Karta graficzna do filmów 1080p60

(ace) #1

Witam.
Posiadam leciwy sprzęt:
Płyta główna: Gigabyte GA-MA785GMT-UD2H
Procesor: AMD Athlon II X2 280, 3600 MHz
Ram: GoodRAM 8 GB DDR3 1333 (4x2 GB)
Grafika zintegrowana: ATI Radeon HD 4200 (512 MB)
Zasilacz: Forton 350 W 80 Plus (FSP350-60GLN)
Monitor: IIyama X2483HSU
Komputer przeznaczony głównie do przeglądania sieci, filmy YT, konwertowania filmów. NIE JESTEM GRACZEM.
Zauważyłem, że niektóre filmy FHD rejestrowane moim aparatem nie są płynnie odtwarzane. Filmy 1080p60 z YT w ogóle nie są odtwarzane.
Czy w związku z tym warto zainwestować w kartę typu:
XFX Radeon HD 5450 2GB DDR3

Czy taka karta poprawi sprawność zestawu? Czy zasilacz jest wystarczająco mocny? Zależy mi na ciszy/pasywnym chłodzeniu. Komputer mam nadzieję, że popracuje kolejne kilka lat.

(nietopyrz) #2

Szukałbym używanego radeona HD7770 lub nVidię GTX650. Taniej: 7750 lub gtx550.
HD5450 to stary układ. Z nowych do wyświetlania pulpitu i filmów GeForce GT 710 w okolicach 150 zł.

(ace) #3

Dziękuję za odpowiedź, znalazłem:

Czy zasilacz da radę, będzie jeszcze jakiś zapas mocy?

(nietopyrz) #4

Te karty pobierają tyle co nic - 19W.

Ale o graniu w nowsze gry zapomnij.

(ace) #5

Zotac ma 2 GB ram, Gainward 1 GB. Nie warto dokładać 20 zł, nie będzie różnicy?

(nietopyrz) #6

Nie będzie.
Jeszcze sprawdź jak wyjdzie z przesyłką, bo może ta oferta będzie tańsza, a jest 2GB.
http://allegro.pl/zotac-geforce-gt-710-2gb-ddr3-64bit-dvi-d-hdmi-hdc-i6907512247.html

(ace) #7

OK, dziękuję za pomoc.

(nietopyrz) #8

I jeszcze jedno. Forsowany przez Google kodek VP9 będzie obciążał tylko procesor. Dopiero Pascale dostały wsparcie sprzętowe dla tej technologii, ergo musiałbyś minimum GT 1030 zakupić.

(ace) #9

Czyli kwotowo 2x tyle co za wspominane wcześniej karty…
I posiada pamięć DDR5. Nie wiem czy to problem?

(Krzysztof Nowak) #10

Wystarczy

(ace) #11

Dzięki

(nietopyrz) #12

To nie jest problem. Przynajmniej na razie ;). VP9 jest wykorzystywany na youtubie o ile jest taka możliwość. Trochę więcej na temat:

Kupując droższą kartę może wybiec w przyszłość i ominąć sytuację, w której procesor zacznie klękać przy tym kodeku.