Kabel sieciowy między modem i router

Cześć,

pilnie potrzebuję waszej rady w wyborze kabla sieciowego, który będzie połączeniem między modemem a routerem. Warunek konieczny to długość 20 metrów. Do tego bardzo zależy mi na tym, aby był dobrej jakości i nie powodował dużych opóźnień w transmisji danych, lagów itd.

Jedyne co znajdziesz lepszego (przynajmniej teoretycznie) będzie kabel kategorii 6, czyli taki jak w trzecim linku. Realna jakość takich kupnych kabli to najczęściel loteria. Jeżeli ma łączyć urządzenia, a nie gniazda w ścianie, to zwróć uwagę, żeby sam kabel był typu “linka” a nie “drut”.

A czym się różni linka od drutu? Jak sprawdzić co siedzi w danym kablu?

Linka to taka “plecionka”, jak lina do wspinaczki / na łajbę. A drut to drut - taki jak elektryczny, tylko oczywiście żył więcej i cieńszy. Większośc kabli już zarobionych to zazwyczaj linka.

 

Różnica w elastyczności. Na oko rozróżnisz dopiero po odizolowaniu poszczególnych żył, więc raczej po prostu zapytać sprzedawcę.

A możesz napisać jeszcze jaki to modem i router, pewny jesteś, że potrzebujesz UTP? UTP 5e 1Gb/s CAT 6 10Gb/s. Zapewne obie te prędkości są sporo wyższe od szerokości pasma twojego Internetu. Jeżeli masz modem DSL i Internet z linii telefonicznej, to dużo większy wpływ ma kabel pomiędzy gniazdkiem telefonicznym a modemem (no i oczywiście linia od centrali, ale na to wpływu nie masz). Nie stosuj długich odcinków kabli telefonicznych płaskich pomiędzy gniazdem telefonicznym a modemem.

Pozdrawiam,

Marcin

Router to ASUS RT12NE. Internet mam w UPC i nie mamy w domu nawet telefonu więc chyba nie pochodzi on z linii telefonicznej…

My tu o dobrych kablach a w routerze nawet portów 1Gbit nie ma, nie mówiąc że porty są plastikowe.

Sorry za offtop, ale czemu miały by być metalowe?

Pozdrawiam,

Marcin

Przy plastikowym porcie stosowania kabli ekranowanych nie ma sensu. Zauważ, że w PC wejścia ethernet są metalowe, w laptopach zdarzają się plastikowe. Metalowe porty świadczą o wyższej półce routera, z tego co pamiętam to np. nadal niezły D-Link DIR-300 miał metalowe porty. Na szybkość działania czy inne parametry bezpośredniego znaczenia to nie ma.

Ps. Potrójny poprzedni post to przypadek, skrypt forum coś zaczął leniwie działać.

Czyli cos takiego:

http://allegro.pl/kabel-sieciowy-lan-pro-ethernet-rj45-utp-cat6-20m-i5021595773.html

wystarczy w zupełności?

 

Tak. Choćbyś zastosował najtańszy kabel i najdroższy jaki udałoby ci się wynaleźć nie zobaczysz różnic w szybkości internetu.

A jak to wygląda w przypadku lepszych routerów? Powiedzmy takich, dla których jest sens kupować lepsze kable - ekranowane i z miedzianymi dodatkami?. Jak bardzo poprawia to szybkość łącza?

Ekranowane przewody mają sens tylko w miejscach o silnych zakłóceniach elektromagnetycznych, a w domu takowych raczej nie uświadczysz.

Pamiętaj, że mówimy tu o cyfrowym sprzęcie sieciowym, a nie o audiofilskim zestawie audio. Przewody są dzielone na kategorie i do danego typu łącza przewidziana jest minimalna kategoria, która powinna być spełniona dla stabilnego połączenia.

Dodam jeszcze, ze ekranowane przewody wystarczy uziemić z jednej strony. Uziemienie jest po stronie karty komputera i to wystarczy. Zastanów się, skoro w 99% tanich switchy od zewnętrznego zasilacza idą tylko dwa przewody, (+ i - ) to i tak nie było by ich gdzie uziemić, bo nie ma przewodu uziemiającego do gniazda 230v w ścianie. Z mojej praktyki kable ekranowane uziemia się w szafach na paczpanelach.

Pozdrawiam,

Marcin