Kabel prosty i połączenie PC<->PC

(Kpr2877) #1

Witam.

Kupiłem kabel prosty, by połączyć oba pc z internetem, niestety swich nawalił, konkretnie zasilacz.

Teraz potrzebuję połączyć oba komputery. Czy można je połączyć kablem prostym? W demonstracji pisało o kablu crossowanym, lecz ja takiego nie mam.

Może da radę je połączyć przez prosty kabel?

Pozdrawiam

(Juniorek) #2

nie nie da rady... musisz mieć cross`a albo swich ew. kabel usb :slight_smile:

(Kpr2877) #3

Tyle, że ja posiadam zapasowy zasilacz, więc switch działa. Nie da się stworzyć sieci domowej przez switcha, bo gdy włączymy oba komputery pojawia się konflikt adresów IP. A może się mylę..

(Sidhmor) #4

Bez zaciskacza nie da rady, no chociaż mój qmpel swego czasu normalnie rozciął kabel i skrosował go że tak powie ręcznie:P A swoją drogą to dziwne, skoro nawalił Ci zasilacz to dlaczego od razu nie podłączyłeś zapasowego??

(Juniorek) #5

swich nie ma nic do konfliktu ipkow.... przeciez w OSie je ustawiasz :}

co do połączenia - kabel crossowy/kabel usb/normalne kable+swich/wifi - inaczej siem nieda:}

(Rejkm) #6

Jak to się nie da? Wystarczy do tego jedynie łącznik wtyku RJ-45 np. TAKI

Nie wiem tylko czy są produkowane krosujące. Ja na czas awarii switcha połączyłem kable i działało bez zarzutu (oczywiście po uprzednim skrosowaniu kabli w łączniku). Przełożenie kabli jest banalnie proste :mrgreen:

(Juniorek) #7

nowłaśnie - musisz mieć cross`a :}

a to, że używasz łącznika, bo masz np. zakrótki kabel to inna sprawa :smiley:

(Rejkm) #8

Krosujesz kable w łączniku i na czas awarii switcha z powodzeniem możesz połączyć dwa komputery bez przerabiania kabli czy też ciągnięcia nowych.

(Mrooveq) #9

albo przetnij kabel i połącz ze sobą zamiennie pary pomarańczową i zieloną.

tzn biało-zielony z jednej połówki kabla łączysz z biało-pomarańczowym z drugiej połówki;

zielony z jednej połówki kabla łączysz z pomarańczowym z drugiej połówki;

biało-pomarańczowy z jednej połówki kabla łączysz z biało-zielonym z drugiej połówki;

pomarańczowy z jednej połówki kabla łączysz z zielonym z drugiej połówki;

i zaklejasz nagie łączenia taśmą izolacyjną lub chociaż lepcem przezroczystym.

wygląda nieestetycznie, ale działa.

nic nie kosztuje i jest odwracalne, jak Ci się znudzi kross, to rozepniesz i połączysz normalnie.

(_Sylwan_) #10

mrooveq strasznie zagmatwałeś. Tłumaczenie na kolory nic nie da jak np kabelki nie są ustawione według standardu. Chodzi tutaj o to żeby 1 kabel połączyć z 3 z drugiej części i 2 z 6. Schemat poniżej:

utp_cros.gif

(Airborn) #11

a porozmawiamy o jakości sygnału, na tak ciętym kablu?:>

(Mrooveq) #12

_Sylwan_ założyłem, że kolega ma kabel zrobiony poprawnie, tłumaczenie mu bez rysunku który pin jest pierwszy, a który szósty byłoby dopiero zagmatwane :wink:

a tak czy kabel jest zrobiony na 'A' czy na 'B', połączenie krzyżowe pary pomarańczowej i zielonej zawsze daje kabel krosowy.

oczywiście jeśli kabel jest zrobiony zgodnie ze standardem.

testowane na 85mb (metrach bieżących) - przy czym po drodze był trzy razy cięty (był remont dachu i przeszkadzał majstrom...). działał bez problemu na 100Mbps.

zrobiłem w życiu parę partyzantek i z doświadczenia wiem, że gadanie, że odcinek rozwiniętego kabla (pary nieskręcone) może mieć max 15mm, albo że kabel należy łączyć wyłącznie przez mufki z wtyczką z jednej i drugiej strony, to ogólnie jest pic na wodę.

(Greenpigmej) #13

Crossem zadziała na 100%, prostym na 50%. Nowe karty sieciowe już często sobie z tym radzą i chodzą na prostym. Aczkolwiek nie zawsze. Na pewno nic nie spalisz. Spróbować można.

(Kpr2877) #14

Sprawa rozwiązana, router wrócił z naprawy. Na czas uszkodzenia zapomniałem, że od dość dawna mam scrossowany 3m. Połączyłem, na jednym 192.168.0.1, na drugim 192.168.0.2 . Nazwa i grupa ustawione, no problemo. :slight_smile:

(Airborn) #15

wszystko zależy co testowałeś, odbicia, przesłuchy? czy sam fakt istnienia połączenia. do 100Mbpsa faktycznie, można nie zauważać różnicy (co nie musi znaczyć, że jej nie ma)

(Mrooveq) #16

testowałem tzw. normalną pracę. dostęp do Internetu + transfery SMB i DC++ w sieci lokalnej.

test nie trwał 5minut, tylko parę lat. w zasadzie trwa nadal...