Kamera + dioda podczerwieni = sterowanie myszą :)

Witajcie, dawno temu gdzieś widziałem program napisany chyba przez studenta jakiejś uczelni technicznej, który pozwalał na “sterowanie” myszą za pomocą podczerwieni. Wyglądało to jakoś tak, że ustawiało się kamerę internetową, i świecąc diodą - przesuwając ją po ekranie przesuwał się również kursor. Mogłem coś pokręcić, ale w wielkim skrócie to jakoś tak działało.

Mowa o czymś takim:

Ma ktoś zapisany link do oprogramowania które pozwala na taką “zabawe”?

Z góry dziękuje za pomoc.

działało by to z kamerką internetową? :smiley:

mowa o czymś takim:

http://www.webcam-whiteboard.com/

przy czym nie tylko do rysowania, ale do obsługi systemu - np rzutnik, i sterowanie podczerwienią.

Pióro IR należy sobie samemu zrobić :stuck_out_tongue: Jutro pokombinuje :stuck_out_tongue:

2 baterie- obudowa długopisa oraz stary pilot TV-to niezbędny rzeczy.

Rozkładamy pilota, wyjmujemy przezroczystą diodę, montujemy do niej jeszcze włącznik podłączamy do baterii następnie montujemy w długopisie. Tyle :smiley:

jesteście super… :stuck_out_tongue: Tyle to ja wiem, i już dawno zrobiłem - szukam do tego odpowiedniego softu! Rysowanie na białej tablicy, granie w wężyka obracanie obrazków. To mi jest mało pomocne :slight_smile: . Potrzebuje softu dzięki któremu można by sterować systemem.

Witam. Swego czasu pracowałem nad takim programem, niestety, nie pozwalał on na poruszanie kursorem w ramach całego systemu operacyjnego, a jedynie w ramach mojego programu. Ale założę się, że dla średniej klasy programisty nie był by to problem.

Jednak kilka uwag co do wykonania takiego systemu. Bardzo ważne jest tutaj wykorzystanie odpowiedniej kamery. Bardzo wiele kamerek ma wbudowany filtr podczerwieni przez co światło z diody IR jest tłumione, co znacznie utrudnia działanie. Idealne było by wymontowanie filtru IR (często niszczy się przy wyjmowanie) i zastąpienie go filtrem który przepuści tylko IR o określonej długości fali. Ponieważ taki filtr jest drogi i trudno dostępny, można zrobić improwizowany filtr wykorzystując do tego prześwietloną kliszę fotograficzną :wink:

z tym keidyś probowałem jednak nie działało… ale najlepiej jest sprawdzić czy ma się ten filtr w prosty sposób włączamy program od kamerki jakbyśmy chcieli fotkę robić, bierzemy pilota TV i klikamy którykolwiek przycisk w kierunku kamerki-jeśli będzie się śwecić światełko w pilocie na biało-filtru nie mamy :slight_smile:

Nie do końca, filtr nie blokuje całkowicie IR, a jedynie znacznie je osłabia. Nawet kamera z wbudowanym filtrem pozwala na rejestrowanie IR (widać go na nagraniu czy zdjęciu), jednak robi to znacznie gorzej niż przy braku filtra.