Joomla czy Wordpress?

Cześć wszystkim. Zacząłem się uczyć tworzenia stron www. Czy możecie mi podpowiedzieć, czy do niedużych stron www lepiej poznać dogłębnie Joomlę czy Wordpressa? Zainstalowałem sobie oba, ale maja tyle funkcjonalności i dodatków, że nie bardzo umiem to ocenić. Czym te dwa CMSy różnią się w praktyce?

Pytanie jaką tworzysz strone

 

wordpress jest dużo łatwiejszy w obsłudze

Drupal :smiley:

Do stron to joomla a WordPress jest nastawiony na blogi.

Do niedużych stron żadnego z wymienionych.

Są dużo zgrabniejsze systemy zarządzania treścią, z wieloma podstawowymi elementami których brakuje “najpopularniejszym” aplikacjom, a przy tym są wielokroć lepiej zabezpieczone.

Przykładem: jcore, getsimple, lepton, pimcore i jeszcze kilka innych.

Zerknij wersje demo sporej ilości na opensourcecms.com, sortując po najlpopularniejszych.

 

 

 

wordpress joomla hosting http://www.webserwer.pl/hosting

Faktycznie, pod żadnego CMS-a nie ma aż tylu dziurawych i niezoptymalizowanych wtyczek co do WP.

Z ostatnich ciekawych kwiatków na jakie się nadziałem, to popularna wtyczka do backupów.

Jakość tej wtyczki, wywoływanej co kilka 4 minut, zapchała backupami konto w kilkanaście godzin blokując działanie wszystkiego co znajdowało się na koncie.

 

Polecam wordpressa  … wytrwałym :slight_smile:

Sam chciałem to napisać :stuck_out_tongue:

Każda strona z cache nie obciąża serwera

Wszystko jest dobre jak wtyczki piszesz sam :stuck_out_tongue:

Ale wtedy już ilość wtyczek i wsparcie to żaden argument :stuck_out_tongue_winking_eye:

Swoją drogą jak zamierzasz tworzyć strony to zacznij od frameworka np takie symfony2

Co do różnic, wszystko można w tym zrobić, a popularność to nie zawsze pozytywna strona. Musisz sam potestować z czym lepiej ci się pracuje.

@YoJoe a ja głupi myślałem że ktoś to moderuje :wink:

Rozsądnie używany wordpress jest świetnym narzędziem do tworzenia mały stron i blogów. Wiadomo że istnieje wiele dziurawych wtyczek i szablonów ale jest też bardzo dużo znakomitych rozwiązań. Postawianie bardzo ładnej strony opartej o wp może zająć doświadczonej osobie około 2 h plus 100 zł kosztów.

Od wielu lat korzystam z wordpressa. Sądzę, że na blogi to numer 1. Jeżeli tworzysz portal wybierz Joomle. :slight_smile:

Może mi ktoś wytłumaczyć na jakiej zasadzie z góry przyporządkujecie dany cms pod określone zastosowania ?

 

Po kilku latach dłubania przy tych CMS-ach, wylanych wiadrach potu i zagotowanych litrach krwi doskonale wiesz do czego dany system się nadaje, ile czasu wymaga samo wdrożenie włącznie z poprawą N błędów i pułapek na które trzeba mieć baczenie.

I wchodzi w to również czasu potrzebnego na obejście pewnych naleciałości i niemożliwości danego systemu, w którym nie da rady zrobić określonej rzeczy wprost.

 

 

ps. do blogów jest kilka lżejszych webaplikacji od WP :wink:

Jeżeli chodzi o postawienie jednej małej strony czy bloga to wordpress jest lepszy, bardziej intuicyjny. Na Joomle moim zdaniem trzeba poświęcić więcej czasu, ale w dłuższej perspektywie chyba wygrywa możliwościami.

 

Rozsądnie używana Joomla jest najdoskonalniejszym narzędziem. Zaczynasz od małej strony jak prawie każdy, ale kto wie co będzie za rok, dwa. Joomla pozwala pójść w każdą stronę.

 

Pozdrawiam

Joomla też nie jest zła ale jest nieco trudniejsza w obsłudze, nigdy nie kwestionowałem przydatności Joomli ale osobiście jestem fanem Wordpressa ze względu na jego prostotę.

Joomla jest bardzo łatwa. Oby dwa CMS bym zaliczył do łatwych.

Jeżeli nie chcesz się męczyć z Joomlą to możesz korzystać z Drupala.

Pozdrawiam,

Jakub Gross

Joomla bywa denerwująca w obsłudze, a Wordpress jest dużo bardziej intuicyjny u przejrzysty.

Z tych najpopularniejszych cms-ów to drupal jest najbardziej zaawansowany i przez to najwięcej możliwości ale i też więcej do nauczenia w obsłudze a wordpress najprostszy i najłatwiejszy ze wszystkich. Wordpress jest taki, że być może jak zaczniesz robić stronę to ani razu nie będziesz szukał pomocy, bo wszystko będzie intuicyjnie zrozumiałe.

Joomla jest pomiędzy tymi dwoma, bardziej zaawansowana niż wordpress ale trochę słabsza od drupala.

Będziesz robił stronę, to potem zapewne będziesz ją pozycjonował. Przydadzą Ci się jakieś zaplecza - strony linkujące do Twojej strony docelowej, te zaplecza możesz sobie zrobić na innych cms-ach tak by od razu uczyć się kilka cms-ów.

Dodatkowo za darmo, bo oprogramowanie jest darmowe i np na cba.pl za free z wyświetlanymi reklamami - bo to i tak zaplecze.

Zarówno do joomli jak i wordpressa jakiś czas temu koleś (nie pamiętam jak się zwie) zrobił bardzo dobre filmy instruktażowe. Znajdziesz na youtubie, nie chce mi się teraz szukać by podać linka. Ale wpisz coś typu: kurs joomla video. Zobaczysz jak łatwo się podstawy ogarnie z udziałem takich filmów. Tym bardziej, że gość bardzo fajnie mówi. Mógłby być dobrym komentatorem telewizyjnym :slight_smile:

 

Tak mówiono o Joomli, gdy była w wersji 1.5. To się już zmieniło.

Joomla 2.5 /3.3 - dostępnych jest ponad 8 tysięcy rozszerzeń,

co roku w Polsce organizowany jest Joomla Day, a zatem wielkie spotkanie fanów tego CMS.

Do tego co kilka miesięcy są małe spotkania.

Ilość książek do tego CMS jest znaczna.

Szablony dają więcej możliwości.

 

Zagadka dla fanów WP, jak bez instalowania pluginów uporządkować wpisy wegług mojego kryterium np. nazwy, daty modyfikacji ?  Haha… i tu właśnie tkwi słabość, jeślli chcecmy proste rzeczy coś więcej niż blogowy wygląd trzeba instalować dodatki.