Karta bankowa przy telefonie

Redmi 5 nie ma nfc. Po włożeniu karty bankowej do etui z zestawu na plecach telefonu nie mogę wykonać płatności zbliżeniowych przykładając telefon do terminala. W czym jest problem, telefon zakłóca kartę? Karta była przy telefonie na obu stronach, płatność przeszła dopiero po wyjęciu jej z etui.

Cip łapie zakłócenia .

Tak. Mało tego. Też w to nie wierzyłem do póki mi w banku nie powiedzieli. Trzymanie karty bankomatowej blisko smartfona nie tylko może zakłócić jej używanie ale również uszkodzić. Dlatego nigdy smartfona nie powinno się wkładać do tej samej kieszeni w której mamy portfel z kartą. Uszkodzenie karty w ten sposób to bardzo sporadyczne przypadki ale niestety się zdarzają. Nie wierzyłem w to sam do póki mnie to nie spotkało. W banku mi tą kartę wymienili bez problemu ale ostrzegli bym więcej karty nie trzymał blisko telefonu. To było jakieś 5 lat temu. Z tego co wiem dzisiejsze karty powinny mieć lepsze ekranowanie ale lepiej uważać. Choć przyznaję, że aktualną kartę z zapomnienia nie raz włożyłem do tej samej kieszeni w której był smartfon i nic się nie stało więc pewnie poprawili coś w tej kwestii.

Smartfony Xiaomi dodatkowo przestrzegają SAR tylko w sprzyjających warunkach, jak jest dobry sygnał z BTSa. (w takich odbywa się certyfikacja) W przypadku słabego sygnału coś takiego jak norma SAR nie istnieje w przypadku tych smartfonów. Dlatego np. na polu taki iPhone nie ma zasięgu, a taki Xiaomi jeszcze często ma.
Tym bardziej nie warto trzymać karty płatniczej przy smartfonie.

No nic trzeba będzie go wymienić na coś z nfc, dzięki za odpowiedzi. Ciekawe czy taka możliwość uszkodzenia dotyczy też dowodu z warstwą elektroniczną.

Pewnie też. Bo zasada działania takiego dowodu jest identyczna jak karty bankomatowej. Z tym, że tak naprawdę jak padnie chip w dowodzie to nic właściwie nie tracisz bo na razie takie dowód właściwie jest bezużyteczny i jedyne gdzie go można wykorzystywać to urzędy wyposażone w specjalny czytnik. A jak czytnik nie zadziała przez uszkodzenie dowodu to dane można spisać bezpośrednio z dokumentu.

Karta do płatności bezprzewodowej ma w środku całkiem sporą antenę pętlową zasilającą czipa. Ta antena łapie też sygnały z telefonu i w ten sposób telefon może zakłócać jej działanie.
Być może bank ma w ofercie karty-naklejki, które można sobie przykleić do telefonu, to może działać.

Można też spróbować odizolować kartę od smartfona np. kupując proste etui blokujące (coś jak np. to: https://allegro.pl/oferta/etui-zabezpieczenie-karty-zblizeniowej-paypass-6887031678 ) i odciąć jedną warstwę i wsadzić pomiędzy smartfona, a kartę.
Równie dobrze sprawdzi się zwykła aluminiowa folia śniadaniowa, tylko musi być pomiędzy folią jeszcze jakiś izolator dodatkowo, bo nie będziesz mógł odczytać takiej karty mimo iż folia będzie z drugiej strony. Dobrze pokazuje to też ten np. filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=1c1klL4IVBA

Może etui jest za grube :slight_smile: Poważnie. Miałem podobnie z portfelem. Okazało się, że kieszonka była ze zbyt grubej skóry, która ograniczała zasięg karty. Pomogła zmiana portfela :slight_smile: