Joomla! 1.5 - problem z działaniem

Witam!

Ostatnio chciałem się zająć stroną internetową pewnego stowarzyszenia dla osób niepełnosprawnych, ale napotkaliśmy problem. Otóż: ta strona jest zarządzana z poziomu zaplecza Joomli! w wersji 1.5, jednak kiedy próbujemy dodać artykuł przy użyciu przycisku “Dodaj artykuł”, pojawia się komunikat o następującej treści:

504 little Server Error

The server cannot process the request due to a little internal error...

Teraz zwracam się do Was z prośbą o wyjaśnienie w czym problem i co zrobić, by można było sprawnie aktualizować zawartość witryny? Pytam, gdyż kontakt z administratorem jest ostatnio dość trudny.

Sprawdź rozmiar bazy danych oraz miejsce na serwerze czy przypadkiem go nie brakuje. Przyczyn może być naprawdę wiele. Jeśli z rozmiarem jest wszystko okey to… wygeneruj nowy plik .htaccess, zmień linki. Jeśli znów jest wszystko okey to… sprawdź uprawnienia. Innych pomysłów nie  mam :wink:
 

Problem leż po stronie serwera na którym uruchomiona jest strona, szczegóły znajdziesz w logach. Poza tym dziwny jest ten błąd bo 504 to gateway timeout, a nie jakieś little server error.

 

Sprawdzić możesz jeszcze htaccess może ktoś zablokował dodawanie nowych wpisów “ze względów bezpieczeństwa”.

Ok. no to może lepiej próbować kontaktować się z adminem. W sumie, to ja tylko chciałem się dowiedzieć, czy można coś z tym zrobić, bo mi polecono się spytać: i członkom stowarzyszenia zależy na dodaniu nowych artykułów i uaktualnieniu informacji.

A po drugie, to ja w Joomli! jeszcze za bardzo nie siedziałem. Teraz dopiero zaczynam:, zaoferowano mi możliwość pomocy przy prowadzeniu tej stronki:)

Zostawiam temat otwarty, gdyż z członkami będę się widział dopiero w czwartek.

Ja się czegoś jeszcze dowiem, to się odezwę:)

Na razie dzięki:)

 

 

To zacznij od aktualizacji strony bo najnowsza joomla to 3.6.4, a 1.5 to była nowa kilka lat temu. Plusem 1.5 jest to że zawsze się do niej “dostaniesz” :D.

Z jakiego hostingu korzysta stowarzyszenie?

 

504 little Server Error  oznacza, że wszystkie zasoby dla strony zostały wykorzystane. Innymi słowy strona stoi na tanim i mało efektywnym hostingu - pewnie takim za 30 zł rocznie, który jest przewidziany dla stronek mających góra 10 stron, a nie systemów CMS jak Joomla czy WordPress.

 

Poza tym nie dokonasz aktualizacji z Joomli 1.5 do J 2.x czy Joomli 3.x. Bez odpowiedniego narzędzia nie jest możliwa aktualizacja z 1.5 do j 1.6 bo zmienił się całkowicie układ rekordów w bazie SQL.

 

Dopiero od wersji Joomla 1.6 możliwa jest aktualizacja z poziomu samej Joomli, ale mu odbywać się to etapami 1.6 do 1.7, 1.7 do 2.5 oraz 2.5 do 3.6. Już nawet nie wspomnę ile przy tym może pojawić się błędów. Już przez to przechodziłem, masakra.

Witam ponownie!

chciałem się Was jeszcze zapytać o kilka rzeczy:

@Fizyda Gdzie są zapisywane logi oraz htaccess? Jak mogę się do nich dostać? Zaznaczam, że nie jestem adminem tej stronki, a osobą, która mogłaby dodawać nowe treści i aktualizować zawartość. Po drugie, jestem początkujący w Joomli i nazwy takie, jak “htaccess” nic - przynajmniej na razie - mi nie mówią.

Z członkami będę się widział w najbliższy czwartek. Jak się czegoś jeszcze dowiem i uda mi się pozyskać więcej info nt. witryny, to się odezwę

 

To co Ci podałem nie ma związku z Joomlą, więc tłumaczenie że nie znasz joomli jest raczej marne. Lepiej powiedzieć, że niewiele znasz się na działaniu stron internetowych.

 

Logi raczej będą dostępne jedynie dla administratora serwera, jeśli jest to dobry hosting to może masz dostęp do nich przez ftp, albo jakiś panel zarządzania hostingiem.

Co do .htaccess jest to plik konfiguracyjny dla serwera WWW w którym masz możliwość ustawić specjalne, inne niż domyślne ustawienia dla poszczególnego katalogu. Może on być w dowolnym katalogu, ale najprawdopodobniej jest w głównym katalogu witryny.

Przepraszam ale dziwię się, że bez jakiejkolwiek znajomości zagadnienia bierzesz się za administrowanie stroną. Radziłbym odwiedzić fora i poczytać zanim coś spaprasz na dobre. Przecież nawet nie znasz podstawowych zagadnień np co to jest plik .htaccess, który jest podstawą każdej konfiguracji strony. Rwiesz się z motyką na słońce - obsługa Joomla czy Drupal to nie googlowy bloger czy Wordpress, tu trzeba trochę wiedzy bo błąd może duzo kosztować. Zanim coś napsocisz, zainstaluj sobie na kompie WebServ lub Ampps czy podobną aplikację, będziesz mógł poćwiczyć i nauczysz się obsługi Joomla innych Cmsów. 

W temacie Joomla 1.5 to już tylko gaszenie pożarów, sorry.
Sugeruje zaproponować właścicielowi strony migracje do Joomla 3.6.5 a, praktycznie już 3.7 na dniach.
Tak wiem wymaga to też zmiany szablonu.

Poza tym zabezpiecz CMS Joomla , co i jak tu:: http://helion.pl/view/3926o/jowozr.htm