Kalibracja obrazu na monitorze LCD

Mam monitor LCD LG 19" L1919S. Przesiadłem sie ze starej 17" CRT.

Mam dzwine wrażenie że obraz jest za jasny i oślepia mnie. Kontrast mam ustawiony na 50, jaskrawość tez na 50. Przy dłuższym siedzeniu przed kompem oczy się strasznię męczą. Pozatym czcionki nie są miejscami ostre. Nie wiem jak prawidłowo ustawić monitor.

W internecie jest sporo programów do kalibracji monitorów -> >>Klik<<

sam to miałem

na początku miałem jeszcze mniej, po prostu “te typy tak mają”, po pewnym czasie minie.

Czyli jak… mam liczyc na to ze sie przyzwyczaje ? Bo nie rozumiem… Byłoby fajnie jak podałby mi ktoś jakie ustawienia powinny mniej wiecej być na tym monitorze :slight_smile:

PS nie bardzo wiem jak używać tych programów do kalibracji. np. w LCDViewTest 1.00 mozna obejrzec sobie jakiej ekrany testowe i nie wiem jak na ich podstawie mam ustawić monitor ??

kwasniewski nie na tym polega kalibracja… po pierwsze powinieneś ustawić rozdzielczość ekranu na najwyższą możliwą, czyli w monitorze 19" będzie to 1280x1024 < wyeliminuje to miejscową nieostrość jak to nazwałeś. Jasność ustawiasz już według własnych potrzeb, ja osobiście na swoim mam 15 na 100, za to kontrast mam prawie maksymalny i jest ok. możesz też pokombinować ze zmianą częstotliwości odświeżania, ale na monitorach LCD nie widzi się w tym przypadku dużej różnicy. Kalibracja monitora to natomiast ustawianie natężenia barw tak by odpowiadały rzeczywistym, żeby np. po wydruku zdjęć z cyfrówki nie okazało się, że na monitorze wyglądało to mniej wyblakłe itd.

Rozdzielczość mam oczywiście na 1280x1024. Cały czas próbuje ustawić jaskrawość i kontrast ale ciągle wydaje mi się że jest za jasno. Moze to przyzwyczajenie to staruszka CRT ?

Mam 17" monitor LCD i żadne ustawienia monitora nie spodobały mi się. Dopiero jak ustawiłem jasność w oprogramowaniu karty grafiki uzyskałem satysfakcjonującą mnie jakość obrazu. Spróbuj ustawić sobie w ten sam sposób. Może zadziała.

ja też cały czas miałem za jasno, dlatego dopiero jak z jasnością zszedłem do 15/100 to oczy odpoczęły :slight_smile: i jest praktycznie tak jasno jak na moim starym CRT

Poczytaj tutaj warto.

http://mva.pl/?id_kategorii=2&top=71&kategoria=205

Już chyba jest lepiej m.in dlatego że sie przyzwyczajam powoli do jaśniejszego obrazu. Wydaje mi się że obraz mógłby być jeszcze troszkę bardziej ostry.