Jobs - film

Wczoraj w telewizji oglądałem film Jobs z 2013 roku. Zrobił na mnie spore wrażenie. Czy ktoś oglądał tez ten film i może się podzielić informacją czy faktycznie tak powstawała firma Aple?

Dokładnie, tak powstała.

Mniej więcej, w bardzo dużym skrócie i z pewnymi uproszczeniami. Z całą pewnością zawiera też przekłamania.
Np Steve Wozniak twierdzi, że nigdy nie produkowali komputerów w garażu Jobsa.
Sam film pokazał historię bardzo pobieżnie pomijając całe tło tamtych czasów i najważniejsze aspekty życia i wychowania Jobsa i Wozniaka, które miały niezmierny wpływ na powstanie firmy i dalszy jej rozwój. Bez pokazania tych aspektów możemy błędnie oceniać osobę Jobsa i nie do końca rozumieć taki a nie inny sposób jego działania.
Myślę, że to dość ważne jeśli chciałoby się dobrze poznać jego historię.

Generalnie chyba mógłbym podpisać się pod tą recenzją:

Jeśli ktoś chciałby bliżej poznać historię Jobsa to polecam przeczytać książkę biograficzną napisaną przez Waltera Isaacsona “Steve Jobs”

Scenariusz do powyższego film zresztą napisany był chyba na podstawie tej książki.
Zawiera duuużo więcej szczegółów i całą tę otoczkę życia prywatnego i pewnych zależności, których w filmie zdecydowanie mi zabrakło.

Do obejrzenia dla zainteresowanych:

https://www.google.pl/search?q=piraci+z+krzemowej+doliny&oq=piraci+z+krzemowej+doliny&aqs=chrome..69i57.4290j0j7&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#mie=e,overview,piraci%20z%20krzemowej%20doliny,H4sIAAAAAAAAAONgVuLUz9U3MDIxS8l-xJjBLfDyxz1hqfhJa05eY4zk4grOyC93zSvJLKkU8uZig7JkuHilELo0GKS4uRBcKWUhRS5B_eT8nJzU5JLM_Dz9tMyc3GLRismX7ZTYORjBDB4A2oqRtXgAAAA

O tej samej porze leciał dokument o applu jak wykorzystują ludzi w fabrykach i wiele wiecej mrocznej strony firmy apple, nawet zamieszki były w których ucierpieli ludzie :frowning:

Tytuł dokumentu apple cała prawda, warto obejrzeć i zdecydować czy warto kupować produkty tej firmybwłasnym sumieniem

Zgadzam się z tobą całkowicie.
Ale idąc za twoim rozumowaniem należałoby zobaczyć jakie są warunki pracy w każdej chińskiej fabryce i zdecydować czy kupować w ogóle produkty wyprodukowane w Chinach…

Chyba prawie w każdej większej firmie można byłoby coś znaleźć niedobrego w większym lub mniejszym stopniu jak np. reżim, złe traktowanie pracownika, stres. Firma komputerowa i nie tylko stale musi się rozwijać co będzie skutkować “napięciem” na odpowiednich szczeblach.
Zaskakujące jest też potraktowanie (usunięcia ze stanowiska) założyciela / właściciela firmy przez zarząd.