Kabel HDMI za 8zł czy za 70zł - jaka różnica?


(greghostor) #1

Witam. Na Allegro np.producent Prolink sprzedaje kable 2m po 70 zł ale są też (bardzo) tanie przewody, czy to zależy tylko od marki czy kabel ma jakieś lepsze właściwości i czy to ma znaczenie i widać różnice na TV ? dlaczego tak tanio i w czym jest lepszy ? różnica w cenie jest duża. Dziękuje.


(Michal Kolatek) #2

Mogą się różnić wersjami, zastosowaniem słabszej jakościowo miedzi, gorszym ekranowaniu, ale na małych długościach jak 2m możesz nie zauważyć różnic miedzy kablem za 8 zł, a takim za 70.


(Tomj) #3

ale za to na pewno ,będzie różnica w obrazie na 100%


(MaRa) #4

Nie będzie żadnej różnicy. HDMI to łącze cyfrowe, przesyła zera i jedynki, dopóki zera będą identyfikowane jako zera a jedynki jako jedynki nie będzie pogorszenia jakości przesyłu.

Różnice są w jakości wykonania kabla (jeden ładniejszy a drugi brzydszy) oraz marżach pośredników.

Lepiej nie przesadzać z obniżaniem ceny (kiepski kabel może zacząć przekłamywać i łapać zakłócenia, szczególnie dłuższy), ale zbyt drogi też nie ma sensu.


(Xparanienormalnyx) #5

Jeśli chodzi o kable HDMI, to cena oznacza przede wszystkim jakość wykonania, a co za tym idzie trwałość. Jeśli chcesz połączyć ze sobą dwa urządzenia, których nie będziesz przez długi czas rozłączał ani przemieszczał, to możesz kupić tani kabel. Jakość będzie wyśmienita, o ile nie trafisz na wadliwy egzemplarz. Jednak gdybyś chciał często przełączać się pomiędzy urządzeniami, to lepiej kupić droższy, bo tanie z racji mało trwałych materiałów dość szybko się psują, słabo ekranowane żyły się przecierają i zwierają, bądź też przerywają.


(fiero) #6

Dokładnie tak jak piszą powyżej. Jakości w obrazie nie będzie no chyba że kabel już jest uszkodzony ale róźnica będzie na jakości kabla, materiałach a co za tym idzie trwałości. Przy kablach za 8zł a 70zł róznica powinna być dość znaczna więc ten za 8 zł raczej bym omijał bo zapewne zrobiony z najtańszych możliwie komponentów. Szukał bym czegoś pośrodku tej ceny czyli 30-40 zł.


(Zbych ) #7

Wątpie aby kabel za 8zł miał ekranowanie każdego przewodu z osobna a co za tym idzie nawet cyfrowy sygnał może pogubić lub pomieszać te "zera" i "jedynki" a jeżeli to będą cienkie przewodziki to się normalnie "zapchają" co przy przesyłaniu obrazu o dużej rozdzielczości może poskutkować pikselowaniem.


(Arqs) #8

Nie wiem, jak z tymi za 8 ale między tymi za 15 a za 150 nie ma żadnej różnicy. Przetestowałem.

Dopóki masz 0 i 1 to nie będzie żadnej pikselozy itp. Nie ma sensu wywalać kupy kasy - to łącze cyfrowe. Co najwyżej, szybciej może Ci się przerwać, coś nie stykać, jeśli często będziesz go zginać.

I nie słuchaj bzdur o "pogorszeniu obrazu" - pewnie piszą je Ci co mają kable Monstera za 500 zł :wink:


(darek_d) #9

Proponuję niedrogi kabel, ale z filtrami - posiadam taki i jestem zadowolony: http://www.chh.pl/produkty/76846/KABEL_ ... Z_FILTRAMI


(Cedar) #10

Grubość"przewodzików" nie ma znaczenia dla przesyłu sygnału cyfrowego, taki sam transfer możesz mieć "przewodzikiem" o średnicy włosa jak i o przekroju 10mm2 - ważne jest ekranowanie przewodów aby sygnały w nich biegnące nie zakłócały się wzajemnie. Przekrój (średnica) przewodów ma znaczenie przy przesyłaniu impulsów elektrycznych o większym natężeniu a w tym przypadku nic takiego nie występuje.

Jeśli transfer tym kablem (w przypadku słabego ekranowania poszczególnych żył) nie będzie nie będzie na granicy maksymalnej przepustowości łącza HDMI, to z ewentualnymi błędami bez problemu poradzi sobie korekcja błędów, która może się "nie wyrobić" przy wymaganym maksymalnym transferze (np. przy dużej rozdzielczości obrazu i wysokiej jakości dźwięku) bo wtedy tych danych jest najwięcej przesyłanych)

Najlepiej opisał to MaRa , powtarzać nie ma sensu.


(Badryk) #11

Sygnał przesyłany kablem hdmi to sygnał różnicowy, zaletą sygnału różnicowego jest odporność na zakłócenia oraz jakość kabla, dużo większe znaczenie ma układ nadajnika i odbiornika. Jeżeli kabel zostanie wykonany wystarczająco dokładnie to na typowych odległościach nie będzie żadnego problemu z przesyłem oraz jakością obrazu. Nawet zakłócenie polegające na zmianie paru jedynek z zerem doprowadzi do zmiany koloru kilku pikseli co przy rozdzielczości full hd i częstotliwości odświeżania 60hz będzie nie zauważalne dla ludzkiego oka. Ekranowanie nie ma większego znaczenia bo kable są że sobą splecione wiec ich indukcje są ze sobą sprzężone co dalej powoduje że zakłócenie działające na parę przewodów samoczynnie zniweluje, choć jakieś ekranowanie jest wymagane. Zresztą wystarczy spojrzeć na skrętkę tania i stosunkowo prosty kabel 6 kategorii osiąga tą samą prędkość przesyłu na 1 parze co hdmi na 3 parach i do tego przy odległości max 55m