Kalibracja Plotera Wielkoformatowego

Mam pytanie poszukuję informacji odnośnie (kalibracji) tworzenia profilu dla plotera wielkoformatowego solwentowego.

Z tego co wiem do procesu kalibracji potrzebny jest spektrofotometr (X-rite DTP-41), RIP (Caldera) , Profil Maker (mamy 5,0 jakiś stary dołączony do spektrofotometru).

1,) Całość zaczynam w RIP-ie ustalając linearyzację (pomiar testowych paków wydrukowanych na ploterze bez kalibracji)

  • tu mam małe pytanie czy ktoś może powiedzieć jakie wartości powinno się przyjmować dla poszczególnych kolorów

Cyjan, Magenta, Yellow, Black (w jakich powinno “oscylować”)?

  • standardowo ustawiamy niby to przyciskiem auto ale to nie działa tak jak powinno, na wydrukach

czarno-białych z odcieniami szarości - czasem mamy za dużo zieleni czasem żółci.

2.) Po ustawieniu linearyzacji, ustawiam gęstość farby na podstawie innych testów (na oko tak aby materiał nie był zalewany).

3.) Z załączoną linearyzacją i gęstością farby drukujemy paski testowe dla Profil Maker’a i za pomocą spektrofotometru tworzymy ICC i podpinamy do kalibracji na RIP-ie.

na wydrukach testowych dzieją się cuda, zanika kolor “czysty” czerwony pojawia się coś w rodzaju “zszarzałego czerwonego”.

Zieleń czasem jest przesycona czasem żółta, nie wspominając o szarym który do niczego nie pasuje.

Podejrzewam że robię gdzieś błąd i to w trakcie ustawiania “linearyzacji” bo tworzenie ICC raczej nie powinno psuć kalibracji.

Czy ktoś zna jakąś stronę gdzie można poczytać o kalibracji Ploterów Wielkoformatowych ?

Spróbuj na tej stronie - http://www.signs.pl/viewforum.php?categ_id=9 tu są fora specjalistyczne.