Kalibracja Baterii

Witam. Otóż od jakiegoś czasu zauważyłem dziwną rzecz jaka dzieje się z moim laptopem. Gdy bateria w sprzęcie zejdzie do 60-70 procent następuje wyłączenie (czasami zejdzie do 40% a czasami do 80). Po prostu ucina, bez żadnego ostrzeżenia, słychać przy tym taki trzask (chyba głośnik). Próba właczenia po “rozładowaniu” nie udaje się.Postanowiłem więc skalibrować baterie wchodząc do BIOS. Włączam biosa i zostawiam, ale nic z tego, bo laptop po 15 minutach wyłącza się. Nie mam więc możliwości skalibrowania baterii w ten sposób. Co mogę zrobić by chociaż spróbować uratować tę baterię? Przyznam, że kiedyś bawiłem się trochę w ustawieniach zasilnia, może wtedy coś przestawiłem. Dla pewności zmieniłem wszystkie ustawienia na domyślne, ale to też nie rozwiązało problemu. Co mi pozostaje?
Chciałbym spróbować zresetować baterie w Energy Managerze, ale słyszałem, że to uszkodzi mi baterie.

Mój laptop to Lenoco Z510 win 8.1.

Z opisu usterki wynika, że masz o wiele poważniejszy problem. Opisane symptomy są charakterystyczne dla uszkodzenia układu BGA. Dla “świętego spokoju” sprawdź baterię akumulatorów przez jej zamianę. Obserwuj pracę sprzętu podłączonego do zasilacza. I jeszcze uwaga: Każde awaryjne, nagłe wyłączenie komputera uszkadza dysk twardy HDD.

Co? Nagłe wyłączanie laptopa przy pracy na baterii to problem z BGA? Mówimy o TYM BGA? Symptomy uszkodzenia BGA to artefakty na ekranie, Blue Screeny, paski, kropki i wiele innych “znaczków” na ekranie. Nie prawdą jest, że nagłe wyłączenie zasilania uszkadza HDD. Może, ale nie musi. Zależy czy głowica zaparkowała i czy nie uderzyła o talerze.

Problem raczej wygląda na zniszczoną baterię. Kalibracja prawdopodobnie na niewiele się zda skoro siada po 15 minutach. Zainstaluj AIDA64. W zakładce baterii będziesz miał współczynnik Wear Level. Procenty pokazują o ile zmniejszona jest już pojemność baterii. 15 minut, więc obstawiam zakres 80-90%, czyli padło. Dlatego odradza się rozładowywanie baterii do zera i ładowania jej zawsze do 100%. Lenovo miało coś takiego w ustawieniach w Energy Menagerze. ładowało tylko do bodaj 90%.

Zużycie baterii mam 21%. To jest tak, że laptop raz wyłączy się po 15 minutach a raz po 30 minutach. Jeszcze zauważylem,że jak coś robie to nie wyłączy się tak szybko. A jak go zostawie i stoi to 12 minut i wyłącza się. Pomożecie mi z tą kalibracją? Warto to zrobić przez energy managera?

Macie tutaj info z HWMonitora o mojej baterii. Ten poziom zużycie nie jest chyba jeszcze tragiczny?

Na te chwilę wygląda na to, że elektronika w baterii może źle pokazywać stan naładowania. Już bardziej chyba nie rozwalisz baterii więc możesz spróbować tej kalibracji, bo nic innego Ci nie zostało. Potem zostaje wymiana baterii lub regeneracja obecnej w specjalistycznym serwisie. Jeszcze jest jedno. Poczekaj do wyłączenia i zostaw ją na kilka godzin rozładowaną, nie podpinaj łapka do zasilania. Następnie wyciągnij ją, włóż z powrotem i naładuj do 100%, czyli musisz wyłączyć w Energy Menager ładowanie do określonego poziomu.

OK, ale w tym modelu, baterii nie da się wyjąc. Jest pod panelem. Boję się tego podejmować, żebym czegoś nie uszkodził. Wiesz, kiedyś miałem problemy ze spadkami fps gdy bateria miała już 100%. Pamiętam, że bawiłem się dużo w opcjach zasilania, próbowałem ustawić najwyższą wydajność. Trochę poprzestawiałem, ale nie pamiętam gdzie, co i jak było? Jest opcja zresetowania ustawień bez utraty plików (zdjęć, muzyki) i plików zainstalowanych (gry, programy)? Może to coś da. Bo to odświeżanie systemu raczej usuwa zainstalowane pliki.