Obecnie standardowy zakres na juniora w Warszawie:
* HTML5 + znajomość ogólna nowości jakie wprowadza. Jak firma z Railsami to dobrze znać HAML’a.
* CSS3, SASS no i czasami LESS (ale to już nieliczne wyjątki)
* Git (od commitów po teorię o git flow)
* Podstawy działania NPM i umiejętność tworzenia prostych paczek
* Gulp, Webpack podstawy
* JS ES5 i ES6 Vanilla. Bardzo dobrze liznąć TypeScript (szczególnie w środowiskach angularowych) bądź CoffeeScript u Railsowców (ten ostatnio odchodzi na bok, bo firmy przerzucają się na standardowy ES6)
* Podstawy React’a / Vue.js / Angular1 & Angular2 / jQuery. (Zazwyczaj w ogłoszeniach jest info o 1-2 bibliotekach. Jak od siebie polecam ogarnąć podstawy Reacta i jQuery, bo to obecnie lwia część rynku. A1 i A2 zazwyczaj rezyduje w większych firmach, do A1 szuka się teraz doświadczonych ludzi w celu utrzymania kodu, a dodatkowo sam ekosystem A2 jeszcze nie jest w pełni stabilny)
* Zapoznanie się z linterem i jakąś biblioteką od testów (np. jslint + jasmine)
* Podstawy teoretyczne jak np. CORS, REST, SOAP, JSON, JSONP, HTTPS, HTTP, API, Shadow DOM, DOM, TDD, BDD etc.
* Znajomość podstaw Bootstrap v3 i Font Awesome
i to w sumie tyle.
Lista może się wydawać długa, ale większość tych wymagań jest w jakiś sposób ze sobą powiązana. Np. używając Reacta od razu załatwiasz sobie temat Webpacka / Gulpa, Shadow DOM, UnitTestów i NPM.
Dobre repo githubowe z kilkoma projektami też jest pewnym plusem dla pracodawcy.
Od siebie dodam: Jeśli nigdy nie bawiłeś się w MVC / MVVM w JS to zacznij od Vue.js, nie od Reacta czy Angulara. Vue jest bardzo łatwy na starcie, cała składnia to praktycznie czysty JS i w bardzo łagodny sposób wprowadza w typowy Component Lifecycle, teorię State Management czy chociażby same Componenty.