecił mi Assemblera, lecz jego złożoność mnie odstrasza… Dodatkowo wydaję mi się, że moje obawy są uzasadnione:

Osobiście skłaniam się w stronę Javy, gdyż jest to język nowoczesny. Słyszałem o jego zastosowaniach na stronach www, co w połączeniu z php, który już znam mogło by dać jakiś efekt. Czy połączenie tych języków jest w ogóle możliwe? Jeżeli tak to na jakich zasadach? Czy opłaca się męczyć z Assemblerem?

Co do asemblera to nie będę się wypowiadał, bo po prostu nie wiem :wink:

Ale PHP, Javascript, czy aplety Java, no to jasne, że się łączy :wink:

Znajomy sobie chyba jaja z Ciebie robił. Chyba że chcesz programować jakieś mikroprocesory albo cos w tym rodzaju.

Jak na początek myśle że z Java będzie ciężko. Rozmawiałem kiedyś z gościem, który uczył kogośtam Javy(ta osoba wcześniej nie programowała) i mówił że musiał tłumaczyć wszystko bardzo łopatologicznie.

W szkołach na samym początku uczy się pascala. Ja zaczynałem od C++. Jak chcesz zostać przy stronach to możesz ActionScript:)

Ja bym Ci polecił na początek JAVA. Sam zaczynałem od PHP i byl to największy błąd w mojej edukacji. Swoją drogą PHP nie jest językiem ogólnego zastosowania. W sumie C# też jest fajny i bardzo podobny do JAVA.

Jest kilka języków specjalnego przeznaczenia

w Javie pisze się aplikacje,które mają być przenośne

w SQL obsługuje się bazy danych

w C,C++,programy,których na co dzień używasz

w Assemblerze,programy będące blisko sprzętu - fragmenty sterowników

Nie da się stworzyć idealnego języka do wszystkiego,więc musiano stworzyć wiele języków różnego przeznaczenia

On właśnie chyba takimi rzeczami się zajmuje => ja nie mam na ten temat zielonego pojęcia. Czy jest tu ktoś kto zna się na takich zabawkach?

__________________________________________________________

Dzięki Jony za wyjaśnienie :slight_smile:

_________________________________________________________

Może źle się wyraziłem w pierwszym poście, lecz php już znam, a teraz myślę co dalej. Z waszych odpowiedzi mogę wywnioskować, że dobrym pomysłem byłby start z Java oraz js, a następnie przejście do C#?

Nie. W Javie pisze się m.in. ogromne aplikacje biznesowe, bankowe, itp., które pracują na serwerach.

To, że istnieje Java na różne platformy, systemy operacyjne i urządzenia, nie znaczy, że służy do tworzenia przenośnych aplikacji.

Podaj przykład programu codziennego użytku napisanego w C.

W C pisze się sterowniki i fragmenty kodu, w których zależy na wydajności.

Zgadzam się,że prędzej w C++

Przykłady C++

Firefox,Thunderbird,OpenOffice,Quake,zawieszenia starszych aplikacji nawet to ujawniały

Obecnie moda jest na języki obiektowe

Java,C#

Co do Javy stworzono język niezależny od systemu,kompilacja generuje kod pośredni,który jest wykonywany przez maszynę wirtualną Java,dlatego trzeba mieć w systemie środowisko uruchomieniowe Java.

Przykład

muCommander

C - Linux kernel ;p

C++ tez jest obiektowy, ale mozna pisac w nim strukturalnie co byloby plusem dla osoby ktora dopiero sie uczy i moze na poczatku nie rozumiec obiektowosci.

PS: Wybaczcie za brak polskich znakow ale gdzies mi wywalilo:(

Zapomniałeś o Delphi - też język obiektowy.

Co do pisania strukturalnie to można to uczynić również w Jave i C# (używając tylko metody publiczne statyczne).

Tak,tylko Delphi nie jest tak często używane

Większość, którego używam → Linux, X.org, duża część GNOME oraz wiele kompilatorów/interpreterów innych języków programowania - Python, Perl, GCC.

Ja osobiście na początek polecam C, a potem przejść gładko do C++. Daje to solidne podstawy do prawie dowolnego innego języka programowania.

Dziękuje za rady :slight_smile:

:smiley: jak chcesz języka nowoczesnego a znasz OOP (klasy itp.) to java może być dobra.

Choć ja wolę Pythona i jego Django(np. automatycznie tworzy panel admina) do tworzenia www. No i w przeciwieństwie do PHP możesz w nim pisać co chcesz (gry, narzędzia do obliczeń matematycznych, gui, aplikacje sieciowe).

Dobry byłby też Ruby i Ruby on Rails (język i framework www) z takich samych powodów.

Oba to są języki wysokiego poziomu (mniej kodu trzeba napisać aby program robił to co chcemy) są nowoczesne, a ich zastosowania do tworzenia www pozwoliły by Tobie wykorzystać wiedzę z PHP