Karta graficzna dla gracza z najlepszym wsparciem dla Linuksa

Cześć,

Chciałbym was spytać:

Znajomi po krótkiej naradzie doradzili mi karty AMD R9.

Moje priorytety:

  1. Skończone ( % ) wsparcie dla Linuksa. Wiadomo, że nie można od tak żadnej karty porównywać z inną ( zwłaszcza jeśli mówimy o kartach = 2 różnych firm ).

  2. Karta powinna wspierać obsługę min. 4 monitorów:

b) 1080p ( odwrócone tj. po rotacji monitora 1080x1920 ) - 2 monitory boczne ( lewy i prawy ), monitory informacyjne tj. poczta, RSS, zużycie zasobów itp.

c) 1920x1920 - monitor środkowy - dla programisty

  1. Wsparcie dla wielu takich samych kart graficznych ( opcjonalne, choć bardzo mile widziane )

Czy znacie sterownik wspierający wyżej wymienione cechy ?

 

Edit: @Areh

Preferencji co do GPU raczej nie mam - ważne jest wsparcie.

CPU dam jakiegoś Xeon. Płyta główna od Intel.

Ceny nie podałem, bo nie jest to dla mnie aż tak istotne ( tj. nie kupię “opłacalnej karty” bez wsparcia dla Linuksa, a że szukam karty do mocnych gier i 4k to raczej mówimy o najwyższym przedziale :slight_smile: ).

 

Update:

Analizując wszystkie odpowiedzi wychodzi jeden wniosek:

Ile takowych kart można wrzucić w jednego blaszaka ( np. sterowniki działają najlepiej do 2 kart, a można do 4 ) ?

Czy są jakieś specjalne wymagania jeśli chcę do blaszaka włożyć taką ilość kart ( 1 ) ?

GTX 970/980, skoro nie podałeś budżetu.

280X chodzi dobrze pod linuchem ale nie da rady. 4K to albo dwie 980 albo 295x2

http://forum.dobreprogramy.pl/wyb%C3%B3r-zestawukomputera-informacje-wa%C5%BCne-dla-ka%C5%BCdego-u%C5%BCytkownika-t481484/

do zapoznania i zastosowania.

A sterowniki dobrze wspierają więcej niż jedną ( tą samą ) kartę ?

Bo mi z zintegrowaną Intela to nie wypaliło.

Z tego wychodzi, że najlepiej wspierane karty graficzne dla Linuksa to najnowsze GTX ( 970-980+ ), tak ?

Mam rozumieć, że te karty są wydajniejsze od AMD R9, które polecili mi koledzy ( tak na oko - wiem że nie można wprost porównywać ) ?

 

 

Poprawione ( treść tematu ), aczkolwiek ceny w moim przypadku nie trzeba precyzować.

j.w. preferencji do GPU nie mam

R9 to seria kart, jest ich całkiem sporo i trudno wywróżyć o czym konkretnie mówili Ci koledzy. Różnica między R9 270 i R9 290X jest bardzo duża.

Sam wybrałbym GTX 970, wydajność na poziomie R9 290X, ale lepsze wsparcie dla Linuksa, jednak jeśli poważnie myślisz o 4k to tutaj potrzebne byłoby SLI z 970 lub 980.

Bodajże mówili właśnie o R9 290X - GTX lepsze wsparcie - ok dzięki.

Na ile kart pozwalają sterowniki ( temat zaktualizowany ) ?