Kabel prosty a krosowany

Czytałem, że są dwa rodzaje kabli sieciowych:

  • prosty - z konsoli, peceta do switcha czy routera

  • krosowany - z kompa do kompa (karta sieciowa —> karta sieciowa)

Czy nie ma jakiegoś uniwersalnego rodzaju, który posłuży w tym i w tym celu? Tak, że najpierw zakupię kabel, by połączyć bezpośrednio dwa kompy (wiem, że net może być wtedy tylko, gdy udostępniający pecet jest włączony), a potem zakupię router i połączę nim komp z routerem (wtedy będę potrzebował drugiego, ale już krótkiego kabla.

Poczytaj

Są specjalne adaptery: http://sklep.kg.net.pl/index.php?main_p … dinle32tb3

Zgłupiałem - routery z kompem w końcu łączy się krosowanym czy odwróconym?

router z kompem łączysz kablem prostym.

Niektóre switche, AP, routery potrafią krossowany kabel sobie odwracać, dzięki czemu staje się on prosty i komunikacja także jest.

A skoro potrzebujesz później krótszego, to wątpie iż sam go sobie skrócisz ;] uciąć nie problem, ale trzeba mieć zaciskarkę.

Ok, looknijcie tu:

http://allegro.pl/item397298980_kabel_s … _lodz.html

Mam na górnym piętrze kompa do którego net wchodzi z anteny przez kartą radiową. Jest też w nim karta sieciowa. Chcę, żeby net “wychodził” kartą sieciową przez kabel (1. może być z tej aukcji - prosty?) do routera (który będzie na dole) i z routera będzie wychodził kolejnym kablem (2. też z tej aukcji, też prosty?) do karty sieciowej kompa na dole.

  1. Wszystko będzie ok? Będzie net nawet kiedy wyłączony zostanie komp na górze?

Co do kabli tak, komp-router-komp obleci na dwóch prostych, co do trzeciego punktu, nie będzie internetu jak zostanie wyłączony komputer na górze.

Czemu? Jakbym chciał takiego neta co się wyłącza po zgaszeniu kompa na górze, to bym jechał na jednym krossowanym karta -> karta. Skoro jest router to dlaczego nie będzie działał?

Bo to nie router dostanie łącze bezpośrednio, tylko komputer odbiera WiFi i udostępnia ethernet a router w tym wypadku to co najwyżej jako maskowanie/rozdzielenie.

W tym wypaku potrzebujesz Acces Point Client i najlepiej jak najbliżej anteny go umieścić i kabel skrócić.

Kupić AP w trybie klient z 4-portowym switchem i sobie dwie skrętki pociągniesz do komputerów.

W niektórych routerach jest gniazdo służące do podłączenia kablem scrosowanym lub przycisk :slight_smile:

  1. AP będzie przejmował sygnał z anteny i od niego poprowadzę kable do dwóch kompów?

  2. Czyli kabel który obecnie idzie od anteny do karty radiowej w kompie na górze nie miałby zastosowania?

  3. Co to znaczy, żeby najlepiej był jak najbliżej anteny? Nie mógłby być na innym piętrze i 20 metrów od niej oddalony?

  1. Tak on by odbierał sygnał WiFi i puszczał go ethernet(skrętka), jak komputer tylko że jest do tego zaprojektowany i mało pobiera prądu, oraz niewiele zajmuje.

  2. Owy kabel byłby podłączony do Access Point w trybie klient.

  3. Im dłuższy kabel tym gorzej, bo każdy metr tłumi coraz bardziej sygnał. Jeżeli by było do kompa to te 15m jeszcze, ale jeżeli do AP to na strychu nawet już nie przy antenie można go przecież bez problemu umieścić. Dogadać się z adminem czy kimś który ma zaciskarkę do h-155, żeby Ci skrócił i zostawił z pół/metr w razie czego i byś miał pieknie zrobione.

Dwudziesto metrowy kabel od anteny to już przesada i z dajmy znakomitego sygnału pewnie by się zrobił słaby, a po co to psuć.

Czyli antena odbiera sygnał od admina i posyła go kablem (taki czarny z okrągłą wtyczką, obecnie jest wpięty w kartę radiową) do AP z funkcją pracy jako klient (1. Może jakaś przykładowa aukcja z Allegro?). A właśnie - 2. czy taki kabel przypasuje do AP? Dalej od AP idzie na dwa kompy dwoma prostymi skrętkami i mam na nich net niezależnie czy któryś jest włączony.

  1. Mówisz, że na każdym metrze sygnal sie wytraca. Ale chodzi o kazdy metr tego kabla odchodzącego od anteny, nie o skrętki?

  2. A jakbym chciał w przyszłości podpiąć jeszcze konsolę, czy będzie to możliwe?

Tak, wystarczy Access Point z trybem client i odkrecaną anteną najlepiej jedną i wtedy przykręcasz sobie ten kabel od anteny.

Nie skrętki możesz mieć te 100m nawet, chodzi o kabel antenowy.

  1. Konsola, jeżeli by miała Ethernet to czemu nie.

http://allegro.pl/item396786041_tp_link … c_039.html

Access Point Client-APC

Switch 4 porty

NAT(ażeby maskowało że internet puszczasz na wiele komputerów).

NATu nie potrzeba, bo dostawca to moj znajomy i go to nic nie obchodzi, ale dzięki - i on na pewno będzie działał?

Tak będzie działał.

To jest sprzęt właściwie najtańszy z możliwych bo Tp-Link, ale jakoś szukać mi się nie chciało za innymi, a ten model pamiętałem bo sam go chciałem kupować do siebie ale jako Access point dla laptopa.

Ok, wielkie dzięki. Odezwę się jeszcze tu najprawdopodobniej zdając raport z działania :stuck_out_tongue:

No chyba że masz kase na coś lepszego :slight_smile:

I jeżeli faktycznie nie potrzebujesz NAT to kupiłoby się np. OvisLinka 5460 bodajże b. dobry na APC(Access Point Client).

Ten - http://allegro.pl/item400712697_ap_ovis … ratis.html ? Ale ja tam widzę tylko dwa porty :confused: Na kompy wystarczy, acz konsoli mówię papa.