Kanał IDE


(Tekno Allah) #1

Mam pewien problem :cry: . Otóż podczas wypalania płytki siadł mi kanał IDE (seconadry), do którego była podłączona nagrywarka. Płyta główna nie jest już na gwarancji, a ja na razie nie planuję zakupu nowej. Sprawdziłem ponadto, że nie jest to wina taśmy. W tej chwili mam więc podłączone do jednej taśmy twadziela i nagrywarkę, co strasznie spowalnia pracę obu urządzeń. W związku z tym mam dwa pytania:

1. Czy można jakoś sprawdzić, dlaczego nie działa kanał (tzn. czy może być to wina np. jakiś sterowników tego kanału i czy da się to domowym sposobem naprawić)?

2. Czy dobrym rozwiązaniem jest kupienie kontrolera IDE ( jeśli tak, to jaki jest najlepszy). Dodam, że mam zamiar dokupić jeszcze nagrywarkę DVD oraz dodatkowego twardziela.

Za pomoc z góry dziękuję.


(Comend@nte) #2

System to … ?

Moze XP wiec, wywal kanały z menadzera urzadzen (podstawowy i pomocniczy) teraz zresetuj komputer i system zainstaluje sterownik ponownie

Sprawdz tryb pracy dysku (powinno byc DMA a nie PIO)


(Tekno Allah) #3

Dzięki za szybką odpowiedź Comend@nte, ale będę mógł to sprawdzić dopiero ok. 13.30 (jak skończę pracę :frowning: Raport o wynikach złożę więc później.


Nie sprawdziłem jeszcze porady Comend@nte, ale zapomniałem dodać, że BIOS też nie wykrywa żadnego urządzenia podłączonego do seconday IDE (próbowałem używać różnych taśm i nic to nie dało), więc nie jest to chyba kwestia steowników pod XP?


Uzywaj opcji zmień. Lazikar


(JNJN) #4

Jak stwierdziłeś że siadł kanał IDE.

Czy przy starcie bios widzi urządzenie,czy urządzenie jest widoczne w systemie.

Menadzer urządzeń i usuń lub odinstaluj II kanał IDE.restart i zobacz.

W biosie napędy i tryby pracy ustaw na auto.

Posiłkuj się książką do płyty głównej.

Zobacz i zrób zmiany w rejestrze.

Wgraj ASPI 4.71.2.

http://www.centrumxp.pl/forum/viewtopic … 079#172079

http://www.centrumxp.pl/forum/viewtopic … 8960#48960


(Tekno Allah) #5

Zrobiłem, jak napisaliście, ale to nie pomogło. Sprawa wygląda tak, że zarówno BIOS, jak i system nie widzi żadnego urządzenia, podłączonego do pomocniczego IDE (choć po odinstalowaniu system wykrywa ten kanał). Taśma i napęd CD są sprawne (sprawdzone), więc jestem przekonan y, że to kanał IDE wysiadł (może było jakieś przepięcie?). W każdym razie aktualne pozostaje moje drugie pytanie.


(JNJN) #6

W takim razie tak.

Kup kontroler ATA 100/133 PCI firma bez znaczenia.


(Tekno Allah) #7

OK, dzięki bardzo.

Temat uważam za zamknięty :slight_smile: