Karta dźwiękowa do laptopa do ok. 200zł

Poszukuję w miarę dobrej karty dźwiękowej pod laptopa, na którym działa Windows 7. Głównie chcę mieć możliwość włączenia efektów EAX w grach no i oczywiście módz posłuchać muzyki w trochę lepszej jakości, niż daje mi to zintegrowany Realtek ALC268 HD Audio w moim Compalu JHL90. Głównie przy komputerze siedzę ze słuchawkami (na razie Sennheiser PX100), ale planuję dokupić jeszcze jakiś zestaw 2.0/2.1 (jeszcze się nie zdecydowałem, może pomożecie glosniki-200zl-t430742.html).

Co polecacie?

Polecane czasami DACi nie dość że są za drogie, to jeszcze nie mają wsparcia EAX. Z tego co zdążyłem wyczytać, to pozostaje mi Creative, bądź Asus, jednak produkty Creative są albo przestarzałe (starsze modele średnio działają na Windowsie 7, bardzo słabe wsparcie producenta), albo za drogie. Ciekawym produktem wydał mi się Asus Xonar U1, który zebrał dość dobrą recenzję na http://pclab.pl/art30750.html, ale sam już nie wiem dokładnie co o tym myśleć…

Ten Asus to jak dla mnie produkt pozbawiony sensu bytu. Tylko jedno wyjście - na słuchawki. Nie ma jak podpiąć głośników 5.1, które podłącza się za pomocą trzech jack’ów. Dźwięk tylko 16-bitowy? Jakaś kpina.

Niestety pod USB nie ma produktu, który dorównywałby konstrukcjom na PCI i PCI-E. Wciąż najlepszym rozwiązaniem jest:

http://www.neo24.pl/product–3039296.html?aff_id=103113

Nie planuję podpinać 5.1, kino domowe jest razem z telewizorem sensownych rozmiarów, dlatego nie przewiduję potrzeby oglądania filmów na małym monitorze laptopa. A poza tym, “Z przodu Xonara U1 znalazły się dwa gniazda typu Mini Jack. Po lewej stronie mamy wejście mikrofonu/liniowe, a po prawej stereofoniczne wyjście analogowe połączone z optycznym wyjściem cyfrowym (S/PDIF). W zestawie otrzymujemy specjalną przelotkę, dzięki której do wyjścia optycznego w Xonar U1 możemy podłączyć typowy kabel optyczny (TOSLink).” i można wyciągnąć 5.1.

Muzykę mam za to z płyt CD, a tam 16 bitów na próbkę jest, więc nie wiem po co mi więcej (chyba że do nagrywania, którego nie planuję).

Co do tego SB Pro, to jak jest ze wsparciem dla Windowsa 7 i obsługą EAX?

A zintegrowanej nie da się podłączyć do głośników?

W zależności od komputera, a raczej jakości zastosowanych podzespołów, dźwięk może być bardzo dobry lub zaszumiony. Trzeba podłączyć głośniki i sprawdzić, ewentualnie później szukać karty.

Jeśli podzespoły są przyzwoite, to HD Audio przenosi 24 bity/192kHz (częstotliwość próbkowania, czyli pasmo audio 96KHz, a ucho słyszy do 14…20kHz), czyli dużo lepiej niż płyty CD-Audio. Na pewno to dużo więcej niż możliwości jakichkolwiek głośników, nie wspominając o malutkich komputerowych. Jedynie mogą (ale nie muszą) pojawić się szumy, w związku z jakością podzespołów, przede wszystkim chodzi o zastosowanie rezystorów węglowych zamiast metalizowanych (jakieś 50gr. “oszczędności”) i przesłuchy od błędów prowadzenia ścieżek (zbierają zakłócenia od ścieżek cyfrowych).

Z Creative problem jest innego rodzaju. One nie są przestarzałe, tylko dysponują cyfrowymi procesorami dźwięku (DSP), a tego już Windows Vista i 7 nie wspierają.

Logitech produkuje też głośniki pod USB, nie korzystające z karty dźwiękowej komputera. Ale nie ma modeli z soobwoferem.

Da się podłączyć głośniki pod zintegrowaną, ale na słuchawkach np. słyszę szumy. Poza tym jestem pozbawiony EAX, o których pisałem.

I nie pisz, że ze zintegrowanej dźwiękówki będę miał dobry dźwięk bo są takie i takie parametry… Parametry to może i ma, ale na papierze. Na prawdę nie widzisz różnicy między zwyczajną integrą a jakąś sensowną osobną kartą?

Co do problemów z Vistą i 7 to wszystkie dźwiękówki mają problem, bo systemy te mają własny stos audio. Ale i Creative i Asus sobie z tym poradziło, gorzej tylko że Creative zapomniał o starszych urządzeniach i zamiast dać dobry sterownik dla starszych kart, wydał “nowy” produkt (w skrócie dopisał “Pro” do nazwy) i dał już (chyba) dobre sterowniki.

U mnie na stacjonarnym nie słychać szumu, nawet jak się ustawi głośność na maksimum. A płyta raczej z dolnej półki, kosztowała 160zł. Więc dużo zależy do wykonania płyty.

A jaki masz odsłuch? Znaczy się głośniki/słuchawki?

Na Win7 może być opóźnienie na x-fi 5.1, jak nie planujesz zestawów 5.1 itp kupuj Asusa u1, efektów nie ma dokładnie takich jak creative, ale dźwięk jest dobry część efektów da się ponoć ‘‘podrobić’’ i nie ma problemów ze sterownikiem, creative od wydania win 7 olewa stery dla tego modelu, wątpię żeby się ruszyli i to poprawili.

No właśnie wypuścili jakoś pod koniec 2010 roku identyczne (chyba, nie widziałem ich “rozebranych”) wersje kart Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 i Sound Blaster X-Fi Go! dopisując jedynie słówko Pro oraz dając nowe oprogramowanie podobno działające z Windows 7 przy okazji zmieniając nazwy programowych funkcji DSP na takie z THX. I tu moje pytanie, czy te wersje Pro faktycznie działają bez problemów na Win7, czy Surround 5.1 Pro obsługuje EAX HD (czyli do wersji 5, na stronie producenta nic nie wspomnieli o tym, a na różnych stronach różnie piszą, a jeżeli obsługuje, czy dalej sprzętowo?), czy Go! Pro obsługuje EAX dalej programowo?

Pod Asusa wiem że jest DS3D GX już w wersji 2.5 (czyli coś robią, bo przy premierze była wersja 1) i daje się podszyć pod SB.