Kamerka , zewnetrzny dysk i klawiatura - pomoc w zakupie

Witam zamierzam kupić dysk twardy 500GB - zewnętrzny, kamerke internetową i klawiature.

Dysk twardy:

Jest ich dość dużo na rynku więc nie wiem na jaki się zdecydować. Wymagania: przede wszystkim szybki transfer (jak by co to mam usb 3.0), 2.5", 500GB, cena <300zł

Ja osobiście myślałem nad:

Western Digital Passport Essential 500GB

Tylko powiedzcie mi co jest ważniejsze, prędkość obrotowa czy złącze? Bo posiada USB 3.0, ale 5400 obr/min nie będą sie ograniczać? Co jest ważne w poszukiwaniu dysku zwnętrznego?

Kamerka:

Tutaj nie mam zielonego pomysłu nawet wymagania nie przedstawiam. Kamerka ma być do komputera PC a nie lapotopa. Nie wymagany mikrofon. Cena <150

Myślałem nad:

Logitech WebCam C300

Microsoft LifeCam HD-5000

Klawiatura:

Ten element komputera się zazwyczaj nie doradza, zdaję sobie z tego sprawę. Ale może ktoś posiada fajną i może ją polecić. Nie chce by miała przycisków do podgłaśniania, przyciaszania itp. czyli nie multimedialna. Chodzi o prostą standardową czarną klawiaturę. Kiedyś widziałem fajny model Logitech’a który, np. na przycisku “c” miał napis “copy”. Oglądałem ją w skelpie i mi się spodobała. Nie wiecie o jaki model mogło chodzić? Nie była ona płaska tylko normalne wysoki podbicie klawiszy.

Cena: <60

Miło widziane w zestawie z myszką bezprzewodową wtedy cena: <110

Dziękuje za wszystkie porady i propozycje. Pozdrawiam

Za ok. 110zł jest bezprzewodowa klawiatura+ mysz Logitech MK250. Chyba wszędzie dostępna, ja widziałem w Euro i MediaMarkt.

Nie trzeba niczego konfigurować, wkłada się baterie (w zasadzie już ma włożone, paluszki 2xAAA/RL3 klawiatura, 1xAA/RL6 mysz), podłącza odbiornik wielkości pendriva do USB i działa. Mysz i klawiatura mają dodatkowe wyłączniki od spodu, więc można wyłączyć jak komputer dłużej nieużywany, szczególnie mysz. Bez wyłączania baterie w klawiaturze powinny starczyć na ponad rok, w myszce kilka miesięcy.

W zasadzie ma dodatkowe funkcje (uśpienie komputera, wyciszanie, głośność, sterowanie odtwarzaczem, przeglądarka, kalkulator), funkcje te dostępne są poprzez klawisz FN+F1…F12, więc nie są to dodatkowe przyciski. Działa to bez sterownika, na systemowych (w ogóle nie ma żadnego na stronie Logitecha), pod Windowsem XP/Vista/7, pod linuksem również (szczególnie Ubuntu).

W przypadku dysków twardych raczej złącze jest najważniejsze, USB2.0 jednak ogranicza transfery. Natomiast różnice w wydajności pomiędzy samymi dyskami są minimalne, najwyżej 10…30% pomiędzy 5400obr/min a 7200obr/min. Wolniejszy dysk zużywa mniej energii, co ma znaczenie w przypadku zasilania tylko przez USB (dyski 2,5 cala), po prostu złącze może nie wyrobić.

W dyskach można przebierać, i tak w środku są albo Samsunga, albo Seagate, albo WD, nikt inny tego nie robi.

Z kamerek pozostaje Logitech, Microsoft i Creative, no może jeszcze ostatecznie Philips. Inne mogą kiepsko się zachowywać, szczególnie w słabym oświetleniu. Parametry jako takie są bez znaczenia, już kamerka 0,3MPix to rozdzielczość 640x480, czyli jakość filmu DVD/obrazu telewizyjnego PAL. Do większych rozdzielczości trzeba bardzo szybkiego w obydwie strony łącza i mocnego komputera, kodowanie MPEG4 FullHD w czasie rzeczywistym to nie taka banalna sprawa, np. Skype z reguły używa 320x240.

Dobrze by było, by kamerka obsługiwała standard UVC, wtedy działa bez konieczności instalacji dodatkowego sterownika (przydaje się przy zmianie systemu, np. na linuksa albo nowszego Windowsa). Tu lista dla Logitecha: http://www.quickcamteam.net/devices/

Dzięki wielkie @MaRa bardzo mi pomogłaś/łeś w wyborze. Nasuneło mi się jeszcze jedno pytanie odnośnie dysków twardych. Czy pamięć cache ma większe znaczenie? szybszy transfer? Duża różnica między 8mb a 16mb? Co to w ogóle jest :)?

Wybrałem ten:

http://www.proline.pl/?p=WDBACY5000ABK-EESN będzie?

Pomiędzy cache 8 i 16 MB nie powinno być różnicy w przypadku dysków przenośnych. W przypadku dysku zamontowanego w komputerze jakaś różnica jest, bo system operuje na dużej ilości małych plików, które są buforowane w pamięci dysku i czekają w kolejce na zapis. W dyskach przenośnych kopiuje się lub odczytuje mniejszą ilość dużych plików, w dodatku rzadziej niż setki razy na sekundę.

Witam mam pytanie co do klawiatury Logitech MK 250 jak wymienia sie baterie w myszce poniewaz wydaje sie byc ona bez zadnej klapki gdzie moglaby byc ukryta bateria

Bateria jest schowana pod górną warstwą do trzymania. Jak na foto: link