Karta Geforce 7900gs

Mam problem z regulacją wiatraczka tej karty. Przy sterownikach 93.71 jest opcja kontroli temperatury.W tej wersji jeśli temperatura nieprzekracza 65 stopni wiatrak kręci sie z prędkością 20% powyżej tej temperatury z prędkością 30% ale nowe gry wymagają nowszych sterów (np. gta4 ) i przy sterach 181.22 niema tej regulacji obrotów w sterach .Wiatrak ciągle kręci się 20% obrotów. W stótek czego karta sie przegrzewa i sypie artefaktami w grach. próbowałem riva tuner 2,24 , n tune i ciągle wiatrak kręci sie 20% . Moje pytanie jak zmusić ten wiatrak aby kręcił sie szybciej.

Hej!

Chyba masz coś uszkodzone z tym wiatrakiem… normalnie czujnik jest na karcie przecież i to sama karta reguluje sobie obrotu wiatraka w miarę potrzeby.

Tak jest czujnik ,ale czemu np.w Test Drive Unlimited przy sterach 93.71 gdy zminimalizuje gre do paska i otwoże aplikacje GPU-Z.0.3.2 jest prędkość obrotów wiatraka 30% przy obciążeniu i nie ma błędów wyłącze gre karta sie schładza do ok. 60 stopni,a przy 181.22 ten wiatrak CIĄGLE pracuje we wszystkich grach tylko na 20%.Przeszukałem google i dużo ludzi ma takie problemy. Poprostu na tych nowych sterach niema kontroli temperatury wskutek czego wiatrak nie przyszpiesza . tylko jak to skąfigurować w np. riva tuner albo n tune ?

Dodane 9 mar 2009, o 13:17

Mam pytanie czemu mam Ciągle 0 postów ?

W ntune wchodzisz w “Ustawienia urządzenia”, klikasz “Nowa reguła” i odpowiednio ustawiasz wartości obrotów do temperatur. Przynajmniej u mnie tak jest, ale z tego nie korzystam, więc nie wiem jak do końca będzie się to spisywać.

A spróbuj zwiększyć obroty w SpeedFan 4.37 http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=19 … edFan+4.37

Po instalacji 5.05.54.00_ntune_winxp_international w panelu sterowania pojawiła sie zakładka wydajność, a wniej: regulacja ustawień procesora graficznego,dostrój system,pokaż informacje o systemie,launch nvmonitor,wyreguluj reguły dostosowane.W regułach jest ustawienie wentylatora automatyczne lub ręczne daje ręczne i zmieniam na np. 80% daje zastosuj ale po uruchomieniu gry słychać jak wentyl zwalnia.

Zdaje się, że mam starszą wersję ntune. Jak zainstaluję nowszą, sprawdzę co i jak. Możesz też zrobić sobie w ntune profil do grania, gdzie to po załączeniu gry wentylator będzie pracował wedle ustawionych parametrów (jak u Ciebie, te 80%). To chyba najlepsze rozwiązanie. Jak będziesz w Windowsie, wentyl będzie cichy a po uruchomieniu gry załączy się do określonej wartości. Sam tego używam.

A jaką wersje masz ciemnowidz ?

Ja mam zainstalowane 6.02_nvidia_system_tools. W tym pakiecie są 3 programy, w tym ntune, niestety nie pisze jaka wersja. Być może najnowsza, ale niektórych funkcji z tych co podałeś, nie ma, więc mam wątpliwości. W każdym razie jeśli chodzi o ustawienia obrotów wentylatora to u mnie byłoby w ten sposób. Wydajność => Ustawienia urządzenia => zakładka Utwórz profile => przycisk Nowa reguła, dalej wpisujesz nazwę reguły, jako kontrolowany element wybierasz wentylator GPU, a jako źródło danych - temperatura GPU, następnie na wykresie modyfikujesz zależność obu cech. Zastosuj i powinno grać.

Dzięki to działa

Dodane 9 mar 2009, o 22:37

Niestety to działało do pierwszego uruchomienia,czytałem że na galaxy 600 1600 (jaką mam ) nie da się zmieniać obrotów więc problem nie do rozwiązania, pozostaje tylko 93.71 aby gry normalnie działały ale wtedy gta 4 nie działa

A spróbuj zrobić profil do grania. Klikasz Utwórz profile, ustawienia taktowania zostawiasz, zwiększasz prędkość wentylatora, następnie klikasz zapisz (uwaga: nie klikaj Zastosuj u dołu strony), zapisz np jako “gry”, następnie, musisz w tym samym oknie zmniejszyć wartość wiatraka do takiego jakie było na początku, następnie zapisz to pod nazwą “user” (jak będzie komunikat, że taki profil już istnieje, podmień go). Klikasz Zastosuj. Następnie wchodzisz w Zasady stosowania profilu i zaznaczasz Wczytaj profil (w tym prawym mniejszym oknie powinien pojawić się napis Wczytaj profil), klikasz na “profil” i ustawiasz profil “gry”, następnie z okna po lewej wybierasz “grę jest wczytana” i klikasz w przycisk “i”. Następnie definiujesz gry, czyli klikasz w “grę” i,jeśli nie ma tam tej gry, ręcznie namierzasz skrót. Ok i “Akceptuj”. Teraz pora na drugi profil wyłączający ustawienia wiatraka po wyjściu z gry, klikasz “Wczytaj profil”, wybierasz “user”, klikasz “grę zostanie zatrzymany”, klikasz “i”, definiujesz te gry, które zaznaczyłeś wcześniej, następnie akceptuj, po wyjściu pojawi się komunikat, nieważne co klikniesz, wszystko powinno działać.

Ciemnowidz zrobiłem ten profil tak jak napisałeś ale dzieje się teraz takie coś ustawiłem wiatrak w profilu na 80% i rzeczywiście słychać w czasie gry np.Test Drive Unlimited albo innych ale nadal się zdarzają błędy !!

Skoro pojawiają się błędy to rzeczywiście lepiej przerzucić się na poprzedni sterownik. Możesz też spróbować zainstalować sterownik producenta karty, bo nvidii zdarzy się czasem wypuścić trefne.

Też masz 7900gs galaxy albo miałeś takie kwiatki ze sterami

Nie, mam 7300gt sonic Palita i artefakty na 181.22 pojawiły mi się w Crysis, ale to chyba również wina sporego overclockingu (592/1482, wiatrak na 50%, temperatura 49 stopni po 4 godzinach grania), ale o dziwo od kilu dni żadnych błędów nie widzę. Spore błędy były w serii sterowników nvidii 177, przynajmniej u mnie, gry strasznie cięły. Używałem 93.71, a przerzuciłem się na 181.22, żeby sprawdzić czy jest różnica. Do 93.71 pewnie wrócę, bo do tej pory to chyba najlepsze stery do tej grafiki i błędów żadnych na nich nie uświadczyłem.

To co zrobić jak mam 93.71 teraz o chce sobie w gta 4 zagrać ? Żonglerka sterownikami ? :frowning: