Karta graficzna do 250zł na stary sprzęt

(Pudlox) #1

Witam

Moja była karta graficzna jakiś czas temu wyzionęła ducha. Przez dłuższy czas korzystałem z grafiki zintegrowanej, ponieważ komputera używałem tylko do internetu oraz do pakietu MS Office, ze względu braku czasu przez naukę. Teraz idą wakacje i zamierzam zainwestować w nową grafikę aby pograć w co nieco i podłączyć drugi monitor. Mój sprzęt to:

CPU: Intel Core 2 Duo E4500 2,2 GHz

Płyta Główna: Asus P5b-v

RAM: 4 Gb Kingston

Zasilacz: Chiftec 350w

Obudowa: Chiftec BD-02B-SL

Komputer jest dość stary, więc nie zamierzam pakować w niego jakiś wielki pieniędzy. Budżet ustalam na +/- 250zł. Znalazłem na allegro Zotaca Nvidia 9800 GX2 1 Gb ddr3. http://allegro.pl/zotac-geforce-9800-gx2-1gb-ddr3-i2395739784.html . Pytanie teraz czy mój zasilacz uciągnie taką kartę i cz procesor nie będzie blokował tej karty? Z góry dziękuję, za wszystkie pomocne informacje :slight_smile:

(Michal Kolatek) #2

http://allegro.pl/ati-radeon-hd-4770-na ... 02553.html

9800GX2 to były grzałki, i sporo pobierają (max 180W więc obecny zasilacz tego nie udźwignie), HD4770 ma wydajność 4850 na której to da się pograć, ale pobiera 2x mniej niż 4850 (50W vs 110W).

(Pudlox) #3

Dzięki Tobi :wink:

Czyli mówisz, że z tym radkiem nie będę musiał kupować nowego zasilacza? I jeszcze mam zamiar podkręcić procesor. Myślicie ile GHz z niego wyciągnę i jak mam ustalić czy napięcie jest stabilne, czy nie?

(Azi) #4

"jak mam ustalić czy napięcie jest stabilne, czy nie?"

To bardziej zależy od płyty głównej i "schładzaka" niż od Twoich chęci... sam operuję na Athlonie X3 450 "zmuszonym" do pracy na 3,8 Ghz, w miarę dobre chłodzenie - zasilacz 500 wat, napięcia stabilne jak skała - po podniesieniu napięcia procesora w/w dostaje szoku termicznego przy 3,9 Ghz i d..pa, nic więcej nie da rady mimo dobrej pasty. Wszystko zależy od Twoich konkretnych podzespołów, niekoniecznie od samego zasilacza. To temat rzeka, u mnie sam do końca nie wiem co się tak naprawdę nie wyrabia (Pamięć? Chipset? hmm...) tak, że pozostaje Ci metoda prób i błędów.

Rada Tobiego idealna - z tym radkiem wydajność praktycznie taka sama a jak trochę pracy nad sprzętem i oprogramowaniem poświęcisz to komp Ci się odwdzięczy :slight_smile:

(Michal Kolatek) #5

Według specyfikacji w tej obudowie jest zasilacz ANP-355A, ma 270W na +12V więc starczy. Co do podkręcania to każda sztuka podkręca się inaczej, nikt nie poda ile da rady z niego wyciągnąć.

(Pudlox) #6

Dzięki. No to kupujemy tego radka i kręcimy procesor :wink: