"Kafelki" w ścieżce dostępu

Witam. Od pewnego czasu korzystam z Plasmy zainstalowanej na Antergosie. Jednym z powodów jest to, że pasek ścieżki dostępu wygląda podobnie jak chyba w Windows 7 i może innych dystrybucjach Windowsa, tzn. że chcąc wejść do folderu nadrzędnego nie muszę edytować adresu i usuwać fragmentu odpowiedzialnego za folder podrzędny, tylko klikam w “kafelkę” reprezentującą folder nadrzędny, taką jak na zdjęciu. Chciałbym zapytać jak to w ogóle się nazywa po polsku i angielsku, bo interesuje mnie, czy da się to ustawić pod innymi menedżerami plików i w innych środowiskach graficznych.

Pozdrawiam.

A gdzie to zdjęcie?:thinking:

W życiu nie edytowałem adresu w pasku, zawsze był jakiś przycisk powrotu do folderu nadrzędnego. Czy to w GNOME, czy to w Xfce.

Sorry, już dodane. Chodzi mi o to, na co najechałem kursorem.

Nie chodzi mi o to, żeby był przycisk “wstecz” czy “powróć do folderu nadrzędnego”, ale żeby w adresie /plik1/plik2/plik3/plik4/ można było kliknąć dajmy na to w plik2 jak w przycisk żeby do niego powrócić.

Jasne, rozumiem. Zobacz jak to wygląda w “manjarowym” Xfce (Nautilus):

Nie no ok, ale ja z kolei miałem na Ubuntu Gnoma, chyba Unity, LXDE i chyba XFCE. Na Manjaro Gellivara miałem Cynamona i Plasmę i chyba dopiero Plasma to było pierwsze środowisko na Linuxa, w którym się z tym spotkałem, chyba że coś przeoczyłem. Miałeś to domyślnie czy gdzieś trzeba to ustawić w opcjach?

Nautilus ma to w standardzie. Z tego co widzę, to “cynamonowy” Nemo też.

W thunarze przestawiasz w menu Widok / pasek położenia / przyciski ścieżki, zamiast przyciski nawigacyjne.

Ok, tyle że ten Nautilus nie jest domyślnym menedżerem w XFCE, ale faktycznie mogłem najpierw znaleźć środowisko i do niego dobrać sobie menedżera plików, zamiast na odwrót. :wink:

To było najpierw w Nautilusie pod GNOME2. Twórcy programu Dolphin, który początkowo nie był częścią KDE/Plasmy, się tym rozwiązaniem zauroczyli.