Kapiący kran - bateria 1-zaworowa z prysznicem. Irytujący problem

Co może być przyczyną kapiącego kranu w łazience. Jest to “klasyczna” bateria jedno-zaworowa z prysznicem. O dziwo gdy słuchawka prysznicowa leży w wannie z kranu nie kapie. Gdy jest zawieszona na uchwycie na ścianie - kran kapie. Czy to typowa usterka dla uszczelki czy głowicy?

Ale taka rozbieralna bateria? Tam siada mieszacz i jest on do wymiany - jak oczywiście masz jakiś popularny kran a nie wynalazek z Allegro. Kiedyś zapłaciłem za mieszacz chyba 42zł chociaż przyznam się, że zajęło mi dużo czasu (pewnie ze 2h) zrozumienie jak go wymienić :>
YT mocno pomoże - słowa kluczowe mixer tap cartridge

Coś w tym stylu

Mam taki 20 lat. Kapie. Było, że nie kapał. Rozkręcałem i wyjmowałem zwór. W 2006 wymieniłem na nowy. Nie kapał krótko, potem kapał po pierwszym czyszczeniu rur w bloku. Poleciała brązowa woda i znowu kapało. Okazało się, że był drobny kamień i rdza na zaworze. Po wyczyszczeniu nie kapało do następnego wyłączeniu wody w bloku. Potem kapało. Kapie wciąż.
Jedyne wyjście, to ponowne czyszczenie i myślę, że trzeba wykombinować specjalną złączkę na rurce przy zaworach wody ciepłej i zimnej. U mnie pod wanną. Tam w każdej zamontować drobne sitko. Czyścić, gdy zanieczyszczenia spowolnią korzystanie z prysznica i z kranu.
Ale to na razie u mnie w planie. Gdy będę w castoramie, będę rozglądał się za przewodami, gdzie można wsadzić filtr. To też sprawa uszczelek - trzeba mieć zapas.

Rozumiem, że do wymiany regulator przepływu? Zauważyłem też, że jak lekko podciągnę przełącznik natrysku to też nie kapie. Niestety domyślnie on lekko opada.

Miałem inny wkład - czyli inną baterię. Przełącznik natrysku był na wysięgu kranu.
Kupowałem cały wkład. Po wyjęciu w baterii widać było mosiężny spód z otworem. Spód całego wkładu przepłukałem z drobin i ten mosiężny spód. Bo zawór chodzi na płaszczyźnie. Coś takiego:
db94e006a114a516412a48d98582c51e

Czyli starczyło samo przeczyszczanie?

Starczyło, ale co miesiąc jest zwykle jakaś awaria i wyłączanie wody. Niech kapie, skoro trzeba by czyścić często. Byle nie za dużo kapało.

No właśnie z miesiąca na miesiąc co raz intensywniej i zaczyna to być irytujące. Chyba pora się za to zabrać…

Kapie non stop czy po pewnym czasie przestaje? Na moje oko po prostu wypływa woda która pozostała w przewodzie i słuchawce.

non stop. Przy czym jak słuchawka leży w wannie to na jakiś czas przestaje.