Karta CI zamiast dekodera - jak to działa

Witajcie. Mam być może dla kogoś dosyć trywialne pytania, ale ciekawi mnie to bardzo.
Otóż obecnie chciałbym z jednej z lokalizacji zmienić dekoder na kartę CI. jak zerknąłem z gniazdka internetowego ze ściany wychodzi przewód do rozdzielacza skąd jeden idzie właśnie do dekodera, a drugi do modemu. Jak zatem rozumiem sam dekoder to po prostu jakby odtwarzacz sieciowy? Zatem jak teraz podłączona zostaje karta CI? Wiadomo, ze do gniazda TV, ale czy on ciągle musi mieć ciągłe połączenie z internetem? jak to działa “od kuchni”? Czy po prostu zostaje do Tv wpięta antena, a karta jakoś dodatkowo przetwarza sygnał?

Być może ktoś to montował, montuje lub po prostu wie jak to działa i mógłby podzielić się wiedza :wink:

Pozdrawiam

Karta to tuner,dekoder zakodowanego sygnału.W przypadku TV ma tą wadę,że pasuje do kilku modeli telewizorów,to jest tuner na karcie.Zamiast Boxa jak w Cyfrowym Polsacie czy Cyfrze+ masz dekoder w TV w formie karty.Karta jakby rozszerza możliwości TV o dekodowanie zakodowanych danych,czy dodaje obsługę kodeków Audio/Video i zarządza uprawnieniami,jest kartą abonencką.Sygnał z anteny czy netu jest kodowany i karta umożliwia jego dekodowanie zgodnie z uprawnieniami.Wpisz sobie w Google “karta CI co to”

Jeżeli chcesz oglądać telewizję satelitarną bez zewnętrznego tunera musisz mieć telewizor z wbudowanym tunerem DVB-S/DVB-S2. Wkładasz kartę rozszerzeń do telewizora, kartę abonencką do slotu karty CI, do telewizora podłączasz kabel z anteny satelitarnej i śmiga.

Dzięki. Czytałem o tym troszkę i działa to na zasadzie karty SIM, która siedzi w karcie CI, a ta następnie w TV. Ok to się zgadza i to daje mi operator. Teraz jak dobrze to rozumiem, sygnał z anteny (tej samej co wcześniej) 'leci" do TV i karta dodatkowo “dekoduje” te kanały, które są niedostępne normalnie, zgadza się? Czy jakby nie patrzeć nie potrzebuje tutaj dostępu do internetu. Tylko w takim razie po co sygnał internetowy (tak mniemam patrząc na obecne połączenie) trafia do dekodera?

Może dekoder ma jakieś dodatkowe funkcje, może aktualizuje się przez Internet, a może masz opcję multiroom. Jaki masz dekoder i kto dostarcza programy ?

Moduł CI nie potrzebuje Internetu, z tego powodu zazwyczaj posiadanie modułu wyklucza posiadanie multiroomu. Ale to już zależy od operatora. W Polsacie bodajże CI może być tylko jako główny, a dodatkowe już obowiązkowo dekodery.

Do telewizora wkładasz tylko moduł z kartą i podpinasz antenę satelitarną.
Zwróć uwagę czy masz gniazdo satelitarne, jeśli ta forma cię interesuje.

Są telewizory z miejscem na moduł, ale można go wykorzystać tylko z kablówką i telewizją naziemną.

Jak działa?
Telewizor przekazuje cały stream z danej częstotliwości, a moduł zwraca zdekodowany kanał.
Zdekodowany kanał jako obraz, a nie klucze do zdekodowania.
Tym się różni moduł CI od tunera z uniwersalnym czytnikiem kart.

Fragmentów, w których piszesz o jakimś gniazdku internetowym w ogóle nie rozumiem.
Moduł nie ma żadnego związku z RJ45.

Ta karta to po prostu dekoder w postaci karty wkładanej do TV.
Całość obsługujesz z menu TV i pilotem TV, nie wyobrażam sobie używać normalnego dekodera.

Nie wiem jak tam operatorzy tv satelitarnej, ale to połączenie z internetem może być wymagane do dodatkowych usług jak, np. oglądanie programów wstecz. UPC ma np. taką usługę na kilku kanałach, gdzie można rzekomo oglądać programy do 7 dni wstecz. Programy te są przechowywane na ich serwerach, tak samo wygląda ogladanie filmu od poczatku, gdy zaczniesz oglądać od połowy. W UPC póki co srednio to działa (to chyba jest jeszcze w fazie beta). Przy czym dekoder jest podłączony do sieci UPC i pelni rolę routera z Wifi, więc chcąc nie chcąc, dekoder podpięty jest do sieci.

Karta CI to fajny bajer, ale ma swoje bolączki. Lista kanałów jest różnie obsługiwana w zależności od producenta telewizora. Samsungi ustawiają raz na sztywno listę i każdorazowe zmiany pozycji lub ilości kanałów trzeba na nowo wyszukać by zmiany weszły w życie. Nie są dodawane nowe kanały, a na miejscu starych, które zostały wyłączone pojawia się dziura. Świetnie jest to rozwiązane w telewizorach LG. Gdy kanał zostanie wyłączony po prostu znika z listy, a reszta kanałów za nim jest przesuwana do góry o jeden numer. Nowe kanały zaś są wrzucane na koniec listy. Telewizor każdorazowo wyszukuje zmian w liście kanałów od operatora.

To nie świetne, tylko tylko najgłupsza decyzja z jaką się spotkałem.
Jakiś kompletny idiota tylko mógł to wymyślić.

Jeden kanał zmienia parametry i całą lista rozje#$%#$

Nie! Karta CI nie jest tunerem!

Tak w przybliżeniu.

Bzdury! Karta nie jest tunerem!
Karta pasje do każdego TV z gniazdem CI. Obecnie operatorzy dostarczają karty typu CI+(plus), które prawidłowo działają w większości odbiorników TV z gniazdem CI + z bieżącej oferty handlowej (czasami jest niezgodność ze starszymi odbiornikami posiadającymi gniazdo CI i o tym operatorzy/dostawcy sygnału najczęściej informują)

Kolejne bzdury! Nie dodaje obsługi żadnych kodeków audio i wideo!

Popieram z pełną stanowczością! @Johny zrób to natychmiast!

O jakiej karcie rozszerzeń piszesz? Pokaż mi TV z gniazdem na taką “kartę” i pokaż mi taką “kartę”

Ogólnie tak to właśnie wygląda.

Jakiego operatora/dostawcę masz na myśli zakładając ten wątek?

Mam u siebie TV i internet z Multimedia Polska i dwie niezależne od siebie karty CI+ (tzw. multiroom).
Do mieszkania wchodzi jeden przewód koncentryczny, który się rozgałęzia. Jedno odgałęzienie idzie do modemu kablowego, który służy jako źródło internetu, drugie odgałęzienie poprzez drugi rozgałęźnik idzie do dwóch telewizorów z kartami CI+. Odbieranie sygnału telewizyjnego nie jest zależne od internetu.
U innych dostawców może wyglądać to trochę inaczej.

Nie wyklucza, przynajmniej w większości przypadków. Czytaj powyżej.

Nie musi być to antena satelitarna, czytaj powyżej. Telewizory z wbudowanym tunerem satelitarnym nie wymagają karty CI do odbioru kanałów niekodowanych tak samo jak telewizory bez głowicy (tunera) satelitarnego nie wymagają karty CI do odbioru niekodowanych kanałów naziemnych i kablowych…

To te, które nie mają wbudowanej głowicy (tunera) satelitarnego.

Pewnym udogodnieniem jest eksport listy kanałów na pena (jeśli TV to umożliwia), obróbka/sortowanie zewnętrznym programem na komputerze i ponowne wgranie zmodyfikowanej listy do TV.

Używając karty CI zamiast zewnętrznego tunera/dekodera zyskujemy wygodę używania tylko jednego pilota (co dla mnie było najważniejszym argumentem) ale tracimy możliwość używania funkcji dodatkowych udostępnianych przez dostawcę TV (np. telewizja na życzenie itp)

Poczytaj(cie) np. tu:
http://forum.mediaswiat.pl/viewtopic.php?t=7953&sid=9ab27d7310ab3ff0424e8db861a58651

Nie wiedziałem jak mu to wyjaśnić.Z tą zgodnością może być różnie.Karta CI może być wymagana nawet przez płatną naziemną TV cyfrową - kodowane kanały i uprawnienia odbioru,bo teraz TV jest już cyfrowa i otwierają się możiwości.Wszystko zależy od operatora…

To wolisz mieć dziurę zamiast kanału? Nic nie stoi na przeszkodzie by inny kanał wrzucić na jego miejsce.

I napisałeś bezsensowne bzdury zamiast nic nie pisać.

Przecież napisałem o tym powyżej.

Nadal nie rozumiesz tematu, w którym piszesz i próbujesz się nieudolnie "ratować"
Co ma zgodność karty z telewizorem do wymagań dostawcy sygnału telewizyjnego w przypadku dekodowania danego kanału? Karta niezgodna z danym telewizorem (np. karta CI+ w telewizorze z gniazdem CI) nie zdekoduje (lub zrobi to nie do końca prawidłowo!) sygnału danego kanału.

Beznadziejne rozwiązanie. Gdy dostawca skasuje 2 jakieś np. niesąsiadujące ze sobą kanały, to część kanałów zmieni swój numer o jeden a część o dwie pozycje a ja będę szukał pod jakim numerem jest kanał, który chcę w danej chwili oglądać.

I to czasami robię najczęściej za pomocą programu, który podałem powyżej.

Ano widzisz. Na innych telewizorach nawet nie dowiesz się, że doszły nowe kanały, a operatorzy nie mają w zwyczaju wszystkich o tym informować. Jeden czy dwa numerki różnicy to żadna tragedia, bo kolejność zostaje. Reszta telewizorów wymaga też całkowitego nowego wyszukiwania kanałów, a po tej operacji szlag trafia całą listę. Wg. mnie jest to najlepsze rozwiązanie, bo telewizor na bieżąco śledzi zmiany, a póki co u wszystkich operatorów co chwila się coś zmienia.

Miałem na myśli moduł. Źle się wyraziłem. Trochę się zakręciłem jak to przeczytałem.

@Cedar Dzięki za wyjaśnienia. Dostawcą jest właśnie Multimedia. Kiedyś był tam jedynie Internet i przewód koncentryczny wchodzi jedynie do modemu.

Już wyjaśniam skąd posądzenie o potrzebie dostępu do internetu.

W mieszkaniu jets gniazdko z dwoma wyjściami. Wcześniej było to podłączone tak, że z jednego gniazdka koncentryk poprowadzony był do TV, a drugiego do modemu z internetem. Potem właściciel dostał dekoder i podłączone to zostało tak:

  1. Stary przewód, z jednego wejścia nadal został podłączony do TV.
  2. Z drugiego wejścia przewodów powędrował do rozdzielacza i stamtąd kolejno do modemu i druga odnoga do dekodera - stąd właśnie moje przypuszczenie o konieczności dostępu do internetu w dekoderze (tutaj może chodzić jak wspomniał @roobal o usługę VOD). Nie wiem również, czy dobrze rozumiem, ale sygnał nazwijmy to łopatologicznie “internetowy” i “kanałowy od tv” mogą lecieć takim samym koncentrykiem (wnioskuję to po fakcie, iż wizja z kamer również przesyłana jets tak samo).

Przez takie podłączenie w TV były nadal “stare” kanały - powiedzmy “bez HD” obsługiwane przez pilot od odbiornika , a po uruchomieniu dekodera były te “nowe”. Dziwi mnie fakt, dlaczego nie zostało po podłączone tak, że do dekodera wchodziłby koncentryk ze ściany i z dekodera wychodził do TV (może stary model TV, to już mało ważne).

Teraz właściciel chciałby zamienić ten dekoder na kartę CI, tak, aby obsługiwać wszystko pilotem od TV. Z tego co rozumiem to wywalam dekoder, wkładam kartę i podłączam normalnie koncentryk do wejścia w TV,. I tutaj pytanie - będę miał podwójne kanały - powiedzmy te z “HD” i bez? Jak to wygląda od tej strony? Teoretycznie powinno mi to zniwelować również liczbę kabli (przynajmniej mogę wywalić kabel rozdzielacz-dekoder i po prostu wpiąć jeden do TV, a drugi do modemu i włożyć kartę. Wiem, że zapewne i tak technik to konfiguruje, lecz chciałbym jak wspomniałem poznać zasadę działania :slight_smile:

Jeszce raz dzięki za szczegółowe wyjaśnienia.

Kanały z HD są tylko w TV cyfrowej i w niej są też kanały w jakości SD. W TV analogowej są tylko w jakości SD.
Wszystko zależy od tego czy Multimedia w Twojej lokalizacji przesyła jeszcze kablem analogowy sygnał TV razem z sygnałem cyfrowym. Już dość dawno temu informowali, że będą wyłączali sygnał analogowy i namawiają abonentów do przejścia na sygnał cyfrowy (dekoder lub karta CI)
U mnie 2 miesiące temu były oba sygnały, teraz nie wiem bo nie sprawdzałem.
To czy w TV będziesz miał dostępne oba sygnały zależne jest od typu odbiornika i od sposobu jego strojenia. W przypadku moich dwóch różnych, nowych TV Samsung, jeśli wybiorę wyszukiwanie kanałów analogowych i cyfrowych to znajdzie oba typy kanałów, obie listy będą oddzielne ale pod danym numerem będą dwa różne kanały :wink: Jak np nacisnę na pilocie np klawisz “5” to mam Polsat cyfrowy, powtórne naciśnięcie klawisza “5” powoduje włączenie kanału z puli analogowej, który jest na 5 pozycji (nie musi być to Polsat) Ponowne naciśnięcie klawisza “5” spowoduje przełączenie na Polsat z puli cyfrowej.
Mogłem też posortować kanały za pomocą programu, który podałem wcześniej tak aby kanały analogowe były po cyfrowych a nie zdublowane pod danym numerem.
Jeśli w czasie strojenia TV wybierzesz skanowanie tylko kanałów cyfrowych to oczywiście TV nie będzie widział tych analogowych. Posiadanie dostępu do obu typu kanałów może mieć plusy bo w pasmie analogowym mogą być dostępne kanały, których nie masz w wykupionym pakiecie cyfrowym :wink: Opisałem jak to wygląda w przypadku moich telewizorów, w przypadku innej marki lub innych modeli może to wyglądać inaczej

Chyba nie w tym celu, po prostu modem był użyty jako rozgałęźnik. Miałem przez około miesiąc dekoder i miałem do niego podłączony kabel antenowy z rozgałęźnika przed modemem a nie z wyjścia modemu. Nie byłem jednak zainteresowany programami VOD i innymi usługami a one gdyby wymagały sygnał internetowego, to prawdopodobnie dostarczony by był on z modemu za pomocą przewodu sieciowego bo modem na wyjściu kabla antenowego nie dostarcza “jakiegoś szczególnego” sygnału internetowego tylko ten sam, który jest na jego wejściu.