Karta bezprzewodowa/ wap

Witam

Na początku zaznacze, że niezam się specjalnie na sieciach komputerowych. Mam internet bezprzewodowy, karta planet 8305, antena yagi i 10m kabla (niestety krócej się nie da). Internet chodzi niespecjalnie, dość zmiennnie. Kiedyś podczas awarii był u mnie administrator i stwierdził, że rzeczywiście chodzi dość kiepsko jak na to łącze, które jest i powiedział, że używając acces pointa powinien chodzić szybciej. Czy to prawda? Co daje mi acces point, bo niewiem czy opłaca mi się kupować?

Czy masz pdpisaną umowę na dostarczenie usługi między Tobą a administratorem? Bo jeśli tak to niech to On kupi to urządzenie a nie Ty . Acces point to inaczej bezprzewodowy punkt dostepowy - ruter który zastąpiłby Twoją kartę sieciową bezprzewodową ( koszt w zależności - od 150 w górę ) ale jeśli obecnie jest bardzo kiepska łączność między wami to poprawa poziomu sygnału może być wątpliwa. A pozatym to ciekawy ten “administrator” :slight_smile: - mógłby wytłumaczyć tak “po polsku” nie?

Mam podpisaną z nim umowe. Ciężko się było z nim dogadać,niebył chętny do rozmowy… MOże pogadam jeszcze z jakimś innym informatykiem w tej firmie.

O poprawę sygnału mu raczej nie chodziło bo sygnał mam ok 96%, a link guality 95-100%

ile DB ma Twoja antena, ja radziłbym Ci kupić o większym zysku, jak daleko jesteś od bazówki? 10 m kabla to wcale ne jest dużo

Złączono Posta : 06.11.2006 (Pon) 14:10

a jaki masz poziom szumów / low noise /?

marek624 - zobacz:

Admin bredzi i kłamie jak z nut. W zakłąd idę , że dzieli DSL-a od tepsy w dodatku o małej szybkości i podłączył masę użytkowników. Kiedy siedzi “na necie” kilku mają w miarę ok . ale jeśli więcej - tragedia. g.sm81 a jak u Ciebie pobieranie czegoś z neta ? jaką masz szybkość i czy wogóle ściągasz cokolwiek?

Mój dostawca korzysta z łącza providera Pro-Futuro. Łącze nie jest taki tragiczne ale dość zmiennie chodzi. Według stronki http://www.dsl.cz prędkośc jest 892,52 kbit/s, w innych porach dnia jest np 300 i wtedy strony ładuja sie powoli co jest dość irytujące jak ładuje się “na raty” a pliki np ze strony dobreprogramy ściaga z predkościa 20 KB/s. Może w porównaniu z niektórymi uzytkownikami, którzy maja wolniejsze łącza niemam co narzekać. MOje pytanie było głównie o to czy w moim przypadku jest rożnica między używaniem karty bezprzewodowej, a acces pointa. Czy np acces point lepiej sobie radzi niż karta np lepiej wykorzystuje łącze?

mocny sygnał to fakt ale duzy poziom szumów potrafi skutecznie stłumić jakość transmisji, dlatego poziom szumów /low noise / jest dość ważnym paramettrem, jeżeli jest duży tzn., że jakaś inna stacja nadaje na bliskim kanale i może skutecznie tłumić. Sprawdź czy w na pobliskim kanale / odstęp powinien wynosić co najmniej 5 kanałów / nie nadaje Twój albo inny dostawca. Czasem zmniejszenie jakości połączenia do 70 - 80% przynosi poprawę. Sprawdź takze w we opcjach karty ile masz ramek utraconych stosunku do odebranych, a takze ile zduplikowanych. Jeżeli jest ich duzo przy niskim poziomie szumów i dobrej jakości połączenia to może być AP źle skonfigurowany przez admina / źle ustawił tzw. szczelinę czasową / i występuje duża liczba kolizji. Drugie to może być jak pisał dariuszo zbyt duża liczba klientów korzystających z AP co powoduję dużą liczbę kolizji i uniemożliwia nawiązanie połączenia. AP może pomóc pod warunkiem, że przydzieli Ci określony transfer i nie będzie pracował jako klient. Jeżeli będzie jak teraz zamiast karty radiowej to nic nie zmieni, a tylko poniesiesz koszty. A jaki masz transfer zapewniony? czy może przez DHCP. Nadał ci w ogóle IP?

Mam przydzielone IP zewnętrzne.W jaki sposób mam sprawdzić poziom szumów, jakimś programem? bo w opcjach karty nic mi takiego nie pokazuje… Z kanałami to niewiem czy o to chodzi ale np sprawdzałem za pomocą programu Network Stumbler i widze 4 sieci, dwie sa mojego operatora, sa przy nich kanały 7 i 11 , a przy konkurencji jest 12 i 13 (tylko nie wiem czy to oznacza kanał na jakim nadaja czy ile posiadają kanałów) Aha i też w opcjach karty niemogę znaleźć informacji o ramkach odebranych itd… gdzie tego szukać?

jeżeli nie masz w opcjach karty czegoś takiego jak low noise to możesz tylko Network Stumblerem sprawdzić stosunek sygnału do szumów, przy dobrej jakości połączenia pwoinien być jednolity zielony słupek, bez “strzepków” na górze. Jeśli słupek nie jest prostokątny i jednolity lub postrzępiony tzn. że występuje duża liczba kolizji czyli ramek utraconych lub zduplikowanych. Kanały 7 i 11 są ustawione za blisko jesli sygnał na na pobliskich kanałach jest wysoki to mogą się zakłócać, zwłaszcza jak byś ty był np. na 11 to 12 i 13 z konkurencji mogą skutecznie tłumić Twój kanał co przy “zbyt dobrej” antenie powoduje spadek jakości połączenia. Ale to wszystko dywagacje teoretyczne, przede wszystkim musisz pogadać z adminem bo już samo ustawienie kanałów nie jest dobre / nie może dogadać się z konkurencją? /. Nie wiem gdzie w planetach jest opcja statistic, powinno być soś takiego jak ACK, CRC, Duplikate Frames czyli statystyki dot. jakości transmisji. Ja stosuję tylko edimaxy.

Sprawdzałem Network Stumblerem i zielony prostokąt nie jest “postrzępiony” od góry ale co ok pól-minute pojawia się pionowa kreska, a czasem kilka co kilka sekund. Dziękuje za sugestie, pogadam z adminem.