Kali Linux - Grub - instalacja na drugim dysku

Witajcie! Wczoraj zainstalowałem na moim laptopie kali linux i wszystko byłoby okej gdyby nie to,  że grub i linux jest na dysku HDD natomiast windows 10 postawiony jest na drugim dysku SSD. Po uruchomieniu laptopa domyślnie bootowanie mam UEFI z dysku SSD  i windows włącza się normalnie. Żeby uruchomić kali linux muszę klikać za każdym razem F12 i wybierać bootowanie z dysku HDD dopiero wtedy kali się włącza. Czy jest jakaś możliwość aby w tej sytuacji mieć możliwość wyboru systemu automatycznie po uruchomieniu laptopa? Dla przykładu Windows domyślnie włącza się po 10 sekundach a jeśli chce linuxa to musze go wybrać.

 

 

Jak w grub masz do wyboru Windowsa to w biosie ustaw na stałe bootowanie z HDD.

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

W tym rzecz, że nie mam do wyboru windowsa, grub go nie wykrył ponieważ jest na drugim dysku.

Pakiet os-prober zainstalowany?

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Podczas instalacji Linuksa nie wybrałeś odpowiedniego dysku do zainstalowania GRUB. Przez to na jednym dysku masz loader Windowsa a na drugim Linuksa.

Włącz Linuksa, otwórz terminal i wpisz:

sudo apt install os-prober

sudo grub-install /dev/sdX

sudo os-prober

sudo update-grub

Zamiast sdX wstaw dysk na którym masz zainstalowany Windows (ale bez numeru partycji). Czyli np. jeśli twój SSD jest podłączony jako pierwszy dysk to wpisz “sudo grub-install /dev/sda” jeśli jako drugi “sudo grub-install /dev/sdb”

Teraz zrestartuj komputer, wejdź w BIOS i ustaw bootowanie z dysku z Windowsem. Po uruchomieniu będziesz miał wybór który system chcesz uruchomić.