Karta dźwiękowa z PCI x4 w PCi x16?

Witam,

Wymieniłem płytę główną na MSI Z77 Mpower. Pojawiły się dwa problemy.

Po pierwsze, dźwięk zintegrowany jest w miarę ok tyle że system głośniki Modecom 2.1 HF-60 rozpoznaje jako 2.0, z subwoofera nici. (w ustawieniach są tylko trzy opcje: 2.0, 5.1 i 7.1 w żdanej z nich sub się nei odzywa, sterowniki i bios najnowsze)

Po drugie - została mi stara karta SB X-Fi Gamer z PCIx4, która dawała rewelacyjny dźwięk. Tyle że płyta MSI ma 3 x PCI x16 i bodajże 3 x PCI x1.

Zostaje mi albo zakup Asusa, albo włożenie płtyki w jeden slot PCI x16. Z opisów w podręczniku wynika że da się tyle że wtedy będę miał PCI x8, X4 i x4 zamiast x16.

Czy ktoś może potwierdzić dwie rzeczy:

kartę pci x4 można bezpiecznie włożyć do wolnego slotu x16

nie wpłynie to na osiągi karty graficznej w głownym slocie pci

pozdrawiam

Nie wpłynie, PCIE 2.0 x8 wystarcza większości kart, a na twojej płycie jest 3.0.

http://www.msi.com/product/mb/Z77-MPOWE … ?div=Basic

zmien stery do zintegrowanej i być może bedzie opcja 2.1

zainstalowałem najnowsze stery - bez zmian

podobno Xtreme Gamer jest na zwykłe PCI a na płycie jest PCI-E, ma to jakieś znaczenie?

PCI (info) i PCI-E (info) to dwa różne porty, nie są kompatybilne!

Do swojej płyty nie podłączysz tej karty dźwiękowej.

Głośniki 2.1 podłącza się do źródła dźwięku jedną wtyczką minijack stereo, za rozdzielenie dźwięku odpowiada już wzmacniacz (a konkretniej zwrotnica) wbudowana w zestaw. Równie dobrze mógłbyś ten zestaw podłączyć do przenośnego odtwarzacza MP3 i usłyszałbyś całą gamę dźwięku. Jeśli więc nie słyszysz basu to znaczy, że coś w zestawie głośnikowym jest zepsute, karta dźwiękowa ani sterowniki ani tym bardziej ustawienia sterownika nie mają tu nic do rzeczy. Pozdrawiam serdecznie “speców” wypowiadających się w temacie…