Kabel DisplayPort - nie widzi monitora/karty graficznej

Witam.
Niedawno kupiłem sobie nowy monitor (Benq EX2150S) wraz z kablem DisplayPort (firmy Unitek) pod zakup nowej karty graficznej. Obecnie korzystam z karty MSI NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti. Z racji tego, że nowy monitor jak i obecna karta graficzna posiadają wejścia DisplayPort podłączyłem je właśnie kablem DP. I tu się zaczyna problem, bo od samego początku monitor nie ma sygnału z DisplayPortu z karty graficznej. O dziwo monitor działa po podłączeniu go poprzez kabel HDMI. Próbowałem przeinstalować sterownik na czysto (poprzez GeForce Experience) i problem jest ten sam. System nie widzi niestety monitora poprzez DP.
Czy jest możliwość, aby monitor działał pod obecną kartą graficzną poprzez DP. Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam.

1 polubienie

Możesz spróbować z innym kablem, być może ten jest uwalony.

To może być problem związany z pin20 złącza DP, vide:

W skrócie chodzi o to, że zgodnie ze specyfikacją na pinie 20 ma być napięcie - ale w poprawnie zbudowanym kablu pin20 mają nie być połączone. Jeżeli kabel, który kupiłeś nie jest tak wykonany to możesz mieć problemy (od niedziałania po uszkodzenie urządzenia).

1 polubienie

Mam to samo z kartą 750Ti. Przez HDMi działa, przez DP nie.
Taki Display port, to kolejny niewydarzony, tymczasowy i awaryjny pseudo-standard konkurencji, jak wcześniej DVi, S-Video i Scart.

A to pech dla gom - kupi za tani kabel DP i coś się znowu usmaży (niby po HDMI coś się już usmażyło).

Wydaje mi się że problemem jest to że kabel który kupiłeś (oraz monitor) działa w standardzie DisplayPort 1.2 a karta graficzna ma ten port w wersji 1.4. Wydaje się że powinny one być kompatybilne wstecz ale widocznie tak nie jest.

Możesz zrobić dwie rzeczy. Jeśli masz możliwość, użyj tego kabla do podłączenia innego zestawu (inny monitor i inna karta). Upewnisz się że nie jest ogólnie wadliwy.

Druga opcja: podłącz kabel zamieniając wtyki. Pewnie to nie ma znaczenia bo to raczej nie jest kabel kierunkowy ale z chińczykami to nigdy nie wiadomo.

Tak czy siak, kabel jest do zwrotu moim zdaniem.