Kabel prosty i połączenie PC<->PC

Witam.

Kupiłem kabel prosty, by połączyć oba pc z internetem, niestety swich nawalił, konkretnie zasilacz.

Teraz potrzebuję połączyć oba komputery. Czy można je połączyć kablem prostym? W demonstracji pisało o kablu crossowanym, lecz ja takiego nie mam.

Może da radę je połączyć przez prosty kabel?

Pozdrawiam

nie nie da rady… musisz mieć cross`a albo swich ew. kabel usb :slight_smile:

Tyle, że ja posiadam zapasowy zasilacz, więc switch działa. Nie da się stworzyć sieci domowej przez switcha, bo gdy włączymy oba komputery pojawia się konflikt adresów IP. A może się mylę…

Bez zaciskacza nie da rady, no chociaż mój qmpel swego czasu normalnie rozciął kabel i skrosował go że tak powie ręcznie:P A swoją drogą to dziwne, skoro nawalił Ci zasilacz to dlaczego od razu nie podłączyłeś zapasowego??

swich nie ma nic do konfliktu ipkow.... przeciez w OSie je ustawiasz :}

co do połączenia - kabel crossowy/kabel usb/normalne kable+swich/wifi - inaczej siem nieda:}

Jak to się nie da? Wystarczy do tego jedynie łącznik wtyku RJ-45 np. TAKI

Nie wiem tylko czy są produkowane krosujące. Ja na czas awarii switcha połączyłem kable i działało bez zarzutu (oczywiście po uprzednim skrosowaniu kabli w łączniku). Przełożenie kabli jest banalnie proste :mrgreen:

nowłaśnie - musisz mieć cross`a :}

a to, że używasz łącznika, bo masz np. zakrótki kabel to inna sprawa :smiley:

Krosujesz kable w łączniku i na czas awarii switcha z powodzeniem możesz połączyć dwa komputery bez przerabiania kabli czy też ciągnięcia nowych.

albo przetnij kabel i połącz ze sobą zamiennie pary pomarańczową i zieloną.

tzn biało-zielony z jednej połówki kabla łączysz z biało-pomarańczowym z drugiej połówki;

zielony z jednej połówki kabla łączysz z pomarańczowym z drugiej połówki;

biało-pomarańczowy z jednej połówki kabla łączysz z biało-zielonym z drugiej połówki;

pomarańczowy z jednej połówki kabla łączysz z zielonym z drugiej połówki;

i zaklejasz nagie łączenia taśmą izolacyjną lub chociaż lepcem przezroczystym.

wygląda nieestetycznie, ale działa.

nic nie kosztuje i jest odwracalne, jak Ci się znudzi kross, to rozepniesz i połączysz normalnie.

mrooveq strasznie zagmatwałeś. Tłumaczenie na kolory nic nie da jak np kabelki nie są ustawione według standardu. Chodzi tutaj o to żeby 1 kabel połączyć z 3 z drugiej części i 2 z 6. Schemat poniżej:

utp_cros.gif

a porozmawiamy o jakości sygnału, na tak ciętym kablu?:>

_Sylwan_ założyłem, że kolega ma kabel zrobiony poprawnie, tłumaczenie mu bez rysunku który pin jest pierwszy, a który szósty byłoby dopiero zagmatwane :wink:

a tak czy kabel jest zrobiony na ‘A’ czy na ‘B’, połączenie krzyżowe pary pomarańczowej i zielonej zawsze daje kabel krosowy.

oczywiście jeśli kabel jest zrobiony zgodnie ze standardem.

testowane na 85mb (metrach bieżących) - przy czym po drodze był trzy razy cięty (był remont dachu i przeszkadzał majstrom…). działał bez problemu na 100Mbps.

zrobiłem w życiu parę partyzantek i z doświadczenia wiem, że gadanie, że odcinek rozwiniętego kabla (pary nieskręcone) może mieć max 15mm, albo że kabel należy łączyć wyłącznie przez mufki z wtyczką z jednej i drugiej strony, to ogólnie jest pic na wodę.

Crossem zadziała na 100%, prostym na 50%. Nowe karty sieciowe już często sobie z tym radzą i chodzą na prostym. Aczkolwiek nie zawsze. Na pewno nic nie spalisz. Spróbować można.

Sprawa rozwiązana, router wrócił z naprawy. Na czas uszkodzenia zapomniałem, że od dość dawna mam scrossowany 3m. Połączyłem, na jednym 192.168.0.1, na drugim 192.168.0.2 . Nazwa i grupa ustawione, no problemo. :slight_smile:

wszystko zależy co testowałeś, odbicia, przesłuchy? czy sam fakt istnienia połączenia. do 100Mbpsa faktycznie, można nie zauważać różnicy (co nie musi znaczyć, że jej nie ma)

testowałem tzw. normalną pracę. dostęp do Internetu + transfery SMB i DC++ w sieci lokalnej.

test nie trwał 5minut, tylko parę lat. w zasadzie trwa nadal…