Kablówka (modem),router i dwa komputery (bezprzewodowo)?

Edycja - ten post był na forum od kilku dni, ale warunki się zmieniły, więc go edytuję.

Witam,

Jestem laikiem w temacie sieci, a mam potrzebę jedną utworzyć. Mianowicie chodzi mi o to, że jest Internet z kablówki podłączony do jednego komputera i chodzi o to, by (posiadając router!) podłączyć drugi komputer bezprzewodowo tak, aby na obu komputerach (laptopach) można było korzystać z Internetu.

Jeżeli ktoś zechciałby mi wytłumaczyć tę kwestię, proszę łopatologicznie (np. jakie poustawiać bramy domyślne, itd.), gdzie jaki kabel wcisnąć. :smiley:

Model routera to Edimax BR-6204Wg, modem Motorola SB5101E-CN.

PS. Czy może mieć znaczenie, jeżeli ISP stosuje zabezpieczenie sieci ze względu na adres MAC karty sieciowej? Da się wtedy podłączyć poprzez router drugi komputer z inną kartą sieciową?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

podaj parametry jakie otrzymałeś od dostawcy internetu oraz model routera

Oba komputery możesz podłączyć przez router, będą mogły one działać zarówno równolegle jak i samodzielnie.

W tym celu:

Kable z obu sieciówek z komputerów podłączasz do routera, router natomiast podłączasz do kabla od internetu.

W obu komputerach wchodzisz w:

start > panel sterowania > połączenia sieciowe > konfiguruj sieć w domu i małej firmie > ten komputer łączy się przez lokalną bramę > wpisujesz w obu komputerach taką samą nazwę grupy roboczej > dalej…dalej > na koncu instalacji wybierz opcję ‘poprostu zakończ kreatora nie potrzebuje uruchamiać go na innych komputerach’, wyłącz zaporę systemu windows i powinno hulać :slight_smile:

Jak będę znał parametry tej sieci (bo to nie u mnie), to napiszę…

Jeszcze mam pytanie - gadałem z kolegą i mi mówił, żebym zrobił w ten sposób, by wejść w ustawienia routera, sklonować do routera adres MAC oraz ustawić DHCP. Co sądzicie o tym pomyśle? :smiley:

Jeżeli Twoja sieć do której jesteś podłączony, działa (logujesz się) na adres MAC karty sieciowej (unikatowy identyfikator), to musisz zrobić jego klon na routerze (klon adresu MAC karty sieciowej).

Robi się to po to aby nie był to 1 komputer podpięty do sieci na którego kartę sieciową będzie zarejestrowana usługa, tylko router ze sklonowanym adresem MAC, na który będzie zarejestrowana usługa (internet) tak aby od niego podłączyć inne komputery.

Do sklonowania adresu MAC potrzebujesz zazwyczaj programu dołączonego do routera (bynajmniej tak jest w LinkSys), ale zdaje się że wystarczy edytor pracujący w trybie szesnastkowym bo w takiej formie zapisany jest unikatowy identyfikator karty sieciowej, jednak tego nie jestem do końca pewien… :slight_smile:

EDYCJA - ZMIANA PLANÓW!

Mianowicie dowiedziałem się, że sieć ma działać bezprzewodowo, czyli jest router Edimax BR-6204Wg, modem Motorola SB5101E-CN i dwa laptopy. Jak zrobić sieć, by Internet był na obu laptopach bezprzewodowo?

Jeżeli sieć będzie działać, to proszę o wskazówki, jak ją zabezpieczyć - ustawić szyfrowanie WEP i zabezpieczenie na adresy MAC kart sieciowych…