Kanał IDE

Mam pewien problem :cry: . Otóż podczas wypalania płytki siadł mi kanał IDE (seconadry), do którego była podłączona nagrywarka. Płyta główna nie jest już na gwarancji, a ja na razie nie planuję zakupu nowej. Sprawdziłem ponadto, że nie jest to wina taśmy. W tej chwili mam więc podłączone do jednej taśmy twadziela i nagrywarkę, co strasznie spowalnia pracę obu urządzeń. W związku z tym mam dwa pytania:

1. Czy można jakoś sprawdzić, dlaczego nie działa kanał (tzn. czy może być to wina np. jakiś sterowników tego kanału i czy da się to domowym sposobem naprawić)?

2. Czy dobrym rozwiązaniem jest kupienie kontrolera IDE ( jeśli tak, to jaki jest najlepszy). Dodam, że mam zamiar dokupić jeszcze nagrywarkę DVD oraz dodatkowego twardziela.

Za pomoc z góry dziękuję.

System to … ?

Moze XP wiec, wywal kanały z menadzera urzadzen (podstawowy i pomocniczy) teraz zresetuj komputer i system zainstaluje sterownik ponownie

Sprawdz tryb pracy dysku (powinno byc DMA a nie PIO)

Dzięki za szybką odpowiedź Comend@nte, ale będę mógł to sprawdzić dopiero ok. 13.30 (jak skończę pracę :frowning: Raport o wynikach złożę więc później.


Nie sprawdziłem jeszcze porady Comend@nte, ale zapomniałem dodać, że BIOS też nie wykrywa żadnego urządzenia podłączonego do seconday IDE (próbowałem używać różnych taśm i nic to nie dało), więc nie jest to chyba kwestia steowników pod XP?


Uzywaj opcji zmień. Lazikar

Jak stwierdziłeś że siadł kanał IDE.

Czy przy starcie bios widzi urządzenie,czy urządzenie jest widoczne w systemie.

Menadzer urządzeń i usuń lub odinstaluj II kanał IDE.restart i zobacz.

W biosie napędy i tryby pracy ustaw na auto.

Posiłkuj się książką do płyty głównej.

Zobacz i zrób zmiany w rejestrze.

Wgraj ASPI 4.71.2.

http://www.centrumxp.pl/forum/viewtopic … 079#172079

http://www.centrumxp.pl/forum/viewtopic … 8960#48960

Zrobiłem, jak napisaliście, ale to nie pomogło. Sprawa wygląda tak, że zarówno BIOS, jak i system nie widzi żadnego urządzenia, podłączonego do pomocniczego IDE (choć po odinstalowaniu system wykrywa ten kanał). Taśma i napęd CD są sprawne (sprawdzone), więc jestem przekonan y, że to kanał IDE wysiadł (może było jakieś przepięcie?). W każdym razie aktualne pozostaje moje drugie pytanie.

W takim razie tak.

Kup kontroler ATA 100/133 PCI firma bez znaczenia.

OK, dzięki bardzo.

Temat uważam za zamknięty :slight_smile: