Kabel Ethernet (światłowód)

Witam, wkrótce będę miał internet światłowodowy 300 MB/s, od Inea. W związku z czym będę posiadać także odpowiedni router, chciałbym się zapytać czy połączenie kablem Ethernet jest wydajniejsze niż WI-FI, jeśli tak to jaki kabel wybrać aby osiągnąć maksymalna wydajnośc.

Tak, choć wifi ax też ma już niezłe prędkości.
Kup kabel kategorii 6 UTP, kosztuje grosze.

To zależy… połączenie kablowe jest pewniejsze, bardzie odporne na zakłócenia ale wymaga położenia tego kabla. Natomiast wifi - jeśli między routerem a odbiornikiem jest kilka ścian, większa odległość plus inne zakłócenia to z tych 300 Mbit/s może niewiele zostać.

2lajki


Taki wystarczy?

8 metrów

300 Mbps (bo nie sądzę, że 300 MB/s tak jak napisałeś). osiągniesz w zasadzie na każdym kablu dostępnym współcześnie w sklepie. Kategoria 6 ma sens jeśli ten kabel będziesz miał w miejscu trudnodostępnym. Unikniesz wymiany w przyszłości jeśli będziesz chciał 10 Gbit. Z drugiej strony kategoria 6 jest dość "twarda’ i trochę trudniej się układa, więc jak masz jakieś zakręty, kąty 90 stopni itp to jest mniej wygodne.

Jak juz ma być dobrze to warto zainwestować w gniazdka naścienne. Będzie fachowo i bezpiecznie bo różnie ludzie traktują przewody LAN np. urwą końcówkę.