Kalkulator na egzamin maturalny

(niezDarek) #1

siema, mam mały dylemat, w tym roku zdaje mature no i wyraźnie na kartach egzaminacyjnych z poprzednich egzaminów z matematyki rozszerzonej i fizyki rozszerzonej kŧóre znajdują sie na stronie OKE jest napisane że można posiadać kalkulator, moja matematyczka twierdzi ze nie jest zabronione posiadanie skomplikowanego kalkulatora np. Casio fx-991MS lecz zwątpiłem w to i napisałem do OKE i odpisali mi że musi być prosty, no ok, nie ma tragedii przecież i tak muszę coś umieć :stuck_out_tongue: ale jakiś czas temu rozmawiałem z innym nauczycielem, egzaminatorem i ten też mi mówi że dozwolony jest zaawansowany byle by nie rysował wykresów, całości obliczeń itp no i znowu napisałem do OKE i tym razem odpowiedź pozytywna, można mieć kalkulator nawet bardzo skomplikowany i nikt nie może mi takiego zabronić wniść gdyż nie jest to nigdzie sformułowane jaki moge wnieść a jaki nie, po prostu kalkulator,

no i tu problem, może ktoś z was w tym roku zdaje maturę albo zdawał rozszerzoną z fizyki lub matmy w ubiegłych latach i podzielił by sie swoją wiedzą na temat jaki kalkulator jest dozwolony a jaki nie, czytałem wiele opinii na necie i co osoba to inne zdanie,

(Do Rejestracji) #2

Kalkulator prosty jest dozwolony, tylko, że 'prosty' różnie się interpretuje. Dla jednych to kalkulator z mnożeniem/dodawaniem/dzieleniem/odejmowaniem, dla niektórych to również kalkulator do bardziej złożonych obliczeń.

Natomiast na 100% jest zakaz używania kalkulatorów graficznych, to jest oprócz liczenia rysujących wykresy itp (wyjątkiem są klasy zdające maturę międzynarodową, dla których jest to dozwolone).

Najlepiej poradź się nauczyciela matematyki/fizyki w swojej szkole tudzież dyrektorki.

A co do matury - i tak ciężko znaleźć zastosowanie na maturze dla kalkulatora, który robi coś ponad podstawowe operacje.

Powodzenia :wink:

(niezDarek) #3

no matematyka to matematyka bardziej przydatny jest na fizykę, bo bardziej skomplikowane zadania sie zdarzają,

dobra, matematyczki sie radziłem i pisałem jej zdanie, tylko że ok w szkole każdy może uważać że kalkulator tzw rozszerzony można wnieść a oke przyśle nauczyciela który stwierdzi ze nie i tyle... dlatego chciałbym sie upewnić, jeśli istnieje odnaleźć jakiś zapis regulujący to

jeszcze pytanie, i tak muszę kupić sobie jakiś zaawansowany kalkulator, czy ten jest dobry, w sensie czy w podobnej cenie można zakupić lepszy

http://www.allegro.pl/item901897464_kal ... iwice.html

(marcin82) #4

To weźmiesz 2 kalkulatory: prosty i naukowy ... najwyżej któryś Ci skonfiskują :wink:

(Danielm86) #5

niezDarek , niestety ale np. u mnie to konfiskowali takie bardziej "zaawansowane" sprzęty.

(Błażej) #6

Najpierw zadaj sobie pytanie po co Ci zaawansowany kalkulator?

I tak większość obliczeń będzie polegać na mnożeniu bądź pierwiastkowaniu

(niezDarek) #7

np. całki... na polibudzie sie przyda...

(Grzesiekk) #8

Do zadań maturalnych nie wykorzystasz skomplikowanych funkcji kalkulatora. Chcesz liczyć całki na kalkulatorze, na studiach? Zainwestuj lepiej w dobre tablice matematyczne (koniecznie muszą posiadać znaczek MENiS).