Karta do starszych i niewymagających gier + nowa czy używana?

Witam. Jakiś czas temu padła mi moja stara karta ATI Radeon HD 4870 X2, na której można było nawet komfortowo pograć przy moich wymaganiach. Tymczasowo zastąpić ją musiałem wygrzebaną archaiczną kartą, która nie radzi sobie z niczym oprócz pracy biurowej. Szukam teraz jakiejś nowej karty, a że nie za bardzo mam kasę i mam kupę innych wydatków, chcę kupić tanio jakąś kartę i to nawet nie lepszą, tylko takiej samej klasy może nawet być. Komputer służy mi głównie do pracy biurowej, internetu i filmów, a kiedy mogę sobie na to pozwolę, lubię sobie okazjonalnie w coś zagrać i stara karta była bardzo dobra do tego. Gram w starsze tytuły, lub tytuły mało wymagające. Używam też kilku programów takich jak Stellarium, w których też Radeon HD 4870 X2 sprawdzał się idealnie. Używam monitora o rozdzielczości 1280x1024 i w takiej rozdzielczości mogłem na niej pograć spokojnie nawet na wysokich detalach i płynnie (do 120klatek na sekundę o ile dobrze pamiętam). Jaka starsza karta podobna do tej będzie miała taką samą czy bardzo podobną wydajność? Budżet jak mówiłem mam niski, bo max. 250zł i mogę kupić też jakąś kartę używaną, jakbym znalazł coś z kilkumiesięczną gwarancją. Interesują mnie głównie Radeony. Co do systemu, to używam Linuxa i na otwartym sterowniku ta karta działała idealnie, bez zacięć i problemów. Co do tytułów, w jakie lubię pograć, to są to głównie darmowe strzelanki i strategie z repo Linuxa, Takie jak Sauerbraten czy Mega Glest i inne podobne tego typu gry, które wymagające nie są. Grałem też w mniej wymagające i starsze tytuły dostępne pod Windowsa, używając WINE i też chodziło wszystko idealnie na średnich detalach, a w przypadku niektórych gier nawet na wysokich. Jaka karta spełni moje niewygórowane wymagania w miarę w jak najniższej cenie? Na Allegro zresztą ciężko znaleźć takie starsze i słabsze od obecnych karty nowe - są używane tylko praktycznie, a pojedyncze (dosłownie) egzemplarze nowych kosztują ponad 300zł niestety. Jest kilku sprzedających, którzy mają same pozytywne komentarze i oferują 6-miesięczną gwarancję za takie karty jak Radeon HD 7770 czy 7750. Czy te karty są porównywalne w praktyce z moją starą kartą, a jeżeli nawet są teoretycznie słabsze, to czy poradzą sobie podobnie jak tamta?