Kamera na pszczole, śledzenie lotu online

Potrzebuję kamery aby ją umieścić na pszczole i aby był do niej dostęp przez stronę internetową.

Myślę, że dowolna na USB. Problem w tym, że pszczoła prawdopodobnie nie będzie zdolna do lotu z uwagi na długość kabla USB, oraz sama waga urządzenia nie będzie motywująca do czynności związanych z poruszaniem się owada.

Bez obrazy ale znajdź trochę cienia.

Nie znam udźwigu pszczoły ale myślałem o micro kamerce takie jak są do raspberry pi. Jeszcze mniejszej. Pomysłu USB nawet nie będę komentował.

Napisz do National Geographic - jeśli będą na tyle zainteresowani - odpiszą Ci na maila z jakich urządzeń możesz skorzystać. Na pewno takich kamer nie dostaniesz ot tak, gdyż tak małe urządzenia muszą być specjalnie przygotowane do np. zamocowania na pleckach pszczoły by ta nie krępowała jej ruchów i na tyle mająca dobry sygnał żeby obraz mógł zostać bez problemów przesyłany.

 

Z tych dostępnych na rynku raczej nie znajdziesz mniejszych niż pół centymetra bez kabla zasilającego. 

 

Ty tak na poważnie? Owad o długości pewnie z 1cm, wadze z 0.1g ma unieść kamerę, ogniwo bateryjne oraz nadajnik wifi lub 3G?

A tam, może ma większą pszczołę? :smiley:

Tak z ciekawości, jaki budżet na to możesz przeznaczyć??

Sądzę że opcja z kamerą jest możliwa, ale do tego nadajnik wifi, to już może być za duży ciężar.

Kilka lat temu BBC robiło taki filmik z rodzajem radaru zamontowanym na pszczole http://www.youtube.com/watch?v=W2YEzY8tzMU

@grosjen: gdzie na tym filmiku widzisz kamerę zamontowaną na pszczole? :wink: Dyskusja zaczyna być ciekawa prawie jak pytanie o to ile jest 2+2*2

Ja się zastanawiam na co komu pszczela kamera.

 

Np. czy Twoje pszczoły nie dorabiają na boku - tu niby taka robotnica zabiegana itd. a to zamiast robić czysty lipowy poleci do sąsiada i za naparstek wody z cukrem będzie robić wieloowocowy; co gorsza może gdzieś zapylać na boku, taką trzeba pilnować.

Nie napisałem że na tym filmiku była użyta kamera, tylko rodzaj radaru. Chciałem zwrócić uwagę że filmik na youtube został wrzucony w sierpniu 2009 (daty jego realizacji nie znam). Sporo czasu mineło od realizacji tamtej produkcji i wydaje mi się że dzisiaj umieszczenie kamery mogło by być możliwe.

Mamy już od dawna kamery PillCam do połknięcia w kapsułkach i badania przewodu pokarmowego a także wzmianki o kamerach zminiaturyzowanych do tego stopnia że można je umieścić w układzie krwionośnym. 

Temat napisany przez “pain3hp” wydał mi się też…hmn co najmniej “zabawny” ale i intrygujący.

Potrzebuję do analizy mojej pasieki. Pomocna byłaby aplikacja na wzór Google Analytics. Nadajniki na pszczołach są niezbędne. Miałem nadzieję, że są już takie kamerki. Również nagranie z lotu pszczoły byłoby ciekawe nawet na opublikowanie go w YouTube.

 

A może rozwiązania z micro GPS są dostepne aby umieścić nadajnik GPS na pszczole?

 

P.S do sąsiada latają i on o tym wie, nawet nie narzeka bo mu drzewa owocowe zapylają (wiśnie, czereśnie). Sąsiedzi mają same korzyści. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy jak istotną rolę odgrywają w środowisku pszczoły oraz jakie zagrożenia niosie ich wyginięcie. Ten temat jest jego przykładem jak szybko został wyśmiany.

@pain3hp: ja poważnie myślałem, że sobie jaja robisz… Może już są takie rozwiązania, ale gdzieś daleko testowane przez wojsko a dla Ciebie będzie to dostępne za kilka lat. Pamiętaj, że wysyłanie dobrego obrazu wymaga mocnego zasilania (ogniwa bateryjne to największy problem takich urządzeń), anteny, miniaturyzacji. W teorii sama kamera instenie, ale obraz nie będzie taki jak oczekujesz, dodatkowo kwestie okablowania itd. Na YT w linku masz rozwiązanie z radarami. Obawiam się, że nic nie wymyślisz w temacie a jak już, to koszt będzie ogromny,

p.s. robotę Twoją szanuję z racji tego, że jestem zapalonym miodosytnikiem.