Karta graficzna - co uciągnie moja płyta główna?

windows7

(Przeokrutny) #1

Hej,
zastanawiam się nad zakupem karty graficznej, myślałem o 1060 6gb lub 1070 jak trochę jeszcze spadną ( a teraz ceny lecą ). Mam tylko dylemat, czy reszta podzespołów jest na tyle wydajna żeby karta typu 1070 mogła zrobić robotę. Komp ma 4 lata więc wiadomo.
Obecnie mam:
Płyta główna: asrock z77 extreme3
Procesor: intel i7 3370k @3,5
Zasilacz: OCZ ZS550W-EU
Ram: Corsair CMZ16GX3M2A1866C10 - 1866MHz
Windows 7 64bit
Nie wiem co jeszcze może mieć wpływ :slight_smile:
help

(marcin20000) #2

Ilo

[quote=“Przeokrutny, post:1, topic:563932”]
Komp ma 4 lata więc wiadomo.
[/quote] Jak ma 4 lata, to kupująć napadłes na bank:)?

Ilosć ramu i dysk (ssd/hdd) w grach, procesor jest w porządku, nie powinien być jakimś wąskim gardłem. Tylko zanim kupisz poczekaj na inne opinie, bo jak coś cała wina będzie na mnie;)

(Przeokrutny) #3

hej,
32gb RAM
dyski 2x SSD 128 mb i zwykły 1TB

komp kupiłem w 2013, ale fakt faktem że na samo pudło wydałem wtedy prawie 6k pln :wink:

(marcin20000) #4

No to dyski i ram masz więcej niż bardzo dobre, tak ze 2 razy więcej, procesor taki jak w rekomendacji dla Wiedźmina 3, więc ok. Sprawdź sobie jeszcze ze 2-3 najnowsze gry, jeżeli ~~Twój model jest rekomendowany, to jesteś safe.

(Przeokrutny) #5

Najbardziej mnie martwi płyta główna, RAM wiem że 32 gb jest OK, ale nie wiem czy te kości mają odpowiednią prędkość i czy płyta główna obsłuży odpowiednie prędkości jakie może grafika typu 1070 wyciągnąć.

(marcin20000) #6

Zależy, gdybyś planował grać na integrze AMD, to niekoniecznie byłyby odpowiednie.
rzuć okiem na porównanie, ok na ddr4 robiony test, ale jak popatrzysz na 2133 vs 3200, to różnice sa niemalże w granicach błędu statystycznego.

https://techbuyersguru.com/gaming-ddr4-memory-2133-vs-26663200mhz-8gb-vs-16gb?page=1

Kolejna rzecz ddr3 vs ddr 4, Ty amsz 3, popularna jest 4 obecnie. Artykuł stary, ale przy podobnej szybkości, to różnice (teoretyczne w prędkościach odczytu) rzędu 10%, w wydajności faktycznej rzędu max 3, a najczęściej 1%.

Reasumując twoja pamięć jest wolniejsza od DDR4 3200, ale różnice bym obstawiał 5% jeżeli chodzi o wpływ na wydajność.

Co do prędkości karty i płyty, tym się nie martw. Tu też nie powinno być kłopotu.
Bardziej powinieneś sprawdzić ile masz miejsca w obudowie (karta jest spora) i czy zasilacz uciągnie. Ty masz chyba 550, oni rekomendują 500. Biorąc jednak pod uwagę Twój zestaw, to możesz podejść niebezpiecznie blisko granicy (lub z dużym obciążeniem będzie chłodzenie chodziło głośniej ze względu na ciepło):slight_smile:

(Przeokrutny) #7

ok, bardzo dziękuję w takim razie :slight_smile: całkowicie mnie uspokoiłeś. Te 5% jakoś przeżyję, a jest to dla mnie też dobre info że nie muszę robić dużych inwestycji. Czeka mnie zabawa w obrabianie wideo więc wolałem mieć pewność że nie wydam 1.5k na grafę z której będę 40% mocy uzyskiwał.

dzięki wielkie za pomoc!

(marcin20000) #8

Nie, prędzej będziesz używał 40 %, looknij sobie tam w te inki konfiguracje podobne do Twoich, co więcej jeden facet stwierdza, że 1060 powinna dać radę z wideo, no chyba, że chcesz 3D robić, to 70 raczej.
Skoro chcesz robić w wideo, pzreskocz fora branżowe jaki sprzet mają, pewnie je lepiej znasz niż ja. Tak czy siak obstawiam, że masz lepszy komputer niż wielu innych montażystów i ze trzy lata, niezależnie od zakupu, możesz spac spokojnie :slight_smile:

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-3058748/gpu-rendering-gtx-1070.html
http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-3546323/video-editing-1060-6gb-1070-8gb.html