Joomla od podstaw


(Dudusia5) #1

Witam Cię,

Mój problem polega na tym, iż zrobiłam szablon psd, pocięłam go, wkleiłam kod php (nie wiem czy dobry:/ ) i co dalej? chciałabym to zrobić na jakimś wirtualnym serwerze bo nie ma sensu logować się na np. ovh.pl, ponieważ moja strona jest na zaliczenie a nie do użytku.

Więc pytanie, jaki program mam wybrać? Szczerze powiem że html kumam, css też ale nie mam pojęcia na jakiej zasadzie działa to joomla, niestety w szkole nikt się nie podjął bo to wytłumaczyć.

Załaczam moje pliki i jeśli znalazłby się ktoś tak dobry i rzucił na to okiem będę b. wdzięczna=)

A i przy edycji szablonu niechcący nałożyłam linie a nie mogę znaleźć w którym miejscu:/

http://wyslijto.pl/plik/jwjb0ku4r9

Dziękuję za ewentualną pomoc i pozdrawiam:)

Martyna


(Biuro) #2

Przede wszystkim to nie ma sensu kontynuować - grafika poniżej akceptowalności w ogóle.

Po drugie - po co joomla ? - przecież to kobyła i wcale nie super prosta w podpięciu 'layoutu'

jest milion prostszych cmsów... i adekwatnych do takiej prostej funkcjonalności


(Dudusia5) #3

to nie mój własny wybór, ale narzucony. Samą joomlę obsłużę, gorzej ze znalezieniem błędów w kodzie.Podpięcie layoutu nie jest wcale trudne. Tak jak mówiłam, strona jest wyłącznie na zaliczenie, więc nie potrzbuję bajerów.


(Biuro) #4

to jak nie jest trudne to kontynuuj - nie rozumiem pytania


(system) #5

Jej pewnie chodziło o to, jak sprawdzić czy działa nie wrzucając na zewnętrzny serwer. W takim przypadku musisz zainstalować serwer WWW u siebie - najlepiej ściągnij paczuszkę XAMPP: http://www.apachefriends.org/en/xampp.html

Tutaj masz opis konfiguracji (nie jest ona trudna - wystarczy robić krok po kroku): http://rafik-blog.info/2010/06/06/xampp-instalacja-i-konfiguracja-pod-windows-linux/

w xampp\htdocs tworzysz sobie katalog np. "joomla" i wrzucasz tam pliki instalacyjne. Potem tylko w przeglądarce przechodzisz pod adres http://localhost/joomla i instalujesz wg instrukcji które będą Ci się pojawiały


(Dudusia5) #6

ekarnecka to nie jest miejsce na tego typu dyskusje, jeśli nie umiesz odpowiedzieć na pytanie to się nie udzielaj.

dreadnot dzięki, już dałam sobie radę. Mam stronkę na joomli, w phpMyAdmin się zalogowałam, bazę kiedyś tworzyłam więc jakoś ją zrobię. Jak połączyć ją ze stroną?


(Biuro) #7

jakie dyskusje ?


(Filolupus) #8

Bazę?

http://wiki.joomla.pl/Joomla_1.5._Szybk ... cja_Joomla!

http://www.design-joomla.pl/joomla-1.5/ ... rocie.html

http://www.joomla.net.pl/index.php/wars ... komputerze


(Dudusia5) #9

chchyba nie wyraziłam się dobrze, chodzi o to że ja stronę w joomli już mam. Zrobiłam ją na friko.pl ale musi ona spełniać warunek i łączyć się z bazą, tak aby np. każdy użytkownik strony mógł coś wprowadzić do bazy i odczytać dane z niej. i nie wiem jak TO zrobić.

Czy ktoś posiada taką wiedzę i będzie tak uprzejmy aby mnie nakierować [-o<


(Filolupus) #10

Połączenie z bazą danych konfiguruje się właśnie podczas instalacji. Jak instalacja była robiona przez jakiś gotowy skrypt na hostingu, to skonfigurował najpewniej domyślną bazę u siebie.

Informacje o bazie (host, login, hasło, nazwa bazy) są gdzieś w plikach konfiguracyjnych. Można to zmienić, ale należy pamiętać o przeniesieniu aktualnej zawartości bazy do nowej.


(Dudusia5) #11

dzięki:) pogrzebałam trochę i też to zauważyłam, ale np. chciałabym zrobić coś takiego aby pod każdym artykułem byly komentarze od zarejestrowanych użytkowników, od czego zacząć?


(Szubi993) #12

Od znalezienia plugina do Joomli, które coś takiego umożliwi.

Tutaj coś takiego znajdziesz http://extensions.joomla.org/extensions ... s-comments


(Dudusia5) #13

ale to są chyba płatne?


(Szubi993) #14

Te, co podałem nie są płatne.


(Dudusia5) #15

ok, dzięki, mój kolejny problem, muszę połączyć stronkę z bazą danych. weszłam sobie w phpmyadmin i chcę utworzyć bazę z którą łączyć się będzie moja strona, zakładam, że chcę aby w jakiejs zakładce "porady" wyświetlały mi się informacje z bazy. Do bazy będą wprowadzone przez użytkowników strony.

Jak to zrobić???? pilne:(


(system) #16

Ale konkrety, jakie informacje z bazy?