Kapitalizacja miesięczna a kwartalna


(Maciek25 1977) #1

Witam.

Jak przy planie spłaty kredytu zmienić kapitalizację miesięczną na kwartalną? trzeba podzielić oprocentowanie przez 3?


(RyleC) #2

to zależy jakie masz wyjściowe oprocentowanie wyjściowe podane. Z reguły podaje się roczne i odpowiednio dzielisz przez 4 dla kwartalnej a 12 dla miesięcznej kapitalizacji. Jeżeli masz podane wyjściowe kwartalnie to faktycznie dzielisz je dodatkowo przez 3 i wychodzi miesięczne


(Maciek25 1977) #3

przy kredytach, gdzie spłaca się raty co miesiąc to oprocentowanie jest chyba miesięczne tak jak i kapitalizacja, czy może się mylę? I czy nie jest tak, że gdy zmieni się kapitalizację na kwartalną, to zmniejszy się również liczba rat?


(RyleC) #4

wszystkie warunki masz w umowie kredytowej a także tzw doradcy klienta w danym banku Ci wyjaśnią.

lwia większość kredytów jest spłacana ratami miesięcznymi, co do kapitalizacji to bywa różnie, ale wydaje mi się, że raczej też dominuje miesięczna. oprocentowanie to rozumiem chodzi Ci o informacje czy podane 10% to odnosi się do miesiąca czy roku. Jeżeli tak to j.w.- doczytaj samemu bo nie ma zasady.

kapitalizacja odnosi się do metody naliczania odsetek, a nie liczby rat - bezpośredniego związku nie ma. Czysto teoretycznie mogłaby zaistnieć sytuacja gdy kapitalizacja jest kwartalna z dołu a masz niepełną liczbę rat w kwartale co prowadziłoby do mniejszych odsetek w ostatnim okresie (kwartale). Ale to bardziej założenia matematyczne niż praktyka :wink:


(Maciek25 1977) #5

dzięki za odpowiedź :slight_smile: