Kalibracja monitora IIYAMA ProLite E2208HDS

Witam serdecznie, od wczoraj jestem posiadaczem monitora 22’’ iiyama ProLite E2208HDS - kilka danych: technologia TN, podświetlenie CCFL, rozdzielczość 1920 x 1080, jasność 300 cd/m², ilość kolorów 16.7 mln, odświeżanie 60Hz. Jako, że zajmuję się obróbką zdjęć, grafiką oraz produkcją filmową muszę skalibrować w/w monitor. Poczytałem trochę, prześledziłem forum i ostatecznie ściągnąłem program Lutcurve - tu zaczynają się schody, jest on dla mnie trochę nie czytelny. Teraz pytania do was, drodzy forumowicze: Jest może jakaś bardziej szczegółowa instrukcja do tego programu? Jest może jakaś gotowa, standardowa kalibracja danych monitorów, a może ktoś z was posiada w/w monitor? Może jest mi ktoś w stanie pomóc indywidualnie wykalibrować monitor poprzez skype, teamspeak 3, ventrilo?

To chyba na tyle, z góry dzięki za odzew.

Pozdrawiam

Jeśli kupiłeś przez internet i nie nosi śladów używania możesz spróbować go zwrócić przez 10 dni od otrzymania. Ten monitor to zwykła TN-ka, kompletnie nie nadaje się do wymienionych zastosowań. Jak się uda poszukaj w zamian coś na matrycy IPS. Najlepiej bez podświetlenia LED, będzie go łatwiej oprofilować kolorymetrem.

Może i znajdziesz gotowy profil ICC z ustawieniami, ale co to da? Nawet przy matrycach z normalną głębią kolorów (8 i więcej bit na kanał) “transplantacja” profili między różnymi pecetami nie daje wystarczająco powtarzalnych rezultatów. A ty chcesz jeszcze kombinować z 6-bitową budżetówką?

Niestety, jeszcze się taki magik nie urodził co by był w stanie skalibrować (a tak naprawdę jedynie “oprofilować” w przypadku większości sprzętu SOHO) monitor na odległość. Takie rzeczy tylko z profilami do drukarek. Monitor trzeba zrobić na miejscu, oczywiście wyposażywszy się uprzednio w kolorymetr lub spektrofotometr z odpowiednim oprogramowaniem.