Karta graficzna - co uciągnie moja płyta główna?

Hej,
zastanawiam się nad zakupem karty graficznej, myślałem o 1060 6gb lub 1070 jak trochę jeszcze spadną ( a teraz ceny lecą ). Mam tylko dylemat, czy reszta podzespołów jest na tyle wydajna żeby karta typu 1070 mogła zrobić robotę. Komp ma 4 lata więc wiadomo.
Obecnie mam:
Płyta główna: asrock z77 extreme3
Procesor: intel i7 3370k @3,5
Zasilacz: OCZ ZS550W-EU
Ram: Corsair CMZ16GX3M2A1866C10 - 1866MHz
Windows 7 64bit
Nie wiem co jeszcze może mieć wpływ :slight_smile:
help

Ilo

[quote=“Przeokrutny, post:1, topic:563932”]
Komp ma 4 lata więc wiadomo.
[/quote] Jak ma 4 lata, to kupująć napadłes na bank:)?

Ilosć ramu i dysk (ssd/hdd) w grach, procesor jest w porządku, nie powinien być jakimś wąskim gardłem. Tylko zanim kupisz poczekaj na inne opinie, bo jak coś cała wina będzie na mnie;)

hej,
32gb RAM
dyski 2x SSD 128 mb i zwykły 1TB

komp kupiłem w 2013, ale fakt faktem że na samo pudło wydałem wtedy prawie 6k pln :wink:

No to dyski i ram masz więcej niż bardzo dobre, tak ze 2 razy więcej, procesor taki jak w rekomendacji dla Wiedźmina 3, więc ok. Sprawdź sobie jeszcze ze 2-3 najnowsze gry, jeżeli ~~Twój model jest rekomendowany, to jesteś safe.

Najbardziej mnie martwi płyta główna, RAM wiem że 32 gb jest OK, ale nie wiem czy te kości mają odpowiednią prędkość i czy płyta główna obsłuży odpowiednie prędkości jakie może grafika typu 1070 wyciągnąć.

Zależy, gdybyś planował grać na integrze AMD, to niekoniecznie byłyby odpowiednie.
rzuć okiem na porównanie, ok na ddr4 robiony test, ale jak popatrzysz na 2133 vs 3200, to różnice sa niemalże w granicach błędu statystycznego.

https://techbuyersguru.com/gaming-ddr4-memory-2133-vs-26663200mhz-8gb-vs-16gb?page=1

Kolejna rzecz ddr3 vs ddr 4, Ty amsz 3, popularna jest 4 obecnie. Artykuł stary, ale przy podobnej szybkości, to różnice (teoretyczne w prędkościach odczytu) rzędu 10%, w wydajności faktycznej rzędu max 3, a najczęściej 1%.

Reasumując twoja pamięć jest wolniejsza od DDR4 3200, ale różnice bym obstawiał 5% jeżeli chodzi o wpływ na wydajność.

Co do prędkości karty i płyty, tym się nie martw. Tu też nie powinno być kłopotu.
Bardziej powinieneś sprawdzić ile masz miejsca w obudowie (karta jest spora) i czy zasilacz uciągnie. Ty masz chyba 550, oni rekomendują 500. Biorąc jednak pod uwagę Twój zestaw, to możesz podejść niebezpiecznie blisko granicy (lub z dużym obciążeniem będzie chłodzenie chodziło głośniej ze względu na ciepło):slight_smile:

ok, bardzo dziękuję w takim razie :slight_smile: całkowicie mnie uspokoiłeś. Te 5% jakoś przeżyję, a jest to dla mnie też dobre info że nie muszę robić dużych inwestycji. Czeka mnie zabawa w obrabianie wideo więc wolałem mieć pewność że nie wydam 1.5k na grafę z której będę 40% mocy uzyskiwał.

dzięki wielkie za pomoc!

Nie, prędzej będziesz używał 40 %, looknij sobie tam w te inki konfiguracje podobne do Twoich, co więcej jeden facet stwierdza, że 1060 powinna dać radę z wideo, no chyba, że chcesz 3D robić, to 70 raczej.
Skoro chcesz robić w wideo, pzreskocz fora branżowe jaki sprzet mają, pewnie je lepiej znasz niż ja. Tak czy siak obstawiam, że masz lepszy komputer niż wielu innych montażystów i ze trzy lata, niezależnie od zakupu, możesz spac spokojnie :slight_smile:

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-3058748/gpu-rendering-gtx-1070.html
http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-3546323/video-editing-1060-6gb-1070-8gb.html

1 polubienie