Kalkulator Casio fx 570ES-instrukcja obsługi+pochodne

Raz z kalkulatorem dostałem instrukcje obsługi ale w każdym języku tylko nie PL :? W necie na stronie zibi też nie znalazłem poslkiej instrukcji. Może ktoś z was posiada takową ??

Teraz drugie pytanie: Robie podstawowe zadanie:

2:5

i wynik zamiast 0,4 wychodzi w ułamku zwykłym czyli 2/5. Dopiero po kliknięciu S<->D zamienia się na dziesiętny. Można jakoś ustawić żeby ułamek dziesiętny był domyślny ??

odnośnie drugiego pytania to albo musisz nacisnąć SHIFT i dopiero = i wtedy się pokaże w takim formacie jak chcesz , albo naciśnij SHIFT , później MODE i zmień z (1)MthIO na(2)LineIO.

sumik haha miałem to przed nosem w instrukcji :stuck_out_tongue: dziękuwa :stuck_out_tongue:

nie ma sprawy, też kiedyś miałem z tym problem :stuck_out_tongue:

A możesz mi jeszcze powiedzieć jak się liczy POCHODNE ?? :?

ERROR ERROR I JESZCZE RAZ ERROR :evil: :cry:

piotrekjunior raz w życiu korzystałem chyba tylko z tego modelu, ale zakładam, że jest podobnie jak w fx-991MS wszak podstawowa różnica to brak zapisu naturalnego (chyba że się mylę)

u mnie sprawa wygląda tak: wybieramy pochodną (SHIFT+symbol całki), wprowadzamy funkcję zmiennej X (przykładowo X^3), stawiamy przecinek (,) po przecinku podajemy punkt w którym chcemy policzyć pochodną (np. 2) zauważyłem niestety, że wyniki czasem obarczone są pewnym błędem (w tym przypadku 11,99999967 zamiast 12)

obliczanie całki wygląda analogicznie, tyle że stawiamy na końcu jeszcze jeden przecinek i podajemy kolejno dolną i górną granicę całkowania

A nie da się zrobić tak że X pozostaje niewiadomą ?? Że wynik podauje taki:

3x^2

??

nie sądzę, w instrukcji było tylko o całce oznaczonej i pochodnej w punkcie

Zawze to coś :slight_smile: Dzięki wielkie :slight_smile:

ja umiem liczyć pochodne bez kalkulatora bo w sumie to nie jest trudne, ale dłuuugo nie mogłem tego załapać :wink:

wszystko zależy od tego jaka pochodna, oczywiście kalkulator nadaje się tylko do obliczenia bardzo prostej pochodnej, bo ze skomplikowaną sobie po prostu nie poradzi

Witam! Ja mam podobny problem tylko z kalkulatorem CASIO fx-991s! Stary już jest a instrukcja nagle zniknęła! Włączyła mi się opcja taka, że za każdym razem jak wcisnę jakąś cyfrę ukazuje się : 0.000000000 *10 do potęgi 00!!Oczywiście jak próbuje zrobić jakieś działanie to wychodzi coś z kosmosu z mnóstwem zer! Ratunku pomóżcie jak to wyłączyć !!

Witam, czy mozecie mi powiedziać jak obliczyc pochdna danej funkcji na tym kalkulatorze? Wprowadzić pewna funkcje f(x) => f '(x) - ktoś wie??pozdrawiam sedecznie i sluze pomoca!

maverick747 , jak już wspominałem, można policzyć jedynie pochodną w punkcie. przykładowo:

SHIFT, symbol całki, wprowadzasz funkcję (np. 5x+x^2, zmienne wstawiasz jako APLHA + symbol nawiasu domykającego), następnie wstawiasz przecinek SHIFT + symbol nawiasu domykającego, a następnie wstawiasz punkt w którym obliczona ma być pochodna potem już tylko symbol równości.

Całość na moim wyświetlaczu (bez zapisu naturalnego) wygląda tak:

d/dx(5X+X^2,4

można też z dwoma zmiennymi:

d/dx(2X^2+4Y^3,4,6

Odświeżę nieco temat :stuck_out_tongue: Wiecie jak ustawić aby kalkulator wyświetlał przerwę albo ’ po każdej setce ?

teraz wyświetla tak:

100000000

a chciałbym żeby było tak:

100’000’000 lub 100 000 000

Da radę ? :stuck_out_tongue:

na pewno to będzie gdzieś w ustawieniach shift set up mam inne jednak pytanie czy na kalkulatorze Sharp EL-W506 obliczę takie równanie a=-x^2+5x-7 ?