Kabel sieciowy między modem i router


(T Zawart) #1

Cześć,

pilnie potrzebuję waszej rady w wyborze kabla sieciowego, który będzie połączeniem między modemem a routerem. Warunek konieczny to długość 20 metrów. Do tego bardzo zależy mi na tym, aby był dobrej jakości i nie powodował dużych opóźnień w transmisji danych, lagów itd.


(drunkula) #2

Jedyne co znajdziesz lepszego (przynajmniej teoretycznie) będzie kabel kategorii 6, czyli taki jak w trzecim linku. Realna jakość takich kupnych kabli to najczęściel loteria. Jeżeli ma łączyć urządzenia, a nie gniazda w ścianie, to zwróć uwagę, żeby sam kabel był typu “linka” a nie “drut”.


(T Zawart) #3

A czym się różni linka od drutu? Jak sprawdzić co siedzi w danym kablu?


(drunkula) #4

Linka to taka “plecionka”, jak lina do wspinaczki / na łajbę. A drut to drut - taki jak elektryczny, tylko oczywiście żył więcej i cieńszy. Większośc kabli już zarobionych to zazwyczaj linka.

 

Różnica w elastyczności. Na oko rozróżnisz dopiero po odizolowaniu poszczególnych żył, więc raczej po prostu zapytać sprzedawcę.


(mrcn.s) #5

A możesz napisać jeszcze jaki to modem i router, pewny jesteś, że potrzebujesz UTP? UTP 5e 1Gb/s CAT 6 10Gb/s. Zapewne obie te prędkości są sporo wyższe od szerokości pasma twojego Internetu. Jeżeli masz modem DSL i Internet z linii telefonicznej, to dużo większy wpływ ma kabel pomiędzy gniazdkiem telefonicznym a modemem (no i oczywiście linia od centrali, ale na to wpływu nie masz). Nie stosuj długich odcinków kabli telefonicznych płaskich pomiędzy gniazdem telefonicznym a modemem.

Pozdrawiam,

Marcin


(T Zawart) #6

Router to ASUS RT12NE. Internet mam w UPC i nie mamy w domu nawet telefonu więc chyba nie pochodzi on z linii telefonicznej…


(Longhorn2009) #7

My tu o dobrych kablach a w routerze nawet portów 1Gbit nie ma, nie mówiąc że porty są plastikowe.


(mrcn.s) #8

Sorry za offtop, ale czemu miały by być metalowe?

Pozdrawiam,

Marcin


(Longhorn2009) #9

Przy plastikowym porcie stosowania kabli ekranowanych nie ma sensu. Zauważ, że w PC wejścia ethernet są metalowe, w laptopach zdarzają się plastikowe. Metalowe porty świadczą o wyższej półce routera, z tego co pamiętam to np. nadal niezły D-Link DIR-300 miał metalowe porty. Na szybkość działania czy inne parametry bezpośredniego znaczenia to nie ma.

Ps. Potrójny poprzedni post to przypadek, skrypt forum coś zaczął leniwie działać.


(T Zawart) #10

Czyli cos takiego:

http://allegro.pl/kabel-sieciowy-lan-pro-ethernet-rj45-utp-cat6-20m-i5021595773.html

wystarczy w zupełności?

 


(Longhorn2009) #11

Tak. Choćbyś zastosował najtańszy kabel i najdroższy jaki udałoby ci się wynaleźć nie zobaczysz różnic w szybkości internetu.


(T Zawart) #12

A jak to wygląda w przypadku lepszych routerów? Powiedzmy takich, dla których jest sens kupować lepsze kable - ekranowane i z miedzianymi dodatkami?. Jak bardzo poprawia to szybkość łącza?


(flecht) #13

Ekranowane przewody mają sens tylko w miejscach o silnych zakłóceniach elektromagnetycznych, a w domu takowych raczej nie uświadczysz.

Pamiętaj, że mówimy tu o cyfrowym sprzęcie sieciowym, a nie o audiofilskim zestawie audio. Przewody są dzielone na kategorie i do danego typu łącza przewidziana jest minimalna kategoria, która powinna być spełniona dla stabilnego połączenia.


(mrcn.s) #14

Dodam jeszcze, ze ekranowane przewody wystarczy uziemić z jednej strony. Uziemienie jest po stronie karty komputera i to wystarczy. Zastanów się, skoro w 99% tanich switchy od zewnętrznego zasilacza idą tylko dwa przewody, (+ i - ) to i tak nie było by ich gdzie uziemić, bo nie ma przewodu uziemiającego do gniazda 230v w ścianie. Z mojej praktyki kable ekranowane uziemia się w szafach na paczpanelach.

Pozdrawiam,

Marcin