Kanał Uwaga! Naukowy bełkot skasowany wbrew woli twórcy – w co pogrywa YouTube?

https://www.youtube.com/channel/UCBcXA_jyGkSUU6is4xS6S4g/community?lb=Ugwmg0Io9OhMqaneGpt4AaABCQ

Brzmi jakby ktoś zalogował się na cudzym laptopie albo ma jakiegoś team viewera w tle

Brzmi, jakby ktoś zobaczył krzaki, a nie ogarnął doopy. Przerażenie? Bulwersy i dziadostwo na świecie? Należy się nobel za odkrycie! Tyle jest pseudo nauki, anty nauki, durnot i pokazywanie debilizmu, że od wielu lat nie zmieniam zdania o YT.
Dużo jest dobrych/ciekawych treści i dużo popapranych.

O! Widzę dodanych hakerów! Tu na forum hejterów nazywa się trollami a porwanie ścieku na YT, to jak nazwać?

Oddam głos samemu dr. Dawidowi Myśliwcowi:

No więc mamy problem. YouTube zamknął kanał Uwaga! Naukowy Bełkot. Dlaczego? W sumie nie wiem - nie powiedzieli dokładnie. Ale od początku. O 4 rano obudził mnie telefon z informacją, że z mojego kanału nadawane są jakieś dziwne transmisje live i że zmieniła się jego nazwa. Natychmiast zaczęliśmy działać - wylogowałem się ze wszystkich urządzeń. Ponieważ miałem włączoną weryfikację dwuetapową wyłączyłem ją i włączyłem ponownie. Cały czas miałem dostęp do konta. Nie widziałem żadnych nowych logowań. W przeciwieństwie do innych podobnych ataków nie zostały usunięte filmy. Wylogowałem się ze wszystkich urządzeń miarę spokojny poszedłem spać…

O 7 rano obudził mnie telefon z informacją, że z mojego kanału nadawane są jakieś dziwne transmisje live i że zmieniła się jego nazwa. Zamiast robić wszystko od początku sprawdziłem wtyczki i aplikacje. Odebrałem wszystkim innym osobom uprawnienia do zarządzania kontem. Potem zlokalizowałem potencjalne źródło problemu w postaci wtyczki, która miała uprawnienia do ingerowania w transmisje live. Pousuwałem wszystko, co mogło ingerować w YT i tym razem obserwowałem na bieżąco. Od tamtej pory nic się nie działo… do teraz.
Pół godziny temu odebrałem maila z informacją o zamknięciu konta za naruszenie poważnych wytycznych. Bez ostrzeżenia i wskazania o co konkretnie chodzi. Bez pytania, czy wszystko OK, czy może nie działo się coś podejrzanego. Bez ukrywania treści budzących wątpliwości itd.

Po latach robienia filmów, co do których nie było najmniejszych uwag w kilkanaście godzin potraktowano mnie jak przypadkowego kmiota, za co mam teraz ogromne pretensje do YouTube i może lepiej, żebym teraz na gorąco nie pisał nic więcej na temat tej procedury

Co teraz? No więc odwołałem się od decyzji. Uruchamiam wszystkie kontakty, żeby to odkręcić. Niestety od jutra do wtorku jestem w większości na wyjazdach, więc liczę, że sprawę da się stosunkowo łatwo ogarnąć. Jeżeli coś się zmieni będę informował. Zostawiam linki do miejsc gdzie ciągle mogę funkcjonować w sieci (drugi kanał jest nietknięty… póki co). Najszybciej w podróży rzeczy będę raportował na Instagramie.

Wyłącznie Naukowy Bełkot https://www.youtube.com/channel/UCBcX…

Instagram https://www.instagram.com/naukowybelkot/

Możliwe jeszcze, że utworzyli mu i podpięli się pod wygenerowany token w api z uprawnieniami.

Uwielbiam takie clickbaity „w co pogrywa YouTube?”
Oczywiste, że po transmitowaniu jakiejś fejkowej konferencji z kryptowalutami przez włamywaczy na kanale UNB uruchomiły się mechanizmy antyfraudowe YouTube i bot usunął kanał.

1 polubienie

A tyle mówią o 2FA xD :rofl:

Crap bomp :bomb: has been planted:

Niby zaleca się archiwizację materiałów niebezpiecznika.

Krążą informacje, że w YT czy samym Googlu jest jakaś nieodkryta jeszcze luka, z której korzystają hakerzy, bo przejmowanie kont/kanałów ostatnio tam jest nagminne. Mimo włączonego 2FA i unikaniu scamu i innych sztuczek jak ognia konta są jakimś cudem przejmowane. Niemniej UNB! jakiś czas temu dostawał pogróżki w związku z jakimś materiałem.

Psioczenie na YT nie ma sensu. Zadziałały boty, a nie konkretny człowiek i do nich nie można mieć pretensji. Każdy kanał jest zabezpieczany i wystarczy wymiana maili z Googlem by kanał wrócił. Zajmuje to max kilka dni.

Pytanie dlaczego tak długo trwa w takim przypadku odblokowanie kanału? Właściwa treść, która tam była powinna być wciąż na kanale. Łatwo to przejrzeć, łatwo stwierdzić że problemem była jedynie treść załadowana przez włamywacza.

Akurat tego kanału nie oglądałem ale np chcąc mieć coś na YT trzeba się chyba z takimi akcjami liczyć i warto wiedzieć co robić.

Skąd to wiesz? Masz dostęp do logów z tego konkretnego zdarzenia?

Masz rację, nie mogę tego wiedzieć. Założyłem tak.

Pewien znany youtuber mówił kiedyś, że to że treści zniknęły z kanału to nie znaczy, że wyparowały z serwerów YT. Jeżeli ktoś skasuje treści z kanału to znikają one tylko z kanału ale na samym serwerze w YT są dostępne jeszcze przez spory czas. Tak było w przypadku znanego youtubera kamerzysty, który po aferze z umysłowo chorym chłopakiem skasował kompromitujący film zapominając przy tym, ze w ten sposób nie usunie dowodu bo film zniknął z kanału ale na serwerze wciąż istniał. Tak więc jestem pewny, że jeżeli ktoś usunął wszystkie treści kanału „naukowy bełkot” to one wciąż są do odzyskania z serwerów YT.

Też mi się wydaje, że jest coś w rodzaju kosza, z którego na stałe materiały usuwane są po określonym czasie. Tego pewnie wymaga prawo. Policja np powinna mieć wgląd w przypadku kontrowersyjnych spraw gdy podejrzany usuwa materiał.

Jasne, że cały kanał leży na serwerach w nienaruszonym stanie, inaczej po co byłaby opcja odwoływania się od bana skoro kontent by przepadł?

Ale tutaj chodzi o to, że zachodzi podejrzenie włamu i usunięcia przez hakera wszystkich treści na kanale. A nie tylko o to, że kanał dostał bana z nieusuniętymi filmami. Ktoś usnął filmy i zaczął transmitować jakieś głupoty za które kanał dostał bana. Więc piszę tylko, że usunięte filmy przez hakera na pewno są wciąż do odzyskania.

W tym wypadku filmy nie były usunięte.
Po prostu włamywacz zmienił nazwę kanału i zaczął streamować jakiś syf.
Oczywiście nawet gdyby usunął, to treści byłby do odzyskania.

Treści na kanale były pierwszej jakości, to kanał popularnonaukowy, który na pewno nie miał nic, co mogłoby być przyczyną jego zamknięcia. Dopiero te dziwne transmisje na żywo, po przejęciu, były nieodpowiednie.

Zadzwonili do niego z „banku”, aby wyłudzić pieniądze. A on, razem z niebezpiecznikiem, zrobił z tego materiał i wrzucił na kanał.
Zresztą na kanale niebezpiecznika jest o tym wzmianka:

YT przywrócił kanał:
https://www.youtube.com/c/UwagaNaukowyBełkot